foto: Heliport Liptov FB, Hotel Galéria-Motýlí Dom

Poznáte nejakú zaujímavú a netradičnú stavbu? Možno sa nachádza aj v tomto článku.

Slovensko nie je krajinou, ktorá by svojimi architektonickými dielami patrila medzi svetových velikánov. Napriek tomu v našej nie veľkej krajine nájdete stavby, ktoré zaujmú svojím netradičným výzorom. Historické budovy dnes vynecháme a pozrieme sa na tie, ktoré vznikali v 20. a 21. storočí.

Článok pokračuje pod videom ↓

Budova Slovenského rozhlasu

Jedna z architektonicky najzaujímavejších stavieb Bratislavy je nepochybne budova Slovenského rozhlasu na Mýtnej ulici. Obrátená pyramída bola dokončená v roku 1983, no jej projekt vznikol o celých 16 rokov skôr. Jej alternatívny vzhľad budove vyslúžil aj titul Stavba storočia na Slovensku v kategórii Spoločenské stavby. Projekt obrátenej pyramídy vznikal v 60. rokoch 20. storočia, kedy sa socialistický režim v Československu postupne uvoľňoval. Výsledkom režimu je práve netradičná stavba, ktorá sa vymyká socialistickej prostorekosti a ako projekt prežila aj obdobie normalizácie.

Slovak Radio

Lanovka na Lomnický štít

Lanovku na Lomnický štít dnes berieme ako samozrejmosť. V 30. rokoch 20. storočia, kedy bola jej stavba dokončená, však predstavovala svetový unikát a držala hneď niekoľko svetových rekordov. Okrem iného bola do roku 1956 so svojou dĺžkou 5 428 metrov najdlhšou osobnou lanovkou na planéte. Plán postaviť lanovku na jeden z najvyšších tatranských štítov sa rozmýšľalo už od začiatku 20. storočia. V hre bol najmä Gerlachovský štít, Slavkovský štít a Rysy. O Lomnickom štíte sa začalo hovoriť až v roku 1930, kedy riaditeľ vtedajších kúpeľov v Tatranskej Lomnici začal presadzovať práve „Lomničák“, ktorý pre jeho podnikanie z hľadiska cestovného ruchu znamenal veľký prínos . Vďaka kontaktom v politickej sfére sa tento návrh nakoniec uchytil. Vo výške 2632 metrov teda vznikla najvyššia obývaná budova na Slovensku, ktorú neskôr vystriedalo aj astronomické a meteorologické observatórium.

22 Missing

Most SNP

Aj most SNP podobne ako Slovenský rozhlas patrí k bratislavským stáliciam. Aj táto stavba si zaslúžila titul Stavba storočia na Slovensku, tentokrát v kategórii mostných stavieb. Most SNP je najväčší bratislavský most cez Dunaj a to preto, že v hladine rieky nestojí žiadny jeho pilier. Okrem toho má však aj svetové „druhenstvo“. Ako asymetrický lanový most, je v poradí druhou stavbou tohto typu na celom svete.

Most SNP

Vyhliadková veža Tokaj

Samostatnou kategóriou zaujímavých stavieb sú vyhliadkové veže. Tých po celom Slovenku nájdete mnoho a nepochybne je každá svojím spôsobom jedinečná. Tá, ktorá sa nachádza neďaleko obce Malá Trňa vo vinohradníckej oblasti Tokaj, sa však vymyká z predstáv o tradičnej vyhliadkovej veži. 12 metrov vysoká veža, ktorá nápadne pripomína sud, ponúka výborný výhľad na jednu z najznámejších vinohradníckych oblastí strednej Európy. Veľkým lákadlom je i nočná návšteva, keďže je vyhliadková veža vysvietená a vytvára celkom inú atmosféru ako cez deň.

STAVBA ROKA 2015 / Cena verejnosti: Vyhliadková veža Tokaj v obci Malá Tŕňa 🙂 Foto: TOKAJ MACIK WINERY.

