Vnútro tokamaku. Foto: Chris Bolin / CC BY-SA

Experimentálny fúzny reaktor MAST Upgrade vytvoril prvú plazmu.

Trvalo 7 rokov vývoja, kým bol postavený a spustený experimentálny fúzny reaktor v Spojenom kráľovstve. Podarilo sa mu ohriať plynný vodík, aby vytvoril plazmu, čo znamená, že všetky jeho súčasti fungujú tak, ako majú. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Experimentálny fúzny reaktor MAST Upgrade sa nachádza v anglickom Culhame v Oxfordshire. MAST Upgrade je pokračovateľom zariadenia MAST (Mega Amp Spherical Tokamak), ktoré fungovalo od roku 1999 do roku 2013, informuje portál Science Alert.

Na čo je to dobré?

MAST Upgrade dosiahol tzv. prvú plazmu, čo je základná súčasť fungujúceho reaktora na jadrovú fúziu. V bežných reaktoroch sa využíva jadrové štiepenie a tým sa získava energia. Pri jadrovej fúzii, teda zlučovaní jadier ľahkých prvkov, je to opačný proces. Pri samotnom zlúčení sa uvoľňuje veľké množstvo energie. Tento proces sa deje v prírode, resp. vo vesmíre neustále a len vďaka nemu v podstate svieti Slnko a ostatné hviezdy.

Ak sa podarí tento proces ovládnuť na Zemi, znamená to neobmedzené množstvo energie s minimálnou produkciou nebezpečného odpadu. Samotná reakcia je pritom oveľa bezpečnejšia ako klasické jadrové štiepenie, keďže sa tu pracuje s malým množstvom paliva.

Iba medzistupeň

Zariadenie MAST Upgrade je stále iba experimentálnym fúznym reaktorom a spotrebúva viac energie, ako dokáže vyrobiť. MAST Upgrade je stále iba akýmsi medzníkom ku stavbe prvého prototypu fúznej elektráne, ktorú Spojené Kráľovstvo plánuje postaviť do roku 2040.

Dovtedy je však potrebné vyriešiť množstvo technologických problémov a prekážok, na čo má slúžiť aj reaktor MAST Upgrade, ktorý využíva inovatívny tvar tokamaku – srdca fúzneho reaktoru, v ktorom je udržiavaná plazma v silnom magnetickom poli. MAST Upgrade využíva sférický tokamak, od ktorého sa očakáva množstvo výhod z hľadiska efektívnosti a výkonu.

Vnútro tokamaku. Foto: Public Domain Pictures

Inovatívny odvod tepla

Jedným z významných problémov je odvod tepla, keďže fúzne reaktory pracujú s plazmou zahriatou na milióny stupňov Celzia. MAST Upgrade používa zariadenie Super-X divertor, ktorý, ak bude fungovať tak ako má, dokáže až 10-násobne znižovať teplo v porovnaní so súčasnými zariadeniami.

Medzitým však na kontinentálnej Európe pokračuje najvýznamnejší projekt fúzneho reaktora ITER. Jeho spustenie sa plánuje na rok 2025 a takisto bude slúžiť ako medzistupeň k stavbe prvej fúznej elektrárne.

Uložiť článok

Najnovšie články