Foto: flickr.com (Petra Bensted)

Zatiaľ čo internetom zmieta kontroverzné stretnutie Trumpa a Putina, stále tu máme aj vážnejšie novinky z ruského prostredia.

Hovorí sa, že Studená vojna nikdy neskončila. Čo si o tom myslíte, necháme na vás, no môžeme s istotou povedať, že neustále zborenie a prebiehanie sa veľmocí, naozaj neustalo. Najnovšie sa svojou zbraňou hrdí opäť Rusko. Prezident krajiny, Vladimir Putin, sa týmto zariadením chválil už 1. marca tohto roku.

Prehlásil, že ide o autonómny dron, ktorý sa dokáže dostať do extrémnej hĺbky a má rýchlosť vyššiu, ako akákoľvek súčasná ponorka či loď. Hovoriac o tomto ničivom torpéde, Putin tiež uviedol, že dokáže uniesť masívny nukleárny náklad. V čase, kedy o zariadení hovoril, ho doprevádzali len počítačom renderované modely, no už vtedy tvrdil, že zariadenie bolo úspešne otestované v decembri.

Screen: Youtube (Минобороны России)

Na novom videu, ktoré sa objavilo na Youtube kanáli ruského ministerstva obrany, však môžeme vidieť hotové zariadenie. Tento pekelný stroj vizuálne pripomína torpédo a nesie názov podľa gréckeho boha morí, Poseidona. V gréckej mytológii sa o Poseidonovi hovorí, ako o vládcovi Zeme, no jeho právomoci boli neskôr obmedzené len na moria. Zároveň sa však spája so silou koní a zemetrasenia.

Čím sa dostávame k dôsledkom, ktoré dokáže toto zariadenie napáchať. Greg Spriggs, fyzik špecializujúci sa na nukleárne zbrane uviedol, že odpálenie termonukleárnej hlavice pod vodou, by mohlo mať skutočne ničivé následky v podobe 90 metrov vysokého tsunami. Zároveň však dodal, že takéto naloženie so zariadením by bolo plytvaním.

Rusi uvádzajú, že ich zariadenie bude schopné niesť bombu silnú ako Cár bomba, čo je najsilnejšia vodíková bomba, aká kedy explodovala. Počas testovania tejto bomby v 60. rokoch dosiahol atómový hríb výšku 64 kilometrov, čo značí, že hovoríme o skutočne silnom a ničivom zaradení. Pokiaľ by sa Rusi skutočne rozhodli takúto bombu odpáliť pod vodou, nielen že by spôsobila ničivé tsunami, no zároveň by zdvihla morské usadeniny, ktoré by pri dopade na súš spôsobili rádioaktívny dážď.

tsar-bomba

Jeffrey Lewis, expert na nukleárnu politiku uviedol, že nezáleží na tom, či Rusi takúto zbraň skutočne dokončili alebo sú ich návrhy a videá iba zastrašovacou taktikou, ktorá má odradiť nepriateľov od útoku. „Ak oznámite, že máte k dispozícii takéto nukleárne zariadenie, je to dosť na to, aby vás zbytok sveta označil za nebezpečného hajzla,“ uviedol Lewis

Pozri aj: Slnečný deň na Zlatých pieskoch prerušila obrovská katastrofa. Presne pred 42 rokmi tu pri leteckej havárii zomrelo 76 ľudí

iflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články