Posted by VÝBORNÉ VÍNO on Wednesday, April 6, 2016

TIK-TAK-TIK-TAK…UŽ LEN 3 DNI…POZOR! HLASOVAŤ MÔŽETE AJ VIACKRÁT A POSUNÚŤ VEŽU DO CIEĽA. HLASOVANIE SÚŽAŽE STAVBA…

Posted by TOKAJ JE LEN JEDEN – Združenie Tokajská vínna cesta on Thursday, March 24, 2016

Dom hore nohami

Nájdete ho na Liptove, medzi Liptovským Mikulášom a Liptovským Trnovcom, sa mnohým z vás sa pri jeho návšteve pravdepodobne zatočí hlava. V tomto dome je totiž všetko naopak. Je naopak postavený, naopak sú stoly, stoličky, chladnička, ale aj záchod či vaňa. Idea za stavbou tohto na bývanie nepoužiteľného domu bola jednoduchá. Cyril Fogaš chcel návštevníkom Liptova polopatisticky ukázať ako to na Slovensku funguje. Výsledok hovorí za všetko.

Priatelia, keďže mnohí z našich spoluobčanov mesta Liptovský Mikuláš sa stále sťažujú na HLUK Z LIETANIA naších…

Posted by Heliport Liptov on Thursday, July 13, 2017

Motýlí dom

Ak nežijete v Bratislave, potom ste o ňom pravdepodobne nikdy nepočuli. Pritom je v zozname najunikátnejších stavieb sveta zaradený na 45. mieste. „Motýlí dom“, oficiálne Hotel Galéria Tachyon, je avantgardné architektonické dielo, ktoré nájdete na Vančurovej ulici. Stavba akoby pochádzajúca z rozprávkového sveta dnes zastrešuje hotel, výtvarnú kaviareň i centrum kvantového vedomia.

Posted by Hotel Galeria Bratislava on Thursday, January 8, 2015

Rozprávkový dom v Banskej Bystrici

Rozprávkový dom však nemajú len v Bratislave, ale aj na strednom Slovensku, a to v Banskej Bystrici. Banskobystričania túto kúzelnú stavbu dobre poznajú a dlhé roky obdivovali jej krásu len z vonku. Dnes sa však na tomto mieste nachádza kaviareň a po dlhých rokoch tak ľudia konečne môžu nahliadnuť do architektonicky netradične riešenej stavby v metropole stredného Slovenska.

Posted by Kaviareň Rozprávkový dom on Saturday, April 2, 2016

Most slobody

Jedinečnou stavbou na Slovensku je aj Most Slobody. Cyklomost, ktorý spája slovenský a rakúsky breh rieky Morava a prepája tak už existujúcu sieť cyklotrás v oboch štátoch. Pri tejto stavbe je jej jedinečnosť trošku smutným faktorom rozvoja cestovného ruchu v našej krajine. Ak by ste totiž na Slovensku hľadali podobné stavby podporujúce cykloturistiku, veľa by ste ich určite nenarátali.

Most Slobody DNV

Most v Kolárove

Pri mostoch ešte na malý moment ostávame. Na Slovensku máme totiž európsku raritu o ktorej mnoho Slovákov ani netuší. Je ním drevený krytý most v Kolárove, ktorý je vďaka svojej dĺžke 86 metrov najdlhším dreveným mostom v Európe. Okrem európskeho unikátu v podobe dreveného mostu cez Malý Dunaj nájdete na tomto mieste aj ďalšiu zaujímavú stavbu. Hneď pri moste sa totiž nachádza technická pamiatka v podobe plávajúceho vodného mlynu.

Wooden bridge Kolárovo (Sovakia)
Kolárovo (Slovakia) - Longest wooden bridge in Europe - 2

Veľvyslanectvo SR v Berlíne

Nenachádza sa síce na Slovensku, ale s našou krajinou má rozhodne veľa spoločného. Moderná a architektonická stavba slovenskej ambasády v nemeckom Berlíne sa do nášho zoznamu dostala z prostého dôvodu. Zaujímavé a moderné architektonické riešenia administratívnych budov by sme rozhodne privítali aj u nás doma. Slovenskí veľvyslanci a diplomati v Berlíne majú k dispozícii túto jedinečnú budovu, ktorá sa skladá z 5 nadzemných a jedného podzemného podlažia.

Foto: asb.sk

Pozri aj: Slovák si svojpomocne postavil priestranný ekologický dom. Za pár tisíc eur má teraz bývanie svojich snov

#cestujemdoma

Spoznávaj Slovensko a jeho krásy, podpor domácu ekonomiku a cestovný ruch.

Uložiť článok

Najnovšie články