Foto: NASA

Odpad vyprodukovaný ľudskou činnosťou nájdeme aj na Marse, napriek tomu, že tam noha človeka ešte nevstúpila.

Rover Perseverance od momentu svojho pristátia hľadá známky života v prašnej a skalnatej oblasti planéty Mars na mieste krátera s pomenovaním Jezero. Najnovšie zábery ukazujú niečo, čo síce vedcov zaujalo, ale v negatívnom zmysle. Rover zachytil odpad vyprodukovaný ľudskou činnosťou. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Odpad na Marse

V utorok zdieľal vedecký tím rovera Perseverance zábery na Twitteri. Na nich bolo niečo, čo sa podobalo na tepelný štít používaný na ochranu rovera pred extrémnymi teplotami, ktoré naň vplývali pri pristávaní, uvádza portál Science Alert.

Je prekvapením, že sa to tu našlo,“ napísal tím na Twitter a pokračuje: „Dopadol sem ten kúsok, alebo ho tu zavial vietor?

Toto nie je prvý kus odpadu na Marse. V apríli zachytil vrtuľník Ingenuity pohľad z vtáčej perspektívy na ďalší odpad – podvozok, ktorý pomohol jemu a roveru pristáť na Marse.

Foto: NASA

Keďže Perseverance je vybavený množstvom kamier, dokáže zachytiť aj takéto stopy „ľudskej činnosti“ na červenej planéte. Rover zhromažďuje vzorky z pôdy Marsu a následne v rámci plánovanej misie Mars Sample Return by mali byť kozmickou loďou poslané naspäť na Zem. Aj z toho dôvodu sa Perseverance nachádza v krátere Jezero, o ktorom sa vedci domnievajú, že sa tam v minulosti nachádzala staroveká riečna delta.

Problém s názvom vesmírny odpad

Odpad, ktorý sa nachádza vo vesmíre, je stále veľkým problémom, ktorý sa nerieši. Rôzne fragmenty z misií, ktoré zostali vo vesmíre, ako sú topánky, lopaty, či celé vozidlá napríklad nachádzajúce sa na Mesiaci, môžu kontaminovať inak nedotknuté oblasti.

Aj samotná obežná dráha Zeme je čoraz viac preplnená satelitmi, ale aj vesmírnym odpadom. To ovplyvňuje aj lety do vesmíru. Navyše, všetok odpad, vrátane nefunkčných satelitov, ale aj rôznych predmetov, ako sú aj obyčajné skrutkovače či padáky, môžu byť mimoriadne nebezpečné, napríklad pre ISS.

Napriek tomu sú opatrenia voči vesmírnemu odpadu stále obmedzené a neriešia sa. To sa napokon môže vypomstiť rovnako, ako sa odpad už vypomsťuje aj nám tu na Zemi.

Uložiť článok

Najnovšie články