Foto: TASR/AP

Slovensko eviduje celkovo 269 nakazených koronavírusom.

Na Slovensku pribudlo 43 nových pozitívnych prípadov nákazy na nový koronavírus. V štátnych laboratóriách 912 ľudí, pozitívne výsledky malo 42. V súkromnom laboratóriu potvrdili jedného človeka s pozitívnym testom. Je ním vodič, ktorý po Slovensku rozvážal potraviny. Spolu je tak na Slovensku 269 pozitívne testovaných. Informoval o tom na tlačovej konferencii premiér Igor Matovič.

Jeden pacient je v kritickom stave a je napojený na pľúcnu ventiláciu. Celkovo evidujeme 5394 negatívnych testov na koronavírus.

Slovensko zvýši testovanie na nový koronavírus

Počet testovaných na nový koronavírus na Slovensku sa má výrazne zvýšiť. Dopomôcť štátnym laboratóriám majú aj súkromné laboratóriá. V horizonte desiatich dní by mohlo prísť k testovaniu 4000 ľudí. Na tlačovom brífingu o tom v piatok informovali predseda vlády Igor Matovič a minister zdravotníctva Marek Krajčí (obaja OĽaNO).

Foto: TASR – Radovan Stoklasa

V Česku už majú vyše 2-tisíc infikovaných, 9 ľudí ochoreniu podľahlo

Českej republike bolo v piatok ráno potvrdených 2062 prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2. Deväť ľudí nákaze COVID-19, ktorú vírus spôsobuje, podľahlo. Z nákazy sa doteraz vyliečilo desať ľudí. Vykonaných bolo 31.127 testov, za predchádzajúci deň 4429. Informoval o tom spravodajský server Novinky.cz.

Takmer prázdny Karlov most v Prahe
Takmer prázdny Karlov most v Prahe, foto: TASR/AP

Za 24 hodín v ČR pribudlo 287 nových prípadov nákazy koronavírusom. Server iDNES.cz informoval, že liek remdesivir zabral u vážne chorého pacienta s koronavírusom vo Všeobecnej fakultnej nemocnici v Prahe a odpojili ho od umelej pľúcnej ventilácie.

V Česku už týždeň platí zákaz vychádzania bez rúška zakrývajúceho nos a ústa. Ak polícia pristihne na ulici fajčiara bez rúška alebo tvárovej masky, môže mu udeliť pokutu do 10.000 korún (364 eur).

Čína zakáže cudzincom od soboty vstup do krajiny

Čína v snahe spomaliť šírenie koronavírusu od soboty dočasne zakáže vstup do krajiny väčšine cudzincov vrátane tých, ktorí majú platné víza či povolenie na pobyt. Informovali o tom vo štvrtok agentúry AFP a AP s odvolaním sa na čínske ministerstvo zahraničných vecí.

„Pozastavenie (udeľovania víz) je dočasným opatrením, ktoré bola Čína nútená prijať vzhľadom na situáciu pandémie,“ uvádza sa vo vyhlásení ministerstva. Výnimku budú mať diplomatickí pracovníci. Občania iných štátov prichádzajúci do Číny za účelom „nevyhnutných ekonomických, obchodných, vedeckých či technologických aktivít alebo z  núdzových humanitárnych dôvodov“ zároveň budú môcť naďalej žiadať o víza, dodalo ministerstvo.

foto: TASR/AP (ilustračné)

V Číne doposiaľ zaznamenali 81.285 prípadov ochorenia COVID-19 a 3287 úmrtí. Počet nových prípadov nákazy však v posledných týždňoch rapídne poklesol. Väčšinu z nich už viac ako týždeň tvoria prípady privezené zo zahraničia. V krajine doteraz hlásili celkovo 541 takýchto „privezených“ prípadov infekcie, pričom väčšinou išlo o Číňanov vracajúcich sa domov.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )