Ilustračná foto: Profimedia

Odstraňovanie ušného mazu nie je vždy najlepší nápad.

Aj keď ušný maz nevyzerá veľmi lákavo, je pre naše zdravie mimoriadne dôležitý a v uchu, resp. vo zvukovode zohráva veľmi významnú úlohu. Mnohí však vedieme pomyselnú vojnu voči tomuto sekrétu čistením, a v snahe „vyhrať“ ju, si ohrozujeme svoje zdravie. 

A najväčšou zbraňou voči ušnému mazu býva vatová tyčinka. Ak si ale prezriete škatuľku, nenájdete tam nič o tom, že by boli určené na čistenie zvukovodu, práve naopak, je možné, že tam nájdete upozornenie, aby ste si ich nevkladali do zvukovodu.

Ušný maz je dôležitý

Čo sa týka ušného mazu, je to prirodzený sekrét nášho tela. Je produktom žliaz, ktoré lemujú zvukovod a chránia ho. Táto oranžovohnedá kašička, ako o nej píše IFL Science, udržuje pokožku zvukovodu jemnú a zdravú a zároveň vytvára aj kyslú ochrannú vrstvu. To zabíja potenciálne patogény, ako sú baktérie či kvasinky a vytvára tak čisté prostredie v uchu bez infekcií.

Ušný maz sa skladá z prirodzených olejov, ale tiež potu, kožných buniek a aj prachu. Jeho veľká tvorba môže viesť k problémom so sluchom, no tiež jeho nadmerné odstraňovanie môže spôsobiť viac škody ako úžitku.

Problém je, ak si ľudia čistia zvukovod vatovou tyčinkou, lebo tá skôr spôsobuje, že sa maz zatláča hlbšie, čo spôsobuje jeho hromadenie a riziko zápalu. Telo pritom prirodzene čistí zvukovod od ušného mazu a ten sa postupne dostáva von aj sám. Netreba teda nič zásadné pre jeho odstraňovanie robiť. Navyše, vatová tyčinka môže spôsobiť aj poranenie, napríklad ak sa vám pošmykne ruka a silno si ju vrazíte do ucha a ona prerazí bubienok.

Ilustračná foto: Pixabay

Máme si čistiť uši?

Ušný maz má teda ochrannú funkciu a je telu prirodzený. Väčšina lekárov sa zhoduje, že najlepšie, čo môžete robiť, je nerobiť nič. Samozrejme, vytekajúci ušný maz a celé ucho od neho špinavé, je druhý extrém.

Je úplne v poriadku umývať si uši a odstraňovať maz, ktorý vyšiel zo zvukovodu, v podstate je to základ hygieny. Podstatné je, neodstraňovať maz, ktorý máme vo vnútri ucha, keďže plní dôležitú funkciu.

Samozrejme, ak trpíte problémami s ušami a napríklad sa vám tvorí veľa ušného mazu, riaďte sa pokynmi lekára. Rovnako, ak pociťuje hocijaké problémy s ušami, máte ich napríklad dlhšie zaľahnuté, svrbia, alebo vás bolia, nespoliehajte sa na žiadne „babské“ recepty, či na nefunkčné a nebezpečné ušné sviečky, ale vyhľadajte lekársku pomoc.

Aj tento článok ste si mohli prečítať do konca vďaka našim predplatiteľom.
Staňte sa súčasťou PREMIUM klubu a získate benefity v hodnote 28 €.

Uložiť článok

Najnovšie články