Foto: facebook.com (vasarealitka)

Na výstavbu domu naozaj nepotrebujete milióny na účte a stavebné firmu, ak si to viete zariadiť tak ako tento Prievidžan.

Ivanovi Hankovi s jeho rodinou už nevyhovovalo bývanie v paneláku, rozhodol sa preto pre výstavbu rodinného eko domu. Celú stavbu Ivan vybudoval len z hliny, slamy tak, aby ho raz mohol vrátiť naspäť prírode.

„Keď sme sa s manželkou rozhodovali postaviť vlastný domček, chceli sme, aby bol ekologický, z prírodného materiálu a mal nízke náklady na energie. Zapáčila sa nám myšlienka použiť ako hlavný stavebný aj izolačný materiál slamu. Niečo som o technológii výstavby našiel na internete, ale v podstate som sa učil za pochodu. Postaviť takýto dom ma úplne presvedčilo, keď som sa dostal do podobného domu s hlinenou omietkou. Je príjemná na dotyk, hladučká a udržiava v miestnosti dobrú klímu,“ zaspomínal odvážny staviteľ.

Foto: facebook.com (vasarealitka)

Hlinu na omietky Ivan doviezol z pozemku od rodičov, slamu na izoláciu vozili z poľa vzdialeného pár kilometrov od jeho domu. Pretože jeho starý  lis slamu nedokázal ideálne stlačiť, vyrobil si sám ručný pákový lis, ktorým mohol balík stlačiť ešte asi o 15 percent viac, čím sa podstatne zlepšili jeho izolačné vlastnosti. Na stavbu spotreboval viac ako 900 balíkov slamy, pričom jeden balík ho vyšiel na 1,40 eur.

Foto: facebook.com (vasarealitka)

V dome Ivan využíva aj pec na drevo so sekundárnym spaľovaním a teplo tak odovzdáva predovšetkým sálaním. Spaliny predtým, než odídu do komína, odovzdajú teplo akumulačnému jadru. Do jednotlivých miestností vedú teplovzdušné rozvody a v lete, keď nie je potrebné kúriť, je pri peci aj sporák, ktorý stíha ohrievať aj vodu v bojleri.

Foto: facebook.com (vasarealitka)

„Vzduch do pece, ale aj na klimatizáciu zabezpečujeme cez takzvaný zemný register, ktorý sme v okolí domu vybudovali ešte pred začiatkom výstavby. Zemný register slúži ako rekuperačná jednotka. Hlbšie v zemi je totiž stabilná teplota od osem do štrnásť stupňov Celzia, aj keď na povrchu mrzne,“  vysvetlil Hanko.

Na dom s troma izbami, kuchyňou spojenou s obývačkou, chodbou, kúpeľňou, toaletami a technickou miestnosťou na ploche 110 štvorcových metrov investovali približne 30-tisíc eur.

Pozri aj: MEME sa stalo skutočnosťou. Muž sa pokúšal zabiť pavúka, nešťastnou náhodou si však podpálil celý dom do tla

startitup.sk
Príbehy
0
Komentovať (0)