Ilustračná foto: Profimedia

Dvíhanie výkalov po psovi je niečo, čo by sa malo robiť automaticky.

Stalo sa to asi každému z nás. Spokojne si vykračujete, keď tu zrazu ucítite nezameniteľný smrad. Ten ani po pár metroch neodchádza a vy si v zlej predtuche začnete kontrolovať svoje podrážky. A vtedy si to naplno uvedomíte. Nevedomky ste stúpili na „nášľapnú mínu“ vyprodukovanú niekoho štvornohým miláčikom.

Článok pokračuje pod videom ↓

Kým mnohí psičkári sú zodpovední a výkaly po svojich psoch poctivo zbierajú, zlé meno im robia práve tí, ktorí túto povinnosť zámerne prehliadajú. A okrem toho, že sa vám môže stať, že stúpite do tohto produktu psieho zažívania, tak tiež existujú ďalšie významné dôvody, prečo je dobré odpratávať psie výkaly, ako píše postdoktorandka zoológie Melissa Starlingová z Univerzity Sydney pre portál The Conversation.

Psie výkaly často obsahujú mikroorganizmy, ktoré môžu byť pre človeka nebezpečné, ako sú salmonela, E. coli či giardia, ako aj rôzne vnútorné parazity. Navyše, tieto výkaly môžu byť taktiež rezervoárom baktérií odolných voči antibiotikám a v prípade nakazenia sa nimi môže mať človek vážny problém.

Ilustračná foto: Unsplash

Taktiež, jedna štúdia v meste Sydney identifikovala psie výkaly ako významného znečisťovateľa zrážkových vôd.

Kde je najväčší problém s výkalmi?

Znečistenie psími exkrementmi je najbežnejšie hlavne v parkoch, na miestach, kde môžu byť psy bez vôdzky, a tiež na miestach v blízkostí parkovísk. Jedna britská štúdia identifikovala miesta, kde sa nachádza viac psích výkalov. Dostupnosť košov, morfológia cesty, viditeľnosť a umiestnenie cesty sú kľúčovými faktormi pri určovaní výskytu výkalov.

Rovnaká štúdia poznamenala, že väčšina psičkárov výkaly odpratáva, niektorí to jednoducho odmietajú a ešte je tu skupina ľudí, ktorí robia kontextové úsudky o tom, či psí výkal na mieste nechajú, alebo ho odstránia. Iná štúdia tiež zistila, že ak je pes bez vôdzky, je väčšia pravdepodobnosť, že výkal odprataný nebude.

Ilustračná foto: Unsplash

Čo robiť?

Okrem poskytovania vreciek na psie výkaly a umiestňovania tabuliek s upozorneniami o odpratávaní, môže tiež pomôcť aj presadzovanie legislatív zakazujúcich psov odopínať z vôdzky na verejných priestranstvách, najmä v okolí parkov. Môže pomôcť aj priame upozorňovanie, ak uvidíte, že niekto výkal neodpratal.

Čo sa týka likvidácie výkalov, tu je najvhodnejšie vyhodiť vrecko do bežného koša. Kompostovanie, napríklad, ak odstraňujete výkaly na záhrade, nie je vhodné, lebo na neutralizáciu výkalov je potrebná vyššia teplota, ktorá sa v domácom komposte nedosiahne. Nie je vhodné ani zakopanie do zeme, keďže to umožňuje prípadným baktériám a patogénom len hromadenie sa v pôde.

Uložiť článok

Najnovšie články