Foto: Tower of David vo venezuelskom Caracase (EneasMx [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons, Saúl Briceño [Attribution], via Wikimedia Commons)

Vo venezuelskom Caracase sa ešte pred niekoľkými rokmi nachádzal jeden z najnezvyčajnejších slumov sveta.

Veľkomestá často ukazujú pravú tvár toho, v akom kontraste žijú ich obyvatelia. Na ich okraji sa totiž najmä v chudobnejších krajinách nachádzajú takzvané slumy. Po celom svete majú pritom rovnaké črty. Na malom priestore tu žije obrovský počet tých najchudobnejších obyvateľov veľkomiest a to v podmienkach, aké si väčšina z nás nevie ani predstaviť. Vo venezuelskom Caracase však jeden zo slumov vyzeral celkom inak. Bol najvyšší na svete. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Má takmer 200 metrov, 45 poschodí a nebol nikdy dokončený. Mrakodrap Centro Financiero Confinanzas, známy aj ako Torro de David (Davidova veža, z angl. Tower od David) mohol byť pýchou a jednou z dominánt hlavného mesta Venezuely. Aj dnes síce táto 190 metrov vysoká stavba dotvára panorámu Carasasu, no pýchou metropoly určite nie je. Ešte pred niekoľkými rokmi bol totiž najvyšším slumom sveta, kde žilo až 5000 ľudí.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Hugo Londoño (@huguito),

Druhá najvyššia stavba krajiny

Torro de David je druhou najvyššou stavbou v celej Venezuele. Prekonáva ju len caracasský komplex Parque Central, ktorý pozostáva z dvoch samostatných veží prevyšujúcich 220 metrov. Davidova veža je tak tretím najvyšším mrakodrapom krajiny. Namiesto Parque Central však nehostí veľké spoločnosti, bohatých bankárov, investorov ani neposkytuje snáď najlukratívnejšie bytové priestory Caracasu. Ponúka presný opak.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Renzo Sicurella 📷 (@renzosicurella),

Mrakodrap Torro de David začali stavať začiatkom 90. rokov. Pomenovaný bol po Davidovi Brillembourgovi, ktorý bol hlavným investorom projektu. V roku 1994 však Venezuelu postihla banková kríza, ktorá stavbu mrakodrapu zastavila. K obnoveniu stavby však ani po čiastočnom prekonaní krízy nedošlo. Uprostred Caracasu tak ostal stáť nedokončený a nikým využívaný mrakodrap.

Vertikálny slum pre 5000 ľudí

V novom tisícročí postihla Venezuelu, a Caracas špeciálne, ďalšia kríza. Tentokrát však nie banková, ale realitná. Obyvatelia metropoly odrazu nemali kde bývať. Mohlo za to najmä masívne vyvlastňovanie majetkov a pozemkov, ktorú iniciovala bolivarovská vláda Huga Cháveza. Ľudia z obáv, že bude ich majetok zoštátnený nové domy nestavali, vláda zas nemala finačné prostriedky aby budovala štátne byty z vlastného rozpočtu pre všetkých. Pre najchudobnejších obyvateľov Caracasu sa tak naskytla príležitosť „obsadiť“ nedokončený mrakodrap.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Carlos Andrés Sánchez (@carlossanchezphoto),

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Giovani Chacón 📷 (@giovanichacon),

Najchudobnejší obyvatelia Caracasu, najmä bezdomovci a bývalí trestanci, začali v Torro de David bývať už v roku 2007. Do roku 2014 tu žilo približne 5000 ľudí. 45 poschodový mrakodrap, ktorý mal na streche dokonca heliport však nebol žiadnym luxusným bývaním. Jeho obyvateľom sa síce podarilo natiahnuť provizórne inžinierske siete až do 22. poschodia, no nič to na celkovom stave nedokončenej budovy nezmenilo. V mrakodrape napriek tomu vznikla fungujúca komunita, akési mesto v meste. Nachádzali sa tu holičstvá, obchody či lekári. V jednoduchosti išlo o typický slum. Akurát sa nachádzal vo vertikálnej polohe, netvorili ho chatrče a staré autá parkovali ich majitelia v podzemnej garáži.

Znovu opustený

V júli 2014 proti slumu po dlhých rokoch konečne zakročila vláda. V rámci programu Operation Zamora 2014 postupne presídlila všetkých obyvateľov nedokončeného mrakodrapu do nových domov v mestečku Cúa južne od Caracasu. Mrakodrap tak ostal znovu opustený a venezuelská vláda dodnes neprišla s riešením celej situácie. Pri minuloročnom silnom zemetrasení z augusta ostal mrakodrap poškodený, no naďalej ostáva stáť v centre hlavného mesta.

npr.orgthedailybeast.com, independent.co.uk, wikipedia.org
Uložiť článok

Najnovšie články