Foto: Unsplash

V krajine ich konzumuje každé piate dieťa vo veku 10 až 14 rokov na raňajky.

Maďarská vláda zakročila proti predaju energetických nápojov. Zmena sa dotkne mladistvých do 18 rokov. Ako informuje RTVS, ukázalo sa, že každé piate dieťa vo veku od 10 do 14 rokov pije tento druh nápojov na raňajky.

Návrh zákona predložili do parlamentu dvaja vládni poslanci v utorok 2. apríla. Odvolávajú sa pritom na to, že podľa najnovšej štúdie má nadmerná konzumácia „povzbudivých“ nápojov negatívny vplyv na fyzický a mentálny stav osôb, ktoré ich pijú.

Rovnaké postihy ako za alkohol a tabak

Za posledné dva roky zaznamenali zdravotnícke inštitúcie viac ako 500 oznámení o zhoršení stavu mladistvých po tom, ako skonzumovali energetický nápoj. Vypité množstvo sa pritom pohybuje medzi decilitrom a dvoma litrami na jedenkrát.

Podľa dát až 78 percent maďarskej mládeže inklinuje k užívaniu energetických nápojov. Ich konzumácia naďalej narastá a ukázalo sa, že vo vekovej kategórii od 10 do 14 rokov pije nápoj každé piate dieťa na raňajky.

Najvážnejší je fakt, že až v 22 percentách prípadov pitie energeťákov sprevádza konzumácia alkoholu.

Vláda preto plánuje zákaz predaja do 18 rokov. Sankcie za porušenie zákona budú rovnako prísne ako pri predaji alkoholických nápojov, tabakových výrobkov alebo tovaru so sexuálnym určením.

Uložiť článok

Najnovšie články