Foto: Unsplash/Decathlon

Objavovať krásny podmorský svet môžete aj v týchto európskych krajinách.

Krásy podmorského sveta dozaista lákajú mnohých turistov, ktorí sú ochotní za týmito zážitkami cestovať do ďalekej exotiky. Niektorí však ani netušia, že dokonalé šnorchlovanie majú doslova pod nosom v Európe a my sme si pre vás pripravili päť tipov, kam za takýmto druhom dovolenky vycestovať.

V článku sa dozviete:

  • ktoré európske lokality sú najlepšie na šnorchlovanie;
  • čím sú unikátne;
  • ktorá lokalita je najlepšia pre dobrodruhov.

