foto: Instagram.com

Čertova dolina je dôkazom toho, že Slovensko je krajina plná prekrásnych a výnimočných miest.

Aj napriek tomu, že je naša krajina malá, na každom kroku môžeme naraziť na jedinečné miesta, na ktoré môžeme byť patrične hrdí. Predstavovať slovenskej verejnosti jedinečné miesta je našim, skoro každodenným rituálom. Dnes sa pozrieme na Čertovu dolinu, ktorú právom nazývajú aj malý Slovenský raj. 

Čertova dolina je prírodná rezervácia v správe štátnej ochrany prírody Muránska planina. Nachádza sa v katastrálnom území obce Tisovec v okrese Rimavská Sobota v Banskobystrickom kraji a toto územie bolo vyhlásené v roku 1993 na rozlohe 49,0200 ha. Vyznačuje sa výrazným krasovým reliéfom a zachovanými lesnými spoločenstvami s jedľou, smrekom, bukom a cennými listnáčmi. Preteká ňou Čertov potok a jeho skalnatým korytom vedie náučný chodník zbojníka Jakuba Surovca, ktorý dolinou podľa legendy unikal pred žandármi.

Do rokliny sa môžete dostať niekoľkými cestami. Tá najznámejšia sa začína v sedle Zbojská, kde sa dostanete aj autobusom či vlakom. Druhá trasa sa začína v oblasti Bánovo pri Tisovci, presnejšie pri horárni pod Dielom. Po potoku sa dostanete až ku náučnému chodníku zbojníka Jakuba Surovca. Trasa je značená zeleno-bielou značkou náučného chodníka a jeho dĺžka je 4,7 km s prevýšením 268 metrov. Čas potrebný pre prechod náučného chodníka sú 3 hodiny v pevnej obuvi, lebo časť trasy vedie po skalách rokliny, kde je mokro a šmykľavo, pretože tiesňava je sprístupnená prírode blízkou formou bez veľkých zásahov do terénu (bez osadenia stúpačiek a kovových rebríkov).

V lete roku 2016 sa touto dolinou prehnala prívalová vlna, ktorá nazbieranými stromami, konármi a kameňmi upchala jej skalnú tiesňavu. Tú sa však mesiac na to podarilo vyčistiť a stala sa opäť priechodnou.

#Slovakia#Čertova#Dolina#cestička#Jakuba#Surovca#☺

A post shared by martina.zajakova (@martina.zajakova) on

Ak nemáte radi veľa ľudí v prírode, a práve preto vás Slovenský raj až tak neláka, Čertova dolina je ideálnou a zatiaľ až tak neprebádanou náhradou zaň.

Pozri aj: Kvačianska dolina: Prekrásne miesto v objatí Liptova, ktoré vám ponúkne veľké množstvo nezameniteľných zážitkov

hiking.sk, zbojska.sk

#cestujemdoma

Spoznávaj Slovensko a jeho krásy, podpor domácu ekonomiku a cestovný ruch.

0
Uložiť článok
Komentovať