Ilustračná foto: TASR (Pavel Neubauer)

Mnohí pacienti o obmedzených platnostiach predpísaných receptov na lieky ani len nevedia.

Fakt, že lieky na predpis zapísané či už na tlačive, alebo uložené v systéme eZdravie v podobe elektronického receptu, majú určitú platnosť, vedia všetci. Čo už je menej známou skutočnosťou, je to, že platnosť je pri jednotlivých druhoch liekov rozdielna.

Sedem, päť, ale aj tri dni, a v niektorých prípadoch dokonca len 24 hodín. Rôzne doby platnosti receptov na lieky, viazané na lekársky predpis, je možno ťažké si zapamätať a lekári o nich, samozrejme, pacienta nie vždy informujú.

Najmenej času máte na výber liekov predpísaných na pohotovosti

V spoločnosti všeobecne prevláda názor, že akýkoľvek recept vystavený lekárom je možné si vyzdvihnúť do siedmich dní od jeho prevzatia, či už vo fyzickej alebo v elektronickej forme. Opak je ale pravdou a 7-dňová platnosť predpísaného receptu je len pre bežné lieky, vysvetľuje na svojom webe Slovenská lekárnická komora. Ide najmä o liečivá na tlak, cukor či proti bolesti.

O dva dni kratšie, teda 5 dní má platnosť recept na lieky s obsahom omamných a psychotropných látok. V tomto prípade si pacient nesmie pri ich preberaní zabudnúť doma občiansky preukaz.

Ilustračná foto: TASR (Jaroslav Novák)

Recept na antibiotiká a chemoterapeutiká má platnosť tri dni, netýka sa to však antibiotík či akýchkoľvek iných liekov predpísaných na pohotovosti. Recepty predpísané na pohotovostiach totiž majú platnosť len 24 hodín.

Ak si lieky nestihnete vybrať, lekárnik recept už neuvidí

Dôležité je tiež uviesť, že deň napísania receptu sa do dĺžky platnosti receptu nepočíta, tá teda začína plynúť až nasledujúcim dňom. Dôležité je si tiež zapamätať, že svoje predpísané lieky by ste si mali z lekárne vyzdvihnúť okamžite po odchode z ambulancie lekára, ktorý vám ich predpísal. Vyhnete sa tak viacerým nepríjemnostiam. Navyše, ak si ho počas dní platnosti vybrať nestihnete, z elektronického systému sa vymaže a lekárnik ho už neuvidí.

V špecifických prípadoch sa recepty dajú predĺžiť

Samozrejme, aj obmedzená platnosť receptu sa dá predĺžiť. Ako na svojom webe píše poisťovňa Dôvera, dá sa to v špecifických prípadoch. Od januára 2019 môžu totiž lekárnici využívať tzv. blokovanie receptu, aby nevypršala jeho platnosť a pacient nemusel chodiť k lekárovi po nový.

Ilustračná foto: TASR (Pavel Neubauer)

Lekárnik tak môže spraviť v prípade, že pacient prišiel s receptom na liek, ktorý ale výdajná lekáreň nemala aktuálne k dispozícii. Liek teda objednala prostredníctvom systému na mimoriadne objednávanie liekov a recept pacientovi „zablokovala pre seba“ na celú dobu jeho platnosti. Tým sa tak predĺži platnosť receptu, najviac však o 5 dní od dátumu vystavenia.

Odblokovať predpísaný záznam môže len tá lekáreň alebo výdajňa, ktorá ho zablokovala. V prípade, že liek pacientovi dodať nevie, v e-recepte blokovanie lekáreň zruší a pacient si môže liek vyzdvihnúť inde.

Opakované recepty platia maximálne 365 dní

Samostatnou kategóriou sú opakované recepty. Tie predpisuje lekár v prípade, že ide o pacienta s chronickým ochorením, aby nemusel neustále chodiť do ambulancie po nový, keď minie predpísané balenie liekov.

Ilustračná foto: TASR (Pavel Neubauer)

Opakovaný recept je možné predpísať len v elektronickej podobe a dajú sa takto predpísať len niektoré druhy liekov. Ako uvádza web Dôvery, na opakovaný recept sa nedajú predpísať lieky s obsahom omamných a psychotropných látok (II. a III. triedy), lieky s obsahom protimikrobiálnych antibiotík a chemoterapeutík, a lieky na odporúčanie odborného lekára, ktoré je kratšie ako doba platnosti opakovaného receptu.

V prípade opakovaného receptu je jeho platnosť maximálne 365 dní a prvý výber sa musí uskutočniť do siedmich dní.

Uložiť článok

Najnovšie články