ggpht.com

Náš svet je plný očarujúcich a fascinujúcich miest, ktoré vznikli buď zásahom prírody alebo rukou človeka. Diamantová baňa na Sibíri patrí rozhodne k tým najúchvatnejším.

Aj keď sa to na prvý pohľad nezdá, túto jamu nemá na svedomí príroda či asteroid. Dnes už nevyužívanú baňu vytvorili na Stalinov príkaz. Ukrývala totiž obrovské bohatstvo.

Baňa Mirny, ktorá je známa aj pod názvom Mir, je bývalý povrchový lom s diamantmi na okraji malého mestečka ležiaceho na východe ruskej Sibíri. Jeho vznik priamo súvisí so začiatkami ťažby, prvé práce sa v oblasti spustili v 50. rokoch 20. storočia. Rovnomenné mesto v súčasnosti obýva okolo 37-tisíc ľudí.

Mirny Diamond Mine – Siberia. The Mirny Diamond Mine is 525m deep and has a diameter of 1200m.

Geplaatst door Amazing World op dinsdag 14 februari 2017

Dnes je už baňa nevyužívaná, k definitívnemu zatvoreniu prišlo v roku 2004. Jej rozmery sú skutočne fascinujúce, baňa je hlboká takmer 250 metrov a priemer má necelých 1,20 kilometra. Ide o druhú najväčšiu dieru vytvorenú človekom, prvenstvo patrí medenej bani v Binghon kaňone v americkom Utahu.

Mirny Diamond, Mine Eastern Siberia, Russia

Geplaatst door Around the World op dinsdag 22 maart 2016

Veľké množstvo diamantov bolo využitých na postupné budovanie a zveľadovanie priemyslu v bývalom  ZSSR. Diamanty neboli totiž cenné len vďaka svojej peňažnej hodnote, ale aj preto, že boli nevyhnutné pre fungovanie priemyselných robotov a strojov.

Mir MineMirny, Eastern Siberia, RussiaMir Mine is an inactive, open-pit diamond mine located in Mirny, Eastern Siberia, Russia.

Geplaatst door IBPS Recruitment Portal op woensdag 22 april 2015

Geologické expedície s cieľom objaviť stopy diamantov nariadil Stalin ešte v 40. a 50. rokoch minulého storočia. Prvé výskumné pokusy boli viac ako neúspešné, až v roku 1955 počas Amakinskyho expedície v Jakutsku bola objavená vulkanická hornina kimberlit, ktorá je často spajaná práve s výskytom diamantov.

Mirny – a city near an abandoned diamond mine in Siberia.

Geplaatst door Grzegorz Chyb op woensdag 8 februari 2017

Ťažba začala o dva roky neskôr aj napriek extrémnemu sibírskemu podnebiu. Zima na Sibíri totiž trvá takmer sedem mesiacov, počas ktorých je zem úplne zamrznutá. Dolovanie bolo preto takmer nemožné. Ako uvádzajú historické zdroje, teploty boli tak nízke, že železo pri práci praskalo a olej zamŕzal. V takýchto podmienkach pracovníci často využívali prúdové motory, ktoré mali za úlohu taviť permafrost, čiže „večne zamrznutú pôdu“. Keď nefungovalo ani to, použili dynamit. Explózia narušila pôdu a umožnila prístup k spomínanej hornine.

Mirny Diamond Mine, Eastern Siberia, Russia

Geplaatst door Visiting WiTh Nature op zondag 9 oktober 2016

V 60. rokoch baňa Mirny vyprodukovala v priemere každý rok 10 miliónov karátov (200 kilogramov) diamantov, čím mohla lokalita súperiť aj s Južnou Afrikou ako „diamantovou veľmocou“. Pri ťažbe objavili aj značné množstvo drahokamov.

Baňa Mirny je dnes už uzatvorená, no dolovanie diamantov prebieha pod pôvodnou jamou v podzemných tuneloch. Aby ste sa do nich dostali, museli by ste kráčať po špirálovitých chodbách viac ako dve hodiny.

Pozri aj: Boyard: Pevnosť, ktorá sa začala stavať za čias Napoleona len preto, aby tu neskôr mohla vzniknúť slávna súťažná šou

abandonedspaces.com
Uložiť článok

Najnovšie články