Foto: Ilustračné (Pexels)

Čínska vláda zrušila zákaz, ktorý ochraňoval tigre a nosorožce.

Čína sa v ochrane divokej prírody vracia o štvrťstoročie do minulosti. Vláda najľudnatejšej krajiny sveta totiž zrušila zákaz obchodovania s tigrími kosťami a nosorožími rohmi, čo podľa množstva kritikov povedie k zbytočnému zabíjaniu týchto už beztak ohrozených živočíšnych druhov. 

Ochrancovia prírody vyjadrili v utorok znepokojenie z rozhodnutia čínskej vlády zrušiť po 25 rokoch zákaz obchodovania s tigrími kosťami a nosorožími rohmi, ktoré sú vyhľadávanými zložkami produktov tradičnej čínskej medicíny. Informovala o tom agentúra DPA. „Nosorožie rohy a tigrie kosti v podobe prášku môžu používať len kvalifikované zdravotnícke zariadenia a lekári, ktorí majú povolenie Národného úradu tradičnej čínskej medicíny„, uvádza sa vo vyhlásení čínskej vlády.

Rozhodnutie čínskych úradov, ktorým sa ruší zákaz platný od roku 1993, keď Čína pristúpila k Dohovoru o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín (CITES), vyvolalo veľké znepokojenie ochrancov prírody i laickej verejnosti. Rozhodnutie čínskej vlády je „mimoriadne znepokojujúce“ a umožní „obchod, ktorý bude mať ničivé dôsledky pre celý svet“, povedala na margo najnovšieho kroku Pekingu v oblasti ochrany životného prostredia Margaret Kinnairdová zo Svetového fondu na ochranu prírody (WWF).

Foto: TASR/AP

Tigrie kosti a rohy nosorožcov boli po celé stáročia súčasťou tradičnej čínskej medicíny. Ľudia veria, že pomáhajú pri liečení impotencie, zápalových ochorení kĺbov či horúčky. Za posledných 100 rokov však populácia tigrov poklesla zo 100-tisíc na 4-tisíc jedincov žijúcich vo voľnej prírode. Afrických nosorožcov, pre ktorých je pytliactvo obrovským rizikom, ostáva v prírode približne 25-tisíc.

TASR, ScienceAlert
Uložiť článok

Najnovšie články