Ilustračná foto: Flickr (United States government work)

Využívanie predpotopných technológií malo však veľkú výhodu.

Predstavte si scenár, ktorý by ste zažiť nechceli. Konflikty medzi mocnosťami sa vyostrili do takého bodu, že Američania by sa rozhodli použiť atómové zbrane. Od prezidenta by prišiel rozkaz na odpálenie. Poverený vojak by tak v roku 2019 vybral 8-palcovú disketu, vložil by ju do počítača vyrobeného v 70. rokoch a vypustil tak atómovú zbraň, ktorá by dokázala zničiť mesto či aj celý štát. 

Aj takto by mohla prebiehať jadrová vojna ešte pred pár mesiacmi. Americké letectvo však momentálne dostáva modernizáciu vrátane ovládania jadrových zbraní. Nahradí sa tak technológia využívaná desaťročia, ako informuje All Thats Interesting.

Systém SACCS (Strategic Automated Command and Control System – Strategický automatizovaný príkazový a kontrolný systém), ktorý doteraz Američania využívali, mal však aj svoje výhody. Vznikol pred časom internetu, nemá žiadnu Wi-Fi, Bluetooth, dokonca ani IP adresu. Prípadní hackeri by tak mali smolu.

Porovnanie diskiet. Najväčšia disketa je práve osempalcová, ktorú využíval systém SAACS. Foto: Public domain/wikimedia

Prečo bol ale v armáde tento systém využívaný tak dlho? Platí tu jedna zásada. Keď niečo funguje dobre, na čo to meniť? A to je pravda. Systém za celé desaťročia pracoval v podstate bezchybne.

Systém SACCS tak podľa Wired bežal na počítačoch IBM Series/1 a na starých 8-palcových disketách. Aj obslužný personál sa k systému vyjadroval s úctou a označoval ho za starý, ale dobrý.

Pplk. Jason Rossi vravel ako žartoval, že je to najstarší IT systém v celých leteckých silách USA. Ale vzhľadom na to, aký bol starý, poskytoval výnimočnú bezpečnosť. Systém mali už technici „naštudovaný“, poznali všetky diódy či obvody. Ak sa niečo pokazilo, vymenili súčiastku, namiesto toho, ako sa to robí dnes, že sa vymení celá chybná časť.

Obsluha systému SAACS. Foto: Public domain/wikimedia

Zastaranosť je ale aj nevýhodou systému. Mladí technici sa v ňom ťažko orientujú, keďže často je systém starší, ako oni sami. Ako roky postupujú, technici, ktorí systém poznali, odchádzajú do dôchodku a nastáva aj personálny problém. Armáda už musela na údržbu najímať aj civilistov, keďže zaučiť mladých technikov na opravu starého a neperspektívneho systému trvá roky. Navyše náklady na údržbu z roka na rok narastajú, obvody sa kazia a je nutné si ich dať vyrábať.

Aj preto sa americká vláda rozhodla pre modernizáciu, ktorá sa vykonala v júni tohto roku. Osempalcové diskety sa vymenili za vysoko zabezpečené SSD riešenie. Samozrejme, s novým systémom bude potreba lepšieho zabezpečenia pred prípadnými hackerskými útokmi, na to je ale armáda pripravená. Navyše nové riešenie prináša oveľa vyššiu rýchlosť a reakcia na prípadný konflikt sa tak skráti na najkratšiu možnú dobu.

All Thats Interesting
Uložiť článok

Najnovšie články