Foto: TASR/AP

Boj so zákernými nádorovými ochoreniami je stále zložitý.

S nádorovými ochoreniami sa boria lekári už desaťročia. Stále sa hľadajú nové lieky a postupy ako s ňou bojovať. Keďže ale rakovina nie je jedna a existuje mnoho variácií, nájsť univerzálny liek je prakticky nemožné. Avšak nájsť univerzálnu metódu, ktorá by dokázala spomaliť či dokonca zastaviť rast a šírenie rakoviny po tele sa možno podarí. Odpoveď sa črtá v mikrogravitácii. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Zatiaľ je predčasné hovoriť o tom, že sa podarilo objaviť niečo, čo dokáže zastaviť šírenie rakoviny. Na druhej strane laboratórne výskumy s mikrogravitáciou sú pomerne sľubné.

Ako informuje portál Universe Today, profesor Joshua Chou z Technologickej univerzity v Sydney, skúma vplyv mikrogravitácie na lieky a na bunky v ľudskom tele už od roku 2014. Jeho tím vedcov skúmal vplyv mikrogravitácie v laboratóriu. Vytvorili malú odstredivku, do ktorej umiestnili rôzne vzorky tkanív. Vďaka odstredivej sile navodili stav malej gravitácie.

Výsledky výskumu boli povzbudivé. Zistili, že vďaka vplyvu mikrogravitácie sa im podarilo na 80 až 90 % vyradiť schopnosť rakovinových buniek deliť a množiť sa. Rozhodne ich to nezabíja, no obmedzuje ich to v rozširovaní, čo je takisto veľmi významné.

Foto: Unknown photographer [Public domain], via Wikimedia Commons

Rakovina sa totiž šíri práve delením zhubných buniek a rozširovaním na zdravé tkanivá. Obmedzenie tohto procesu je teda veľmi dôležité a mohlo by dokázať udržať šírenie rakoviny v tele „na uzde“, kým by sa ju nepodarilo zlikvidovať klasickou farmakologickou či operačnou liečbou.

Výskum mikrogravitácie je v tomto ohľade tak veľmi významný, že Chou plánuje na budúci rok začať výskum priamo na ISS. Pomocou SpaceX sa na ISS dopravia bunky a pobudnú tam istý čas v stave takmer nulovej gravitácie. Počas tohto obdobia budú monitorované a následne zaslané späť na Zem.

Foto: Pixabay

Pravdou je, že vo vesmíre na ne môže pôsobiť aj kozmické žiarenie, ktoré je rakovinotvorné a ovplyvňuje DNA. Výskum z roku 2017 realizovaný na dvoch astronautoch – dvojičkách, z ktorých jeden bol na Zemi a druhý vo vesmíre napríklad ukázal, že astronautovi vo vesmíre sa predĺžili koncové časti niektorých chromozómov.

Ak teda nasledujúce výskumy ako vo vesmíre a aj na Zemi preukážu, že mikrogravitácia zabraňuje množeniu a bujneniu rakovinových buniek, budú môcť vedci spoločne s lekármi vyvinúť postupy, ktoré by mohli napomáhať onkologickým pacientom s liečbou.

Uložiť článok

Najnovšie články