foto: Lea Loviskova/Wikimedia Commons

Keď chcete vidieť orloj, nemusíte ísť do Prahy, stačí, ak zavítate do Starej Bystrice.

V malej obci Stará Bystrica na Kysuciach pri Čadci sa nachádza nielen slovenský, ale aj svetový unikát. V rámci rekonštrukcie námestia bol v roku 2009 v dedinke postavaný najmladší orloj na svete od slovenského sochára Viliama Lovišku.

Článok pokračuje pod videom ↓

Orloj sa skladá zo sediacej Madony a Sedembolestnej Panny Márie, patrónky Slovenska. Vo výklenkoch orloja je umiestnených šesť bronzových plastík – kniežaťa Pribinu, kráľa Svätopluka, Antona Bernoláka, Ľudovíta Štúra, M. R. Štefánika a Andreja Hlinku.

Tento orloj ako jediný na svete ukazuje pravý slnečný čas a údajne je najpresnejší na svete, pretože hodiny sú riadené počítačom podľa signálu DCF77. Okrem slnečného času astroláb ukazuje fázy mesiaca a jeho polohu na oblohe. Vo vežičke orloju sa nachádzajú dva zvony, prvý zvon, Svätý Juraj, odbíja čas a druhý, Riečnická Madona, vytvára zvukovú kulisu počas promenády apoštolov. Každú hodinu sa objavujú figúrky svätých spojených so Slovenskom.

Orloj v Starej Bystrici je jediný na Slovensku, je najpresnejší a taktiež je najväčšou drevenou sochou na Slovensku. Takže ak niekedy budete prechádzať okolo tejto dedinky, spravte si hodinku času a určite navštívte tento slovenský, no aj svetový unikát.

Pozri aj: Kvačianska dolina: Prekrásne miesto v objatí Liptova, ktoré vám ponúkne veľké množstvo nezameniteľných zážitkov

pravda.sk, wikipedia.org

#cestujemdoma

Spoznávaj Slovensko a jeho krásy, podpor domácu ekonomiku a cestovný ruch.

Najnovšie články