Foto: pixabay

Chudnutie bez námahy znie pre mnohých lákavo.

Iní zas radšej na svojom tele pracujú sami, bez zásahu liekov. Hmotnosť však neovplyvňuje len to, ako sa človek stravuje a koľko sa hýbe. Kilogramy môžu pribúdať aj kvôli rôznym ochoreniam. Aj preto lekári pri tvorbe liekov myslia napríklad aj na ľudí, ktorí trpia cukrovkou.

Článok pokračuje pod videom ↓

Obezita trápi čoraz viac ľudí

Jednoducho povedané, obezita je následkom toho, že energetický príjem tela je vyšší ako energetický výdaj. Ako však píše portál Science Alert, obezita je komplikované ochorenie a nie je vhodné zjednodušovať ho. V posledných desaťročiach je obéznych ľudí čoraz viac. Ako informuje RUVZ, obezitou trpí približne polovica celosvetovej populácie a evyhýba sa ani Slovákom. Nadbytočné kilogramy trápia najmenej 1,5 milióna obyvateľov.

Problém okrem iného predstavuje aj fakt, že na obezitu neexistuje jednoduché riešenie, nie je to ochorenie, z ktorého sa človek vylieči užívaním liekov, aj keď v súčasnosti už existujú lieky, ktoré lekár môže predpísať. Ďalším riešením je bariatrická operácia, tá je však invazívna. Zabúdať by sa jednoznačne nemalo na zdravý životný štýl. Lieky a bariatrická operácia totiž majú svoje riziká, ktoré môžu človeku poriadne skomplikovať život.

Vedľajšie príznaky sú len mierne

Ako informuje štúdia publikovaná v časopise The New England Journal of Medicine, vedci testujú nový liek, ktorý by mohol obéznym pacientom pomôcť. Štúdie sa zúčastnilo viac ako 2 000 obéznych ľudí zo 16 krajín sveta. Ich úlohou bolo užívať predpísanú týždennú dávku lieku s názvom Semaglutid, ktorý sa už v súčasnosti využíva pri liečbe cukrovky typu 2. Vplýva na mozog a potláča tak chuť do jedla.

Foto: unsplash

Samozrejme, súčasťou štúdie bola kontrolná skupina, ktorá užívala placebo. Navyše, obe skupiny dostali odporúčania týkajúce sa životného štýlu, cvičenia a stravovania. Ľudia, ktorí užívali placebo, síce schudli, strata hmotnosti však nebola nijak výrazná. Na druhej strane, u ľudí, ktorí užívali Semaglutid, bola strata váhy badateľná.

Liek užívali 68 týždňov, počas ktorých stratili v priemere 14,9 % svojej telesnej hmotnosti. Až 30 % zúčastnených stratilo viac ako 20 % telesnej hmotnosti. Zdá sa teda, že Semaglutid je omnoho účinnejší, ako akýkoľvek iný v súčasnosti dostupný liek na chudnutie. Takúto zmenu doteraz za pomoci liekov nebolo možné dosiahnuť, dosahovali ju zvyčajne len pacienti po chirurgickom zákroku.

Nie je to zázračné riešenie, človek sa o seba musí starať

Okrem toho, pacienti udávali aj celkové zlepšenie zdravotného stavu, vďaka čomu sa zlepšila kvalita ich života. Samozrejme, ani Semaglutid nie je zázračným liekom a má svoje nevýhody. Podobne ako takmer každý liek, môže mať vedľajšie účinky. Niektorí účastníci výskumu sa napríklad sťažovali na hnačku a nevoľnosť. Tá sa však vyskytla aj v skupine ľudí užívajúcich placebo. Aj keď boli vedľajšie účinky len mierne a dočasné, z výskumu kvôli nim odišlo 60 ľudí. Zo skupiny užívajúcej placebo odišlo 5 ľudí.

Foto: pixabay

Niektorým ľuďom nemusí vyhovovať spôsob podania lieku. Aplikuje sa totiž injekčne raz týždenne. Navyše, výskumníkom chýbajú údaje o tom, čo sa dialo s účastníkmi výskumu po skončení experimentu. Jedna z účastníčok výskumu sa pre The New York Times neskôr vyjadrila, že časom sa ručička váhy začala opäť posúvať k vyšším číslam. Aj to je dôkazom toho, že len lieky užívať nestačí a človek sa o seba musí starať dlhodobo. Napriek tomu však ide pri liečbe obezity o významný krok vpred.

Uložiť článok

Najnovšie články