Foto: MovieStillsDB

Uplynulý rok bol plný prebdených nocí.

A môžu za to špičkoví hollywoodski, ale aj nezávislí režiséri, ktorí nám tento rok doručili poriadnu nádielku kvalitných hororov. Samozrejme, že v jednom z najpopulárnejších filmových žánrov sa našlo aj úctyhodné množstvo brakov, ale na druhej strane sa môžme tešiť aj z niekoľkých skutočne výnimočných snímkov.

Po tom, čo sme sa pozreli na najlepšie komédie roku 2019 či na najlepšie sci-fi filmy roku 2019, sa dnes pozrieme na najlepšie horory uplynulého roku. Poďme si ich spoločne zrekapitulovať.

Slnovrat/ Midsommar

ČSFD: 68 %
IMDB: 7,2/10

Slnovrat bolo veľmi pozoruhodné dielo režiséra Ariho Astera, ktorý nám priniesol aj jeden z najdesivejších hororov súčasnosti, Hereditary. V tomto prípade urobil talentovaný filmár niekoľko revolučných krokov. Zdrojom strašenia nebola tma, ale svetlo a zároveň nám predostieral udalosti, ktoré sa môžu pokojne odohrať úplne komukoľvek. Film zasadený do škandinávskej dedinky si nevyslúžil veľké uznanie od mainstreamových divákov, no artových nadšencov aj filmových kritikov veľmi potešil.

Nevesta na zabitie/ Ready or Not

ČSFD: 70 %
IMDB: 6,9/10

Nevesta na zabitie je bez debaty film, ktorý zaradíme do kategórie oddychovka. Toto ho však vôbec nedegraduje, práve naopak. Film má veľmi dobrú kadenciu, atraktívnu hlavnú postavu a scénografia nám predstiera prostredie, ktoré je desivé, no zároveň akosi divne útulné a stále štýlové. Spomedzi letných hororov tohto roku určite vyčnieva najväčšmi.

To Kapitola 2/ It: Chapter Two

ČSFD: 64 %
IMDB:  6,7/10

Dlho očakávané pokračovanie fantastického filmu To konečne dorazilo. Film, ktorý však ani zďaleka nebol tak silný, ako jeho predchodca z roku 2017, nás mierne sklamal. Ide síce o majstrovsky spracované dielo, ktoré však stráca na šťave a nezachraňuje ho ani hviezdne obsadenie. Dvojka je síce omnoho strašidelnejšia, no žiaľ kvalitatívne sa k prvému filmu nepribližuje. Napriek tomu by si však žiadny filmový fanúšik nemal nechať To: Kapitola 2 ujsť.

Korisť/ Crawl

ČSFD: 58 %
IMDB: 6,2/10

Korisť síce po vizuálnej stránke pôsobí veľmi dobre, no iba tým vyrovnáva to, čo jej chýba po príbehovej stránke. Film má síce veľmi dobrý námet, no dej vôbec nestavia na postavách, ale skôr na okolnostiach, ktoré poznáme od iných béčkových súrodencov. Viac o tejto zaujímavej, no trošku ospalej žánrovke si môžete prečítať v našej recenzii.

Nočné mory z temnôt/ Scary Stories to Tell in the Dark

ČSFD: 59 %
IMDB: 6,2/10

Nočné mory z temnôt boli v neoriginálnych hororových vodách veľmi príjemným osviežením, ktoré sme toto leto zúfalo potrebovali. Film je totiž výsledkom spolupráce dvoch masívnych hororových talentov. Na filme pracoval nórsky režisér André Øvredal, pričom na pozícii producenta mu pomáhal a asistoval ikonický Guillermo del Toro, ktorý nám dal napríklad pôvodného Hellboya, Faunov laybrint či oscarovú Podobu vody.

My/ Us

ČSFD:  58 %
IMDB:  6,9/10

Tento rok sa opäť o slovo zahlásil aj novopečený režisérky talent Jordan Peele. Ten bol v posledných pár rokoch známy len vďaka comedy sketochom, ktoré vychádzali na Comedy Central. Pred dvomi rokmi však uviedol jeden z najvýznamnejších filmov tohto desaťročia, s názvom Get Out. Nesklamal ani pri svojom comebacku s filmom Us, v ktorom sa do hĺbky povenoval svojej fóbii z dvojníkov. Ak sa vám zdá, že filmový svet by si zaslúžil viac od tohto génia, určite sledujte aj najnovšiu verziu seriálu Twilight Zone, ktorú Jordan Peele uvádza.

Doktor Spánok/ Doctor Sleep

ČSFD:  80 %
IMDB: 7,6/10

Roky bolo Osvietenie považované za absolútny vrchol hororového žánru. Tento titul nemôžme Kubrickovmu veľdielu upierať ani dnes. Film, ktorý je založený na knihe pána temnôt, Stephena Kinga, sa však dočkal pokračovania. Najprv knižného a neskôr aj filmového. Hlavnú úlohu si v Doctor Sleep strihol Ewan McGregor a film bol rozhodne najsympatickejším prekvapením tohto roka.

Mŕtvi neumierajú/ The Dead Don’t Die

ČSFD: 54 %
IMDB: 5,5/10

Mŕtvi neumierajú je nezávislý film Jima Jarmuscha, ktorý sa v tomto diele opäť vyblbol a oddal sa svojej prirodzenej divnosti. Film opäť nie je niečím, čo by zrejme ocenil mainstreamový divák, no určite ide o podstatné dielo, ktorému Adam Driver a Bill Murray vdýchli ozajstnú dušu.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )