Ilustračná foto: Vicki Burton/Flickr

Novozélanďan uverejnil na Facebooku desivé video.

Keď sa Brandon Ferguson rozhodol prejsť sa na pláž nachádzajúcu sa na Severnom ostrove Nového Zélandu, aby tam nazbieral niekoľko mušlí, nečakal že ich nájde až toľko. Medzi skalami objavil oblasť doslova posiatu mŕtvymi mušľami, ktorých počet podľa jeho odhadu mohol byť aj 500-tisíc. 

Smrdelo to ako hnijúce morské plody,“ povedal Ferguson pre portál Business Insider a ďalej dodal: „Niektoré z nich boli prázdne, v iných sa nachádzali mŕtve živočíchy„.

Išlo konkrétne o slávky jedlé, obľúbený druh používaný v mnohých svetových kuchyniach. Podľa Fergusona za obrovským úhynom stojí nárast teploty mora, uviedol Science Alert. Dodal, že to nie je prvýkrát, čo si všimol, že na pláž vyplavilo veľké množstvo slávok, no predtým ich počty odhadoval na tisícky a nie ako teraz na stotisíce.

Jeho predpoklad, že celú situáciu spôsobil nárast teploty podporujú aj merania. Podľa vládnej stránky sa teplota morskej hladiny od začiatku merania v roku 1981 zvyšuje priemerne o 0,1 až 0,2 stupňa každých 10 rokov.

Aj vedec Andrew Jeffs pre nzherald.co.nz povedal, že mušle mohli zomrieť na stav známy ako tepelný stres, ktorý mohol byť kombináciou prílivu a horúceho počasia. „Môžete si to predstaviť tak, že každý deň počas jedného týždňa ležíte na pláži 4 hodiny v čase najväčšieho poludňajšieho slnka. Na konci týždňa by ste boli poriadne spálení.

Jeffs ďalej dodal, že ak sa bude teplota morí stále zvyšovať, podobné javy, ako zachytil Brandon na video, sa budú opakovať a v dôsledku toho môže prísť až k vyhynutiu druhu.

Pozrite si spomínané video:

Uložiť článok

Najnovšie články