wikipedia.org

Pripomenutie slávnej pevnosti Boyard na francúzskom pobreží, jej história a využitie.

Určite ste už o nej počuli s najväčšou pravdepodobnosťou len v súvislosti s reality show. To je škoda, pretože má dlhú a zaujímavú históriu. Reč je samozrejme o pevnosti Boyard. Má špecifický oválny tvar. Je dlhá 68 metrov, široká 31 metrov a do výšky má úctyhodných 20 metrov. Jej história sa začala písať 135 rokov pred reálnym začiatkom výstavby. Rozmýšľal o nej už slávny kráľ Slnko (Ľudovít XIV.). Ak ste si niekedy mysleli, že priestory v reality show boli len veľké kulisy a skutočná show sa nenatáčala na mori, tento článok vás presvedčí o opaku.

wikimedia.org

Pevnosť Boyard ma skutočne dlhú históriu. Prvýkrát o nej uvažoval už kráľ Ľudovít XIV., teda kráľ Slnko v roku 1666. Do duše mu ale prehovoril jeho služobník, vojenský inžinier, so slovami: „Pane, bolo by ľahšie chytiť do zubov Mesiac, než sa usilovať o stavbu v takejto lokalite.“ Preto od plánu upustil.

O 135 rokov neskôr sa so stavbou naozaj začalo. Skúste hádať, za koho vlády sa táto vojenská pevnosť začala stavať. Áno, bol to Napoleon Pevnosť začali stavať s cieľom, aby strážila pobrežie. Jej strategické umiestnenie hralo veľkú úlohupri obrane proti inváziám, najmä z Britských ostrovov. V roku 1801 sa teda začala písať história hmotnej pevnosti. Pre potreby stavby bola dokonca vybudovaná dedina s menom Boyardville. Žili v nej najmä robotníci, ktorí pracovali na stavbe.

Google Maps

Ako vidíte na obrázku, pevnosť bola vybudovaná medzi ostrovom Île d’Oléron a ostrovom Île-d’Aix. V tom čase neboli strelné zbrane a obzvlášť delá na takej úrovni, aby dokázali úžinu Pertuis d’Antioche brániť v celej šírke.

Pre ešte lepšiu predstavu pridávame nasledujúci obrázok.

Google Maps

Je samozrejmé, že v dobe výstavby neboli technológie na výstavbu opevnení na mori veľmi pokročilé. To malo za následok, že pevnosť nemohla stáť inde ako v plytčine. Dokonca jej základy boli pokladané na piesočnaté dno pri odlive. Technologicky náročná stavba bola kvôli náročnosti prerušená po 8 rokoch stavby v roku 1809. S výstavbou sa začalo opäť po obnovení napätia so Spojeným kráľovstvom v roku 1837 za vlády Ľudovíta Filipa Orleánskeho. Na dokončenie opevnenia potrebovali 20 rokov, a tak v roku 1857 bola pevnosť Boyard pripravená k službe. Miesto by si na nej našlo 250 mužov.

fort-boyard.fr

Irónia osudu je, že v čase keď bola pevnosť dostavaná, boli delá na oveľa vyššej úrovni a mali oveľa väčší dostrel a tak strácala svoj význam. Na krátky čas sa pevnosť stala väzením, čo ale netrvalo dlho.

V roku 1962 bola pevnosť na aukcii predaná súkromnej osobe. Táto osoba sa o pevnosť nestarala a budova chátrala. V roku 1989 ju predala producentovi s menom Jacques Antoine. Tu začína obdobie pevnosti, kedy ju poznáte aj vy. Začalo sa s veľkou renováciou, zaviedli na ňu elektrinu. Vedľa nej dokonca postavili plošinu podobnú ropným plošinám, ktorá slúžila televíznym štábom. Vidno ju na nasledujúcej fotografii. Prestavba bola úspešne dokončená v roku 1989 a hneď nasledujúci rok sa začalo s nakrúcaním. Pevnosť sa využíva aj v dnešných dňoch.

socks-studio.com

Reality show, ktorá sa v pevnosti natáča už dlhé roky, sa takmer vôbec nezmenila. Väčšinou v nej ide o získanie indície alebo kľúča pre postup v hre. Družstvo sa snaží získať poklad, ktorý sa následne väčšinou daruje charite.

Pozerali ste túto reality show? Vedeli ste aj o udalostiach, ktoré stáli za jej výstavbou? 

Pozri aj: Ayutthaya: Ôsmy div sveta či New York 18. storočia. Starobylé thajské mesto, ktoré bolo pred 300 rokmi najväčšou metropolou planéty

interez.sk (LukášR), abandonedspaces.comwikipedia.org
0
Uložiť článok
Komentovať