Foto: TASR – Jakub Kotian

Už zajtra by mal zasadať Ústredný krízový štáb, ktorý sa bude venovať súčasnej situácii vývoja pandémie na Slovensku.

September bude špecifický mesiac, pretože môže napovedať, aký bude mať pandémia nového koronavírusu na Slovensku ďalší vývoj.

Článok pokračuje pod videom ↓

Po pondelkovom stretnutí so športovými zväzmi to vyhlásil hlavný hygienik SR Ján Mikas. Zároveň avizoval, že tento týždeň sa situáciou okolo nového koronavírusu bude zaoberať aj ústredný krízový štáb a konzílium odborníkov.

Foto: TASR – Roman Hanc

Zasadne krízový štáb

Ústredný krízový štáb by sa mal v utorok zaoberať aj športovými podujatiami. Ako doplnil, na stretnutí diskutovali o opatreniach, ktoré sa chystajú v rámci zhoršovania sa epidemiologickej situácie a zachytenia druhej vlny v súvislosti s návratom ľudí z dovoleniek, zamestnancov do zamestnania a žiakov do škôl. September preto môže podľa neho napovedať, aký bude ďalší vývoj.

Závery zo stretnutia bude hlavný hygienik prezentovať na utorkovom ústrednom krízovom štábe a predstaví ich aj konzíliu odborníkov, ktoré má zasadať tento týždeň. „Budeme sa baviť o argumentoch a uvidíme, či sa podarí niektorým vyhovieť alebo nie,“ povedal Mikas. Medzi argumentmi sú podľa neho opatrenia pri hromadných podujatiach, povolené kapacity štadiónov či pomoc športu mediálne alebo finančne.

Komunitné šírenie nemáme

Komunitné šírenie koronavírusu na Slovensku stále nie je. Ako uviedol Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR na sociálnej sieti, komunitné šírenie ochorenia by nastalo v prípade, ak by sa neobjasnené pramene pôvodcu nákazy objavovali bežne a vo väčšom počte, čo však aktuálne nie je prípad Slovenska.

Súčasnú epidemiologickú situáciu vo výskyte ochorenia podľa ÚVZ SR charakterizuje jeho lokálne šírenie s prevažnou väčšinou prípadov, v ktorých sa dajú dohľadať pramene pôvodcu nákazy. Hygienici upozorňujú, že ak osoba nemá vedomosť, kde sa mohla nakaziť, ešte to neznamená, že ide o komunitné šírenie ochorenia.

V prípade potvrdeného prípadu ochorenia COVID-19 začínajú s epidemiologickým vyšetrovaním, v rámci ktorého sa okrem dohľadávania kontaktov snažia identifikovať prameň pôvodcu nákazy. Môžu sa síce vyskytnúť prípady, v ktorých sa prameň pôvodcu nákazy nepodarí objasniť, ale v súčasnosti ide skôr o zriedkavé situácie. To rovnako neznamená, že ide o výskyt komunitného šírenia.

Uložiť článok

Najnovšie články