Foto: youtube.com/Netflix

Kriminálny seriál The Staircase sledujúci skutočné udalosti sa svojou kvalitou rovná tým najlepším vo svojom žánri. Vďačí za to predovšetkým samotnému záhadnému prípadu.

Streamovacia služba Netflix v roku 2018 dokončila svoj unikátny projekt. Po 14 rokoch uzavrela seriál s názvom The Staircase, ktorý autenticky zachytáva a zobrazuje prípad, v ktorom asi nikdy nebude úplne jasné, či sa vražda skutočne odohrala a kto je páchateľ. Režisér seriálu bol pri všetkých dôležitých momentoch vyšetrovania, a tak sa mu podarilo vytvoriť unikátnu kriminálku, ktorá nie je dielom scenáristu, ale napísal ju sám život. 

Michael Iver Peterson vyštudoval politológiu, navštevoval kurzy práva a pracoval na ministerstve obrany v USA. Jeho život sa obrátil na ruby po udalosti v roku 2001, ktorá mu ho navždy zmenila. V noci 9. decembra, zavolal záchrannú službu, ktorej ohlásil nehodu svojej manželky Elizabeth, ktorá podľa jeho slov padla zo schodov a zomrela. Pitevná správa však ukázala, že žena nespadla sama, ale usmrtilo ju niekoľko rán do oblasti hlavy.

Jediným podozrivým z tohoto zločinu sa stal jej manžel Michael Peterson. Počas trestného konania vyšlo na povrch množstvo šokujúcich informácií. Jednou z nich bolo, že Michael svoju manželku podvádzal. Nie však s inou ženou, ale mužom. Jednou z teórií bolo, že práve nemanželský vzťah Petersona môže byť motívom vraždy jeho manželky.

Zabiť ju mala sova

V roku 2003 bol Peterson v jednom z najdlhších súdnych konaní vôbec odsúdený na doživotie. Proti tomuto rozhodnutiu sa behom najbližších rokov vznieslo niekoľko námietok. Nechýbalo medzi nimi obvinenie jedného z porotcov z rasizmu alebo bláznivá teória, podľa ktorej mala Petersnovu ženu zabiť sova. V miestnosti s mŕtvym telom sa totiž našlo perie a kusy z kôry dreva. Rozporuplným v jeho prípade však bolo svedectvo znalca, ktoré sa napokon ukázalo ako nepravdivé.

Nemal presný scenár, zachytával totiž udalosti priamo pri ich vzniku

Nakrúcanie seriálu The Staircase (Schody) začalo už v roku 2001, hneď po uznesení prvého obvinenia. Netflix v roku 2004 priniesol už jeho prvé časti a na ich pokračovanie si diváci museli počkať podľa toho, ako bude postupovať ďalší vývoj prípadu. Počas ôsmych rokov, ktoré strávil Peterson vo väzení, písal autobiografickú knihu mapujúcu vyšetrovanie jeho prípadu. Od prvých riadkov svojej knihy v nej uvádza, že je napriek všetkým dôkazom a obvineniam nevinný.

Súd napokon okrem toho, že ak Peterson prizná vinu, dostane skrátený trest, rozhodol, že musí svojej dcére zaplatiť neuveriteľných 25 miliónov dolárov. Ako informuje The News and Observer, Peterson je momentálne na slobode, nemôže však vlastniť žiaden majetok, pretože by oň okamžite kvôli tomuto nariadeniu súdu prišiel.

Dokument, ktorý môže konkurovať tomu najlepšiemu v kriminálnom žánri

Seriál začal vznikať po obvinení Michaela Petersona v roku 2004, nakrúcanie pokračovalo v rokoch 2012-2013 až sa napokon uzavrelo a v roku 2018 uviedol Netflix kompletnú 13-dielnu sériu. The Saircase teda mapuje jednotlivé dôležité udalosti vyšetrovania prípadu priamo na mieste, v súdnej sieni alebo z pohľadu samotného Petersona, jeho rodiny a svedkov prípadu. Zaoberá sa zdanlivo jednoduchou otázkou, ktorá sa snaží zistiť, či skutočne spáchal tento krutý čin alebo nie.

Francúzsky režisér Jean-Xavier de Lestrade vytvoril unikátny kriminálny dokumentárny seriál, ktorý nie je zaujímavý iba svojou formou a samotným časozberným nakrúcaním, ale aj obsahom. Dostal sa totiž do špičky krimi žánru. Svedčia o tom aj kladné hodnotenia od kritikov a divákov. Na ČSFD si seriál vyslúžil 79 % a IMDb 7,9/10 bodov.

Zaujal vás náš výber? Inšpirujte sa ďalšími titulmi:
Tip na film | Tip na seriál
1
Uložiť článok
Komentovať