Ilustračná foto: Unsplash

Niečo také doteraz pozorované nebolo.

Ovládanie rozširovania či zužovania svojich zreničiek je niečo, čo mnohí ľudia nedokážu. V skutočnosti sú opísané niektoré prípady, keď to ľudia silou predstavivosti dokážu, avšak teraz vedci z Nemecka ozrejmili prípad mladého muža, ktorý mení ich veľkosť podobne, ako keby ovládal svoje priečne pruhované svalstvo. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Jediný na svete

K zmenám veľkosti zreničky dochádza automaticky, a to v reakcii na okolité svetlo, alebo tiež v prípade vzrušenia. Ale kontrola ovládania zmeny zreničky je niečo, čo typické nie je. Napriek tomu, lekári pozorujú tento jav u 23-ročného Nemca a prípad opísali v kazuistike International Journal of Psychophysiology.

Ako píše portál IFL Science, muž označovaný vo výskume iba ako DW, sa líši od iných tým, že ovládanie svojej zreničky nepodmieňuje myšlienkami a tento proces je tak porovnateľný k tomu, ako keď vás niekto požiada, aby ste sa usmiali a vy mu vyhoviete.

Ilustračná foto: Unsplash

Doteraz považované za nemožné

Autori štúdie uvádzajú, že DW dokáže rozšíriť zreničky o 0,8 milimetra a zúžiť až o 2,4 milimetra a to tak, že „priamo aktivuje zreničkové svalstvo“. Hlavý autor štúdie Christoph Strauch pre portál LiveScience uviedol, že táto schopnosť je úžasná a doteraz bola považovaná za nemožnú.

DW si svoju schopnosť prvýkrát uvedomil vo veku 16 rokov, keď si po dlhom sedení za počítačom chcel „uvoľniť“ svoje oči. Vtedy si jeho kamarát všimol, že jednu zreničku má väčšiu ako druhú. Odvtedy sa svoju schopnosť pokúšal zdokonaliť.

Ilustračná foto: Unsplash

Niektorí ľudia to dokážu, ale iným spôsobom

V štúdii sa vysvetľuje, že niektorí ľudia dokážu meniť veľkosť svojej zreničky mentálnou koncentráciou, teda nepriamou metódou. Premýšľaním o intenzívnom svetle, či naopak tme, dokážu meniť veľkosť zreničky. No séria testov ukázala, že DW nevyužíva túto metódu.

Meraním elektrickej vodivosti sa ukázala absencia duševného zdravia či navodenie vzrušenia. Navyše, mentálnou snahou sa podarilo rozšíriť veľkosť zreničky maximálne o 0,5 milimetra, čo je významne menej ako v prípade tohto mladého muža.

Možnou zmenou veľkosti zreničky je tiež zameriavanie sa na blízke a vzdialené objekty. Avšak testy sledovania očí potvrdili, že ani tento trik muž nevyužíval. Je prekvapujúce, že dokázal dokonca zúžiť svoje zreničky nad maximálny stupeň, ktorý sa bežne pozoruje pri zaostrovaní na blízke objekty, čo mu umožnilo zlepšiť zrakovú ostrosť.

Ilustračná foto: Unsplash

Môže ich byť viac

Autori štúdie tiež muža podrobili skenovaniu funkčnou magnetickou rezonanciou (fMRI) a zistili, že keď upravuje veľkosť zreničiek tak zaznamenali zvýšenú aktivitu v prefrontálnej kôre mozgu a priľahlých motorických oblastiach, čo naznačuje príkazy mozgu na pohyb svalov.

Aj keď ide o prvý takýto zdokumentovaný prípad, vedcov už kontaktovalo niekoľko ľudí, ktorí tvrdia, že to dokážu robiť tiež, tak ako DW. Hlavný autor štúdie dúfa, že ak sa to potvrdí aj u iných ľudí, fenomén tak bude môcť skúmať v širšej podskupine s unikátnymi vlastnosťami, o ktorých sa doteraz netušilo.

Uložiť článok

Najnovšie články