Foto: MovieStillsDB

Ako budú vyzerať Vianoce v slovenských televíziách?

Najkrajšie sviatky roka sa nezadržiteľne blížia a tak, ako sa na ne už pripravili obchodné reťazce, pripravujú sa na ne aj slovenské televízie. Sviatočný program bol (a zrejme aj bude) vždy v slovenskom televíznom prostredí plný overených klasických česko-slovenských rozprávok i tradičných vianočných filmov. A inak tomu nebude ani tento rok.

Čo si pre svojich divákov na tohtoročné Vianoce pripravili slovenské televízie? Obe – Markíza aj JOJka svoje programové štruktúry na vianočné obdobie ešte sfinalizujú, no určitý nástrel toho, čo na ich obrazovkách uvidíme, nám exkluzívne prezradili za televíziu JOJ PR manažér akvizičných titulov JOJ Group Peter Sírovec a za TV Markíza PR manažér Lukáš Kočišek. Verejnoprávna RTVS nástrel svojho sviatočného programu načrtla v cenníku komerčných prvkov na svojom webe. Určité zmeny sa v ňom ale ešte objaviť môžu. Čo teda uvidíme?

Overené klasiky na Markíze

Vianoce na najsledovanejšej televíznej stanici začnú v nedeľu 22. decembra odvysielaním klasickej rozprávky Princezna se zlatou hvězdou. Markíza rozprávku podľa informácií Lukáša Kočišeka odvysiela o 20:30. Nebude to však jediná klasika, ktorú má obľúbená slovenská televízna stanica v talóne pre divákov.

Diváci a skalní fanúšikovia Markízy sa tento rok budú musieť zaobísť bez obľúbených Troch orieškov pre Popolušku. Štedrý deň však na Markíze bude patriť Jakubiskovej Perinbabe, ruskej klasike Mrázik i kultovej českej komédii Pelíšky. Tí, ktorí si snímku zabudli pripomenúť počas nedávneho špeciálneho vysielania 17. novembra, si tak stále obľúbenú komédiu z čias nie tak dávno minulých, budú môcť vychutnať opäť.

Foto: TV Markíza (Press)

Na 2. sviatok vianočný Markíza ponúkne aj premiéru českej komédie Ten, kdo tě miloval, ktorá mala premiéru v kinách v Česku a na Slovensku minulý rok. V divákmi vlažne prijatej vianočnej komédii nakrútenej podľa knižnej predlohy Marie Poledňákovej zahviezdila Soňa Norisová, Pavel Řezníček, Eva Holubová, Hynek Čermák či Lukáš Vaculík.

Príbeh tejto rodinnej komédie sa točí okolo policajta kpt. Kalinu (Řezníček), ktorý sa stane obeťou autonehody a z pozície ducha sleduje vyšetrovanie vlastnej smrti. Počas neho dochádza k mnohým humorným aj nečakaným situáciám, pretože vyšetrovanie vedia viac jeho vlastná rodina než členovia policajného zboru.

Diváci Markízy sa ale okrem česko-slovenských filmov môžu tešiť aj na americké kinohity. V pondelok 23. decembra ponúkne pre detského diváka snímku Hotel Transylvánia 2, v stredu 25. decembra zas prvý diel rodinnej fantasy komédie Kúzelná opatrovateľka (Nanny McPhee) s Emmou Thompson a Colinom Firthom v hlavných úlohách.

Romantika a hudba na Doma

Tak ako každý rok, druhý markizácky kanál ani tento rok nesklame všetky romantické duše či milovníkov hudby.

Doma vo svojom programe ponúkne na Štedrý deň vianočnú Chart Show, hodinu pred polnocou aj záznam z Vianočného koncertu Lucie Bílej.

Z filmovej ponuky nám PR manažér Lukáš Kočišek potvrdil vysielanie romantickej vianočnej komédie kanadskej produkcie s názvom Ako sa pečú Vianoce (The Christmas Calendar). Tú Markíza na Doma uvedie v nedeľu 22. decembra.

Deň pred Štedrým dňom (23. decembra) bude večerný program na Doma patriť rodinnému televíznemu filmu Pravé Vianoce (Christmas In the City), v ktorom si hlavnú úlohu zahrala speváčka Ashanti.

Záber z filmu Pravé Vianoce. Foto: TV Markíza (Press)

Na prvý sviatok vianočný bude Doma vo večernom programe pokračovať v podobnom nastavení ako v predchádzajúce dni. Divákom ponúkne ďalšiu romantiku, tentokrát v komédii Ako milovať Vianoce (The Mistletoe Promise) z roku 2016. V nej musia hlavní hrdinovia – spolumajiteľka cestovnej kancelárie Elise (Jaime King) a právnik Nick (Luke Macfarlane) – predstierať, že sú pár, aby ambicióznemu právnemu obhajcovi vyšla nová pracovná príležitosť.

Romantických komédií ponúkne tieto Vianoce naozaj požehnane. Medzi titulmi, ktoré plánuje Doma vysielať, sa nachádza aj úspešná česko-poľsko-slovenská komédia Všetko alebo nič. Tá sa v programe objaví na druhý sviatok vianočný, vo štvrtok 26. decembra.

Seriálové maratóny na Dajto

Počas Štedrého dňa a 1. sviatku vianočného bude tretí kanál TV Markíza – Dajto, čisto seriálový. Stanica kedysi určená prevažne mužskému divákovi ponúkne podľa informácií Kočišeka počas dňa výber vianočných epizód u divákov obľúbených seriálov. Tešiť sa tak môžeme to najlepšie, čo vzniklo počas éry vysielania sitkomov Teória veľkého tresku (The Big Bang Theory), Priatelia (Friends) a Dva a pol chlapa (Two and a Half Men).

Foto: MovieStillsDB

Od stredy 25. decembra do nedeľa 29. decembra zas Dajto v premiére ponúkne vianočný maratón druhej série akčného seriálu Mŕtvy bod (Blindspot). Ten pochádza z produkcie americkej stanice NBC a teší sa pomerne veľkému úspechu už 6 vysielacích sezón.

Vianoce v kráľovskom šate na JOJke

Ako portálu Interez potvrdil PR manažér akvizičných titulov JOJ Group Peter Sirovec, Vianoce na JOJke začnú tento rok už o týždeň skôr. „Začíname už od pondelka 16. decembra, kedy do piatku 20. decembra vždy o 15:30 budeme vysielať romantické vianočné TV filmy,“ povedal Sirovec.

V priebehu pracovného týždňa tak JOJka uvedie filmy ako Chlapi z kalendára, premiéru filmu Christmas In Royal Fashion, Čaro Vianoc, Vianočné rande a Vianočná show.

„V predvianočný týždeň vo večerných hodinách odvysielame na JOJke aj bláznivú komédiu Matky rebelky: Šťastné a veselé (A Bad Moms Christmas), špeciálnu epizódu komediálneho seriálu Prázdniny s podtitulom Vianočné dobrodružstvo. Chýbať nebude ani vianočné Inkognito (vo štvrtok 19. decembra), špeciálne Všetko, čo mám rád – Vianoce či film Prázdniny (The Holiday) s Kate Winslet a Cameron Diaz v hlavných úlohách,“ prezradil nám Sirovec.

Naplno však JOJka začne s vianočným programom v sobotu 21. decembra. V tento deň televízia odvysiela animák Doba ľadová (Ice Age), večernému programu bude kraľovať tradičná vianočná komédia Sám doma (Home Alone) a v premiére pokračovanie drsnej komédie Santa je stále úchyl! (Bad Santa 2).

Nedeľa 22. decembra bude patriť českým klasickým rozprávkam Princ a večernica a komédii S čerty nejsou žerty. Prime-timeový slot bude patriť vianočnému V siedmom nebi s Vilom Rozborilom, na ktoré nadviaže JOJka premiérou hviezdne obsadenej drámy Chatrč (The Shack) nakrútenej podľa bestsellerovej predlohy spisovateľa Williama P. Younga. Vo filmovej adaptácii v hlavnej úlohe uvidíme Sama Worthingtona, Radhu Mitchell, oscarovú herečku Octaviu Spencer a ďalších.

Predvianočný pondelok ponúkne poobede pokračovanie Johnnyho Englisha a premiéru kanadského rodinného fantasy Severný pól: Na Vianoce otvárame (Northpole: Open for Christmas). Podvečer, resp. večer ponúkne JOJka opäť overené klasiky aj vianočný horor. Podvečer sa môžu diváci tešiť na slovenskú rozprávku Kráľ Drozdia brada, ktorý po spravodajskom bloku vystrieda pokračovanie vianočnej rodinnej komédie Sám doma 2: Stratený v New Yorku (Home Alone 2: Lost In New York).

Štedrý deň bez reklamy

Rovnako ako po minulé roky, aj tentokrát bude druhá najsledovanejšia komerčná slovenská televízia JOJ vysielať program na Štedrý deň bez prerušenia reklamou.

V prípade Štedrého dňa sa JOJ-ka bude vyššej sledovanosti tešiť najmä vďaka právam na ikonické Tri oriešky pre Popolušku. Tie sa po ročnej prestávke, kedy ich vysielala TV Markíza, opäť vracajú na TV JOJ.

Foto: TV JOJ (press)

Práve tento kult českej kinematografie je každý rok medzi televíziami najžiadanejšou akvizíciou. No na predaj jej vysielacích práv sa rozhodol Národní filmový archív uplatniť takzvaný systém rotácie. Tento model má pri rozdeľovaní českých filmových klasík zabezpečiť väčšiu spravodlivosť pri výbere a kúpe vysielacích práv.

Naposledy vysielala TV JOJ Tri oriešky pre Popolušku počas Vianoc 2017 a televízii česká klasika zabezpečila rating na úrovni 21 percent s podielom 41,4 percenta v dôležitej cieľovej skupine 12-54. Pozrelo si ju vtedy takmer milión divákov.

Obľúbenú Popolušku na JOJke počas večera vystrieda podľa informácií Sirovca ďalšia česká klasika – rozprávka Byl jednou jeden král. Na ten potom v pokročilej večernej hodine nadviaže vianočný špeciál od Kandráčovcov.

Vianočné sviatky s premiérami

Zatiaľ, čo Štedrý večer bude na JOJke patriť výhradne osvedčeným klasikám, dva vianočné sviatky budú plné premiér. Už v prvý sviatok vianočný sa môžu diváci tešiť na premiéru novej ruskej rozprávy Posledný bohatier, či slovenskú televíznu premiéru americkej drámy Henryho denník (The Book of Henry) od režiséra Jurského sveta (Jurassic World), Colina Trevorrowa (napísal aj scenár k chystanému Star Wars IX).

Vo štvrtok 26. decembra sa v premiére na JOJke objaví nový televízny film s Luciou Vondráčkovou v hlavnej úlohe s názvom Dokonalý bozk. Lákadlom je aj hraná Disneyovka 101 dalmatíncov, ktorá sa na slovenských obrazovkách objaví prvýkrát po viac ako 10 rokoch.

Alternatívny program ponúkne divákom JOJka tradične na svojich dvoch ďalších kanáloch – WAU a PLUS. Tam sa, pokiaľ neobľubujete typické vianočné filmy, môžete 23. decembra tešiť na romantický film Láska nebeská (Love Actually) či v Štedrý deň v prime-time na prvé dva diely akčnej série Smrtonosná pasca (Die Hard).

TV JOJ ani TV Markíza zatiaľ vianočnú ponuku programov nemajú kompletnú. Program budú obe televízne stanice ešte dopĺňať a ich aktualizácii vás budeme informovať.

Vianoce na RTVS

Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) na svojich dvoch televíznych kanáloch taktiež s vianočným programom naplno začne od soboty 21. decembra. Podľa cenníka komerčných prvkov zverejneného na webe RTVS sa diváci môžu tešiť najmä na reprízy známych filmových klasík, ale aj premiéry nových filmov či špeciálov televíznych programov.

V spomínanú sobotu na Jednotke si diváci budú môcť vychutnať premiéru novej seriálovej adaptácie knižnej série Anna zo zeleného domu (Anne With An E). Na tom sa produkčne podieľala aj známa streamovacia služba Netflix. Jednotka novinku odpremiéruje v doobedňajších hodinách a s jeho vysielaním bude pokračovať aj nasledujúce dni až do konca roka.

Lákadlom je aj repríza historického televízneho filmu Mária Terézia, na ktorom sa produkčne podieľala aj RTVS. Ten odvysiela Jednotka v nedeľu 22. decembra v prime-time a v dvoch častiach za sebou.

Pondelok 23. decembra RTVS na svojom prvom programe odvysiela známe aj menej známe rozprávky. Na programe je televízny rozprávkový film O ľuďoch a čarodejníkoch, ktorý následne vystrieda minuloročná česko-slovenská rozprávka s Karlom Gottom a Kamilovou Magálovou v hlavných úlohách – Keď draka bolí hlava. Rozprávka v réžii Dušana Rapoša sa priveľmi pozitívnym hodnoteniam na ČSFD neteší, svojich divákov si však istotne nájde aj tento rok.

V predvianočný pondelok diváci Jednotky uvidia aj úspešnú slovenskú rozprávku Láska na vlásku, či kultovú českú komédiu Dívka na koštěti. Večer bude potom patriť ešte slávnejšej a nezabudnuteľnej rodinnej komédii S tebou mě baví svět.

Štedrý deň v znamení dvoch premiér

Jednotka, samozrejme, nebude vysielať len reprízy osvedčených klasík. Na Štedrý deň podľa zverejneného cenníka reklamy odvysiela benefičný event Úsmev ako dar, prvý diel trojdielneho televízneho biblického filmu Dieťa menom Ježiš, československú klasiku z roku 1959 Dařbuján a Pandrhola. Podvečer tradične aj televíznu inscenáciu o slovenských vianočných tradíciách s názvom Vianočné oblátky a následne začne s premiérami dvoch nových rozprávok.

O 18:00 čakajú divákov premiéry rozprávok Vianočné želanie a Čarovný kamienok, na ktoré Jednotka nadviaže kultovou klasikou Pyšná princezná.

Dva vianočné sviatky budú doobeda a poobede patriť prevažne reprízam toho, čo RTVS odvysielala predchádzajúce dni. Iné to však bude vo večerných hodinách, kedy na Prvý sviatok vianočný Jednotka uvedie premiéru ďalšej rozprávky – Princezná a pol kráľovstva. Tú má Jednotka od Českej televízie a jej režisérom je Karel Janák. Jednu z hlavných úloh koprodukčnej rozprávky stvárnil slovenský herec Maroš Kramár.

Druhý sviatok vianočný vo vysielaní Jednotky ponúkne opäť reprízy overených klasík. V programe možno nájsť film s Jozefom KróneromKubo, rozprávku Anjel Pána či komédiu Dobrý vojak Švejk. Večer však Jednotka staví opäť na premiéru rozprávky z produkcie Českej televízie. Rozprávku Čertovské pero režíroval Marek Najbrt a zahrajú si v nej aj slovenskí herci ako Lukáš Latinák, Judit Bárdos či Daniel Fischer.

Do konca roka počas vianočných prázdnin ešte Jednotka odvysiela aj pokračovanie televízneho filmu Mária Terézia II (27. a 28. decembra vždy o 20:30), pričom chýbať nebudú ani slávne české komédie ako Marečku, podejte mi pero (28. decembra) a Jak utopit doktora Mráčka (29. decembra).

Z cenníka reklamy je zrejmý aj silvestrovský program Jednotky. Ten ponúkne špeciály overených televíznych programov – silvestrovské Milujem Slovensko (o 21:50) a talkshow Petra Marcina Neskoro večer (o 23:25).

Športovo-hudobná dvojka

Alternatívny program ponúkne tradične RTVS divákom na svojom druhom televíznom kanáli. V programe možno nájsť prevažne športové prenosy z biatlonu či lyžovania. Chýbať nebudú ani live hokejové prenosy či už z domácej Tisport ligy alebo MS v hokeji do 20 rokov. Dvojka tiež odvysiela aj prenosy z krasokorčuľovania a množstvo hudobných koncertov.

Tešiť sa možno aj reprízu Pippi Dlhej Pančuchy (od pondelka do štvrtka), zatiaľ bližšie nešpecifikované zahraničné dokumenty či filmy. Na Štedrý deň to bude napríklad televízna klasika Ženský zákon, dokument Prvá Tichá Noc, slovenský film Rysavá jalovica a film Občianka z doliny. Na tú potom Dvojka nadviaže talkshow s Adelou Vinczeovou Trochu inak.

Foto: MovieStillsDB

Dva sviatočné vianočné dni budú na Dvojke patriť filmom, záznamom z koncertov i divadelných predstavení. Spomenúť sa oplatí romantická komédia Božská Florence (Florence Foster Jenkins) s Meryl Streep a Hughom Grantom v hlavných úlohách a koncert Viedenských filharmonikov v La Scale (oba bude vysielať 25. decembra).

Druhý sviatok vianočný bude Dvojka vysielať dokument vlastnej produkcie Svetozár Stračina, záznam divadelného predstavenia Jááánošííík po tristo rokoch či koncert Cigánskych Diablov na hrade.

Prekvapením v programe Dvojky je nepochybne aj premiéra novej slovenskej komédie s názvom Loli Paradička, ktorá naše kiná lámala počas tohtoročného leta. Dvojka ju uvedie 30. decembra o 22:20.

Zaujímavo vyskladaný bude na Dvojke aj silvestrovský program. Druhý program RTVS ponúkne koncerty hudobných hviezd ako sú Arianna Grande, Duran Duran, U2 a Robbie Williams.