Foto: drowningsculpture.com

Muž spojil umenie s pomocou prírode.

Situácia s koralmi nie je najšťastnejšia. V dôsledku zmeny klímy a globálneho otepľovania tieto zvláštne morské živočíchy belejú, čiže umierajú. Je preto našou povinnosťou sa snažiť zvrátiť tento negatívny stav. Jedným z takýchto ľudí, ktorý sa im snaží pomôcť, je aj Spencer Arnold, ktorý túto pomoc spája aj s umením. 

Až jeden rok mu trvalo, kým vytvoril túto majestátnu železnú sochu. Ako sám vraví, trvalo by mu to aj kratšie, no vytváral ju vo svojom voľnom čase vtedy, keď neučil študentov o ochrane útesov pomocou neziskovej organizácie, ako uvádza na portáli Bored Panda a tiež aj na svojej stránke Drowning Sculpture.

Foto: drowningsculpture.com

S pomocou kolegov vytvoril sochu, ktorá vďaka elektrolýze produkuje slabý prúd, keď je ponorená v slanej morskej vode. Tento proces podporuje rast koralov a zvyšuje ich prežitie. Ich vedecké štúdie naznačujú, že koraly dokážu v takýchto podmienkach rásť 3 až 5-násobne rýchlejšie.

Foto: drowningsculpture.com

Svoj projekt nazval The Fight for the Last of Life (Boj za posledný život) a socha bola v auguste 2019 ponorená vo vodách thajského ostrova Koh Tao. Cieľ je jasný: slúži ako základ pre uchytenie a následný rast koralov.

Foto: drowningsculpture.com

Do vázy, ktorá je ústrednou časťou sochy, bol zasadený prvý koral rodu Acropora a z neho by sa mal potom postupne začať šíriť po celej soche a následne po okolí.

Foto: drowningsculpture.com

Inšpiráciu na vytvorenie tejto sochy dostal pred tromi rokmi, keď jeho priateľovi, kolegovi a mentorovi Chadovi Scottovi diagnostikovali akútnu leukémiu. Mesiace po tom, ako sa umáral v depresiách, nakreslil koncept sochy, ktorá sa načahuje hore, snažiac sa zachytiť vázu.

Foto: drowningsculpture.com

Masky na sochách majú znázorňovať pseudovedcov, ktorí sa snažia obohatiť sa na našej planéte na úkor skutočných biológov a vedcov, ktorí, často nezištne pracujú pre dobro našej Zeme a teda aj všetkých nás. Socha tak pomyselne vzdáva hold všetkým skutočným vedcom.

Foto: drowningsculpture.com

Keďže projekt bol financovaný iba z darov, sochy musel vzhľadom na vysoké náklady ručne spustiť z člna do 35 metrovej hĺbky a potom pod vodou ich dal do správneho tvaru a upevnil na miesto.

Foto: drowningsculpture.com

Ostáva už len dúfať, že koraly sa na soche uchytia rovnako, ako aj na predchádzajúcich konštrukciách, ktoré inštaloval. Ak vás projekt zaujal, určite navštívte stránku Conservation Diver, kde môžete tento projekt neziskovej organizácie podporiť a svojím príspevkom pomôcť našej planéte. Navyše, na stránke môžete nájsť aj predchádzajúce veľmi zaujímavé projekty.

Foto: drowningsculpture.com
Uložiť článok

Najnovšie články