Ilustračná foto: TASR - Radovan Stoklasa

Z nového zákona sa stáva fraška.

Návrh bývalého ministra školstva Karola Kučeru (OĽaNO) o povinnej tretej hodine telesnej výchovy na základných a stredných školách síce dlho vyzeral, že sa stane od budúceho školského roka realitou, no napokon je všetko inak. Poslanci síce zákon schválili, nachádza sa v ňom však výrazná nepresnosť, ktorá povinnú tretiu hodinu v podstate anuluje.

Nový zákon má totiž nepresné znenie. Nariaďuje síce povinné tri hodiny telesnej výchovy týždenne, nie však pre každú triedu, ale pre celú školu, vysvetľuje DenníkN. Doslovné znenie zákona je: „Telesná a športová výchova sa na základnej škole vyučuje v rozsahu najmenej troch vyučovacích hodín týždenne; toto ustanovenie sa nevzťahuje na základnú školu, ktorá má menej ako päť tried“.

Ministerstvo pripravilo usmernenie

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu preto pripravilo usmernenie pre základné a stredné školy k vyučovaniu telesnej výchovy od školského roka 2023/2024. V stredu o tom informoval súčasný minister školstva Daniel Bútora. Podľa jeho slov nie je potrebná zmena rámcových učebných plánov v štátnom vzdelávacom programe, na základe ktorého majú školy vypracované svoje školské vzdelávacie programy.

Daniel Bútora. Foto: TASR – Henrich Mišovič

Podľa zákona o výchove a vzdelávaní (školský zákon) základná škola splní najmenší počet vyučovacích hodín telesnej a športovej výchovy, ak v súčte za všetky triedy vyučuje tri a viac vyučovacích hodín telesnej a športovej výchovy týždenne. Čo sa týka stredných škôl (okrem tanečných, hudobných a dramatických konzervatórií), tie splnia najmenší počet vyučovacích hodín telesnej a športovej výchovy, ak v súčte za všetky triedy vyučuje dve a viac vyučovacích hodín tohto predmetu týždenne.

Zo schválených rámcových učebných plánov štátneho vzdelávacieho programu je podľa ministra ustanovená najnižšia hodinová dotácia telesnej a športovej výchovy pre žiakov základných škôl priemerne najmenej dve vyučovacie hodiny v každom ročníku.

„Ak má škola vhodné podmienky, na telesnú výchovu môže nad rámec hodinovej dotácie využiť disponibilné (voliteľné) hodiny,“ povedal Bútora s tým, že ide napríklad o formu výletov, exkurzií či športových výcvikov. Vhodným doplnkom sú podľa neho aj mimovyučovacie aktivity zastrešené projektom Aktívna škola.

Uložiť článok

Najnovšie články