Foto: Pixabay

Už od mala nám rodičia prízvukovali, že si máme umývať zuby aspoň dvakrát denne.

Bolesť zubov mnohí pokladajú za jednu z najhorších, aké môžu byť. Aby sme jej predchádzali, okrem pravidelných kontrol je namieste tiež ich pravidelné umývanie. Avšak umývanie zubov má aj ďalšie výhody na zdravie, ktoré sú dlhodobé a pre mnohých určite aj prekvapivé. 

Hygiena ústnej dutiny ovplyvňuje celý náš organizmus. Ako informuje portál vtm.cz, baktérie, ktoré sa nám množia v ústach najmä z jedla a z nápojov, sa dostávajú do krvného obehu a môžu spôsobovať zápaly, ktoré z dlhodobého hľadiska môžu mať na nás negatívny vplyv.

Štúdia Európskej kardiologickej spoločnosti opäť tvrdí, že správna a častá hygiena úst výrazne znižuje riziko ochorení srdca. Zuby by sme si podľa nich mali umývať najmenej trikrát denne. Umývanie jeden alebo dvakrát denne tak nemusí byť dostačujúce, ak si chcete chrániť aj svoje srdce.

Vedci z Južnej Kórey sledovali v dlhodobej štúdii 161-tisíc ľudí vo veku 40 až 79 rokov. Na začiatku výskumu nikto z nich nemal problémy so srdcom. Vedcov pravidelne a podrobne informovali o dodržiavaní svojej ústnej hygieny.

Foto: Pixabay

Počas viac ako 10 rokov sledovania sa u takmer 5 000 účastníkov štúdie rozvinula fibrilácia predsiene srdca a u takmer 8 000 účastníkov bolo zachytené srdcové zlyhanie.

Vedci tieto údaje porovnali s ústnou hygienou účastníkov štúdie. Na základe toho zistili, že ľudia, ktorí si umývajú zuby najmenej trikrát denne mali o 10 % nižšie riziko fibrilácie a o 12 % nižšie riziko zlyhania srdca. Tieto výsledky sú interpretované po očistení od ďalších možných faktorov, ktoré by mohli vplývať na zdravie ako je vek, zdravotný stav, ale aj obezita či aktívny život.

Aj autor štúdie doktor Tae-Jin Song z univerzity zo Soulu uznáva, že analýza bola vykonávaná iba v jednej krajine, čo môže mať istý vplyv na výsledok štúdie, avšak veľká vzorka dáva zase štúdii veľkú hodnovernosť.

Ak teda chcete znížiť riziko ochorenia srdca, mali by ste si umývať zuby čo najčastejšie, ideálne aspoň trikrát denne a aspoň s 30 minútovým odstupom po jedle, aby ste si nepoškodili zubnú sklovinu. Okrem toho, že budete mať žiarivý úsmev a ušetríte aj nemálo finančných prostriedkov keď pôjdete k zubárovi, pomôžete tak aj svojmu srdcu.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )