Foto: Unsplash

Tento test môže odpovedať na otázku, či vás skutočne špehujú.

Boli ste niekedy trochu znepokojení, keď vaše aplikácie sociálnych médií náhodou inzerovali niečo, o čom ste práve hovorili deň predtým? Teraz existuje spôsob, ako skontrolovať, či vás špehujú.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako píše portál Unilad, mnohí z nás sa pravdepodobne pýtali, či Facebook, po novom možno lepšie Meta, špehuje našu aktivitu.

Test pochádza od kanadského používateľa TikToku Mortena Randa-Hendriksena. Hendriksen začína svoje video slovami: „Facebook ťa nepočúva“. Nuž, to je odpoveď na položenú otázku.

Realita je v skutočnosti oveľa horšia, než len obyčajný odposluch

Ako však tvorca obsahu pokračuje, vysvetľuje, že „nie preto, že nemôže počúvať, ale preto, že to nepotrebuje“. Realita je, ako tvrdí, „v skutočnosti oveľa horšia ako obyčajný odposluch“.

Hendriksen vysvetľuje, že ak používate web (akúkoľvek webovú stránku), vo vašom prehliadači je pravdepodobne sledovač, ktorý tam zanechala aplikácia Facebook (či iné sociálne siete) a v určitom okamihu, keď navštívite stránku Facebooku tento sledovač odošle signál späť na a oznámi: „Hej, tento užívateľ práve hľadal túto stránku“.

Foto: Unsplash

Zvláštna časť je, že Hendriksen tvrdí, že sa to údajne „stáva, aj keď nemáte účet na Facebooku“. Pokračoval: „Stále vás budú sledovať, ak aktívne používate internet, pokiaľ si neustále nevymažete súbory cookie“.

Je toho však viac – Hendriksen tvrdí, že „ak sa stretávate s niekým iným“, či už je to váš partner, blízki priatelia alebo deti, proces získavania informácií sa stáva „invazívnejším“. Podľa neho postupom času systém zistí, ktoré telefóny alebo zariadenia sú často vo vzájomnom blízkom kontakte, čo znamená, že títo ľudia spolu pravdepodobne hovoria.

Spoločnosti si tieto údaje dokonca preposielajú, tvrdí

Všetci sme zažili ten moment, keď sme sa o niečom rozprávali s priateľom a na druhý deň sa to magicky objavilo v našom navrhovanom vyhľadávaní Google.

Hendriksen vysvetľuje, že je to preto, že váš priateľ, s ktorým sa neustále stretávate, urobil rovnaké vyhľadávanie a Facebook zistil, že títo dvaja ľudia sa spolu často stretávajú, a preto je pravdepodobné, že budú chcieť rovnaké odporúčania.

Foto: Unsplash

Ako ďalej dodáva, spoločnosti ako Facebook a Google umožňujú „preposielanie svojich údajov“.

Podľa Hendriksena to nie je len Facebook. Hovorí, že ak používate stále to isté zariadenie a stretávate sa s tými istými ľuďmi, tieto spoločnosti o vás budú vedieť takmer všetko.

Facebook však dôrazne poprel obvinenie, že by malo odpočúvať rozhovory. Hovorca sociálnej siete uviedol: „Reklamy zobrazujeme na základe záujmov ľudí a iných profilových informácií – nie na základe toho, o čom hovoríte nahlas.“

Ak si to však chcete vyskúšať sami, môžete zavolať niektorému zo svojich priateľov, prediskutovať niečo, čo potrebujete, a prinútiť ho, aby si to vyhľadal na svojom telefóne. Potom môžete zistiť, či sa objaví vo vašich vlastných navrhovaných vyhľadávaniach o niekoľko dní neskôr.

Hendriksen hovorí, že váš priateľ bude musieť vyhľadať vec, ktorú testujete, pretože len rozprávanie o tom nepomôže. „Vaše konverzácie sú ignorované, ale vo chvíli, keď zadáte nejaký text, všetko sa okamžite zobrazí,“ dodal.

Unilad
Uložiť článok

Najnovšie články