Foto: Pixabay

Príroda dokáže neraz zázraky. Dôkazom sú aj zvieratá, ktoré sa vývojom dokázali prispôsobiť ťažkým podmienkam. Podľa nového výskumu by sa slony mohli takýmto spôsobom chrániť pred pytliakmi.

Ako môžeme pozorovať, zvieratá sa popri zložitých podmienkach dokážu adaptovať svojmu prostrediu, aby sa vyhli alebo vedeli ubrániť nebezpečenstvu. Zdá sa, že jedným z takýchto druhov by mohli byť aj slony, ktorých sa rodí čoraz viac bez klov.

Dôkazy adaptácie na prostredie môžeme pozorovať na rôznych zvieratách. Typickým príkladom sú napríklad polárne medvede či arktické líšky, ktoré sa vývojom prispôsobili chladnému prostrediu a všetkým nástrahám, ktoré na nich číhajú. Nepriateľom pre živočíchov je však aj človek.

Foto: Pixabay (ilustračné)

Pytliaci ohrozujú a zabíjajú slony kvôli ich klom, ktoré majú obrovskú hodnotu. Niektorí dokonca veria, že majú liečivé účinky. Ich účinky sú prisudzované aj zvýšeniu mužnosti či plodnosti. Nie je to však nijako potvrdené a ide iba o povery.

Napriek tomu sú slony korisťou, ktorú pytliaci nemajú problém bezohľadne strieľať napríklad aj z vrtuľníkov alebo ich zabíjať inými bezočivými spôsobmi, pred ktorými nemajú šancu uniknúť. Podľa nových sledovaní to však vyzerá tak, že príroda sa s týmto problémom snaží vyrovnať aj sama.

Foto: Pixabay

Príroda zasahuje evolučnými zmenami

Publikácia uverejnená v National Geographic uvádza, že v súčasnosti až tretina populácie slonov v Mozambiku nemá kly. Do roku 2000 je datovaných minimum takýchto prípadov, a to iba 2 až 4 percentá. To teda znamená, že už naďalej nie sú terčom pre pytliakov, keďže sa stráca dôvod ich lovu.

Joyce Poole, expert na výskum slonov vysvetlil, že pytlactvo má značný dopad na vývoj slonov. Z toho vyšla táto hypotéza, že príroda dokáže voči nebezpečenstvu zasahovať aj takýmito evolučnými zmenami. Či je to ale naozaj tak a zvieratá sa dokážu takýmto spôsobom zbaviť úhlavného nepriateľa, ukáže iba čas.

businessinsider.com.au
Uložiť článok

Najnovšie články