Foto: Kevin Gill (Flickr)

Novoobjavené jazero pod povrchom Marsu otvára zásadnú otázku. Ukrýva aj život?

Radar MARSIS priniesol za 12 rokov hľadania vody na Marse niekoľko obrovských správ. Tou poslednou a najväčšou je objav obrovského subglaciálneho jazera s tekutou vodou. Dve zo základných a nevyhnutných podmienok pre potenciálnu existenciu života, sú pevný povrch planéty a tekutá voda. Mars má obe. Do popredia sa teda dostáva otázka: Môže v novoobjavenom jazere Marsu existovať život?

Článok pokračuje pod videom ↓

Novoobjavené jazero na Marse sa nachádza pod ľadovou pokrývkou na južnom póle planéty v hĺbke približne 1,5 km. Hlboké je podľa odhadov asi 1,5 metra a v niektorých miestach dosahuje dĺžku až 20 km. S pomocou radaru MARSIS, ktorého žiarenie dokáže preniknúť pod ľadovú pokrývku, sa jazero podarilo objaviť medzinárodnému výskumnému tímu pod vedením šéfa talianskeho Národného astrofyzikálneho ústavu menom Roberto Orosei.

Foto: Wikipedia

Keďže sa jazero nachádza pod povrchom planéty, 1,5 km pod ľadovcom, nepreniká sem žiadne slnečné svetlo. To existencii života na pravdepodobnosti trošku uberá. Do kariet nehrá ani teplota prostredia a samotnej vody. Tá by podľa odhadov odborníkov mohla mať okolo -10°C. Na Zemi by tak jazero ani neexistovalo, keďže by voda s touto teplotou zamrzla. Voda v subglaciálnom jazere Marsu je však odlišná ako tá na Zemi.

Voda v subglaciálnom jazere Marsu je v kvapalnom stave a to aj napriek nízkej teplote. Môže za to jej vysoká salinita. Vysoký obsah solí vápnika, sodíka, horčíka či soli kyseliny chloristej, zapríčiňujú, že voda aj pod bodom mrazu nezamŕza. Tieto látky však znovu o niečo málo uberajú šanci na existenciu života. V mikrobiálnej forme by však aj týchto podmienkach predsa len existovať mohol.

Foto: NASA

Skeptikom treba pripomenúť, v akých extrémnych podmienkach existuje život na Zemi. Život možno nájsť v najhlbších miestach oceánov, kde slnečné žiarenie nikdy nepreniklo, v baniach, jaskyniach, rádioaktívnych či extrémne horúcich prameňoch Yellowstonu aj vo večne zamrznutej pôde na Antarktíde. Dokonca i v subglaciálnych jazerách pod pólmi s vysokou salinitou. Život si cestu vždy nájde a je treba veriť, že sa tak stalo aj v nehostinných podmienkach Marsu.

Foto: Wikimedia

Aj keby sa život v subglaciálnom jazere Marsu nenachádzal, stále nie je všetko stratené. Vedci totiž týmto objavom konečne vedia, kde život hľadať. Kým na povrchu Červenej planéty tekutá voda nie je (bola), v kvapalnom skupenstve sa evidentne nachádza pod povrchom a možno predpokladať, že práve objavené jazero, nie je na Marse jediné. Možno je teda len otázkou času, kedy sa pod pokrievkou Červenej planéty objaví miesto prekypujúce životom.

Pozri aj: Ohnivá guľa nad našimi hlavami je plná prekvapení. Slnko pravidelne mení svoj tvar a vedci si nie sú istí prečo

iflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články