Foto: Wiki (Unsolved Mysteries)

Začalo to strašidelným telefonátom, až sa jedného dňa prebudila v noci v priekope. Nahlásila takmer 100 prípadov obťažovania. Polícia jej ale už neverila a myslela si, že si všetko robí sama.

Predstavte si, že vám jedného dňa niekto zavolá a zo slúchadla telefónu sa ozve iba šeptanie vášho mena. Je to desivé, však? A čo keby sa tieto hovory začali opakovať na pravidelnej báze a dotyčný by poznal konkrétne detaily toho, čo práve robíte alebo kde sa nachádzate? Nech to znie akokoľvek strašidelne, toto bol iba začiatok príbehu Cindy James, ktorý skončil mimoriadne tragicky. A dodnes prináša viac otázok, než odpovedí a logických vysvetlení. 

V článku sa dozviete aj:

  • Ako vyzeral prvý zvláštny telefonát, ktorý Cindy dostala?
  • Akým útokom čelila ďalšie roky?
  • Prečo si polícia myslela, že si iba vymýšľa?
  • Aké nezodpovedané otázky zostali o jej smrti?
  • Prečo podľa jej rodiny nemohlo ísť o samovraždu?
  • Mohla byť príčina všetkého psychická choroba a žiadne útoky sa reálne nekonali?

Viedla úplne normálny život

Cindy James, celým menom Cynthia Elizabeth Hack, sa narodila 12. júna 1944 v provincii Britská Kolumbia v Kanade, píše web All That’s Interesting. Vyrastala v usporiadanej rodine s milujúcimi rodičmi a ďalšími piatimi súrodencami.

Dostalo sa jej dobrého vzdelania. Po strednej škole nastúpila na vysokú, kde študovala ošetrovateľstvo, až napokon úspešne odpromovala v roku 1966. Už o niekoľko mesiacov neskôr ju čakala svadba s podstatne starším mužom menom Roy Makepeace. Spojilo ich to, že on pracoval ako lekár a Cindy neprekážal ani takmer 20-ročný vekový rozdiel, ktorý medzi nimi bol.

Napriek tomu, že ich manželstvo trvalo celé roky, predsa nevydržalo navždy, až napokon skončilo. Cindy medzitým pracovala v liečebnom centre pre deti s problémovým správaním. Jej život vyzeral zdanlivo úplne normálne, to sa ale krátko od odlúčenia sa po 16 rokoch od Roya zmenilo.

Foto: Wiki (Unsolved Mysteries)

Desivý telefonát odštartoval dlhé roky teroru

Unsolved Mysteries uvádza, že o štyri mesiace na to sa objavil prvý záhadný telefonát. Cindy počula v telefóne zvláštne šepkanie svojho mena. Možno si myslela, že ide iba o zlý žart, keď sa ale volania opakovali stále častejšie, začala mať strach.

All That’s Interesting dokonca spomína ešte desivejší incident, pri ktorom Cindy zatiahla žalúzie a v tom zazvonil telefón, z ktorého sa ozval hlas, ktorý jej oznámil, že to nemá zmysel, pretože daná osoba vie, že sa práve nachádza v obývačke.

Bol to iba „hlas“

Unsolved cituje slová jej mamy, podľa ktorej hlas v telefóne Cindy nepoznala. „Povedala mi, že to bol iba hlas. Niekedy sa zmenil na šepkanie a inokedy to nebolo nič, iba ticho,“ povedala. Cindy žila sama, s Royom totiž za tie roky nemali deti, a tak zostala v dome „uväznená“ iba so strašidelnými telefonátmi. Tie sa ale čoskoro premenili na reálne vyhrážky a fyzické útoky.

Pančuchu mala obviazanú okolo krku

Keď v januári v roku 1983 prišla ku Cindy na návštevu kamarátka Agnes Woodcock, čakalo ju nepríjemné prekvapenie. Klopala na dvere, no nikto neotváral. Skúsila obísť dom a pozrieť sa, či sa Cindy nenachádza v niektorej z miestností. Namiesto toho ale našla kamarátku ležať v garáži s nylonovou pančuchou obviazanou okolo krku.

Opis tohto incidentu sa podľa rôznych zdrojov líši. V jednom prípade mala Cindy vypovedať, že jej niekto zaklopal na zadné dvere domu, následne ju sotil do garáže, kde napokon došlo k útoku. Ďalší zas hovorí o tom, ako vyšla do garáže po krabicu a v tom ju niekto zozadu napadol.

Dôveryhodnosť Cindy v očiach vyšetrovateľov pošpinil aj incident s detektorom lží, cez ktorý neprešla. Priznala totiž, že jedného z útočníkov poznala, ale odmietla povedať meno osoby, kvôli vyhrážkam a strachu o svoju rodinu.

Výhražné dopisy, hádzanie kameňov do okien či obesené mačky

Okrem telefonátov sa opakovalo hádzanie kameňov do jej okna a pribúdali aj výhražné listy. Ďalší z bizarných útokov sa odohral rok od prvého telefonátu. Cindy našla na strome visieť trojicu mŕtvych mačiek, ktoré pre ňu „doručili“ lístok s textom. Ten hovoril, že ďalšou na rade je ona. Už situáciu nedokázala zniesť a rozhodla sa najať súkromného detektíva, ktorým sa stal Ozzie Kaban.

Práve on ju našiel po ďalšom útoku. Cindy ležala v bezvedomí na podlahe, rovnako s čiernou nylonovou pančuchou omotanou okolo krku ako pri predošlom prípade. Za zabodnutým nožom v ruke stál ďalší výhražný odkaz, ktorý hovoril, že teraz musí zomrieť. Polícia v útoku videla niekoľko nezrovnalostí, napríklad chýbali známky vlámania. Napokon ale predvolala k výsluchu jej bývalého manžela, pretože sa Cindy zdôverila, že sa vo vzťahu správal násilne.

Polícia nenašla absolútne nič

Zvláštne bolo, že na mieste sa nenašli žiadne odtlačky a líšili sa aj výpovede Cindy o jednotlivých útokoch a počte páchateľov, ktorých pri nich zahliadla. Po ďalšom útoku nechala polícia odpočúvať jej telefón a nasadila hliadku pred jej dom. Ubehli mesiace a nemali žiadnu stopu. Na druhej strane, políciu táto akcia stála milión dolárov.

Koncom roka 1985 sa Cindy zobudila v priekope vzdialenej viac ako 10 kilometrov od svojho domu. Na tele mala rovnaké bodné rany a zopakoval sa aj scenár s pančuchou. Nasledoval požiar v pivnici, pri ktorom si už polícia myslela, že ho založila sama Cindy.

Mysleli si, že si iba vymýšľa

V priebehu šiestich rokov nahlásila na polícii približne 100 prípadov obťažovania, z nich v piatich išlo o fyzické napadnutia. Za celý čas sa ale nenašli žiadne stopy. Kvôli obavám z toho, že chce spáchať samovraždu, bola umiestnená do psychiatrickej liečebne.

Psychiatri napokon jej liečbu uzavreli s tým, že sama zinscenovala útoky v dôsledku psychotickej poruchy. Keď sa mal zlepšiť jej stav, bola prepustená. V tom čase sa otcovi priznala, že pozná totožnosť páchateľa a chce ho dostať.

Záhady, na ktoré neexistuje odpoveď

Nie je jasné, či útoky pochádzali z dielne jej psychickej poruchy alebo za nimi stála skutočná osoba. Rovnakou záhadou ako to, či roky tyranizovania boli reálne alebo nie, zostáva aj jej vražda. 8. júna 1989 bolo nájdené mŕtve telo Cindy na dvore opusteného domu. Tvár mala celú čiernu a ruky a nohy zviazané vzadu vo zvláštnej polohe. Zmizla už dva týždne predtým a nikto netušil, kde sa nachádza. Našlo sa iba jej auto.

Napriek tomu, že množstvo indícií nasvedčovalo tomu, že ju niekto zabil, dokonca o tom bola presvedčená aj jej rodina a najbližší, prípad bol uzavretý ako samovražda.

Zvláštne bolo, že v deň svojho zmiznutia urobila bežný nákup, dokonca bola v kozmetickom salóne, čo nedáva zmysel, ak by sa chcela naozaj sama zabiť. V jej tele boli stopy takej dávky morfia, po ktorej nebolo reálne, aby sa sama takto zviazala, tvrdil jej zúfalý otec.

Jej prípad dodnes nedáva ľuďom spávať

Prípad Cindy James je dnes rozoberaný na internete v rôznych diskusiách. Ľudia sa o svoje teórie delia napríklad vo vlákne na Reddite. Kým niektorí sú presvedčení o tom, že musela trpieť duševnu poruchou, ďalším nedáva zmysel jej smrť.

Objavila sa aj teória, podľa ktorej jej stalker musel vedieť, ako funguje polícia a napríklad pochádzal priamo z jej kruhov. Cindy navyše istý čas chodila s jedným z vyšetrovateľov. Ďalší podozrievajú jej manžela, ktorý bol psychiatrom, vďaka čomu by s ňou teoreticky dokázal manipulovať tak, ako sa mu zachcelo.

0
Uložiť článok
Komentovať