Foto: TASR - Martin Baumann, SITA - Marek Lukáč

Nezávislá a objektívna žurnalistika čelí na Slovensku mnohým výzvam a nenávisti.

V utorok 21. mája spoznala verejnosť laureátky a laureátov ocenenia Novinárske ceny 2023. Porota ocenila najlepšie novinárske práce a občianske projekty. Cenu získalo 22 novinárov a novinárok, 11 redakcií a jeden občiansky portál. Boli udelené aj tri špeciálne ceny.

Toto podujatie sa ako symbol slobody tlače a tvorby konalo na pozadí udalosti z minulej stredy, kedy v Handlovej 71-ročný Juraj C. štyrikrát vystrelil na predsedu vlády.

Útok na nezávislosť pokračuje

Len niekoľko hodín po tomto čine zaznelo z Národnej rady SR obvinenie, že za týmto skutkom stoja liberálne médiá a opozícia.

Útoky a obviňovania neprestávajú ani po týždni. Podpredseda parlamentu Ľuboš Blaha včera pri predstavovaní uznesenia, ktoré odsudzuje atentát na premiéra Fica, vyzval mimovládne organizácie, médiá a politikov, aby „prestali s nenávistnou kampaňou voči vláde a snažili sa prispieť k zmierňovaniu napätia a aby svoje výstupy opierali o fakty a nie nenávisť“.

Úlohou médií ale nie je písať veci, ktoré sa politikom pozdávajú. Médiá sú strážnymi psami demokracie, ktoré musia upozorňovať na prešľapy, problémy a kauzy. A na tom, kto tvorí vládnu koalíciu, alebo kto je v opozícii, nezáleží.

Nenávisť voči novinárom na Slovensku už zabíjala. Pred viac ako šiestimi rokmi bol vo svojom dome zastrelený Ján Kuciak spolu so svojou snúbenicou Martinou Kušnírovou.

Dnes, po všetkých udalostiach, ktoré nasledovali, musí žurnalistika čeliť ďalším výzvam. Aktuálne prebieha snaha o zoštátnenie verejnoprávnej RTVS a vládni politici prakticky od začiatku svojho vládneho obdobia odmietajú odpovedať na otázky niektorým médiám.

Uprednostňuje sa alternatíva, komunikácia prostredníctvom sociálnych sietí. A novinári aj novinárky naďalej denne čelia nadávkam a vyhrážkam.

Znepokojivý stav

To, v akom stave je slovenská spoločnosť, ukazuje aj správa Slovenského národného strediska pre ľudské práva za rok 2023. V publikácii Nenávistný jazyk na politických facebookových profiloch monitoruje nenávistné prejavy.

Tá zistila napríklad to, že najvyšší počet nenávistných komentárov sa objavil v príspevkoch strany SNS voči novinárovi Rastislavovi Ilievovi, ktorý na túto skutočnosť upozornil aj na sociálnej sieti.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa R a s t o I l i e v (@rastoiliev)

Veľmi často sa skloňuje aj meno novinárky Denníka N Moniky Tódovej (66 percent). To sa objavilo vo viac ako polovici statusov, v ktorých politici uviedli meno konkrétneho novinára. Až 93,9 percenta z nich bol útok voči konkrétnej osobe.

Objavili sa aj Richard Dírer (16 percent), Peter Bielik (15 percent), Michal Kovačič (9 percent), alebo Peter Bárdy (8 percent).

Uložiť článok

Najnovšie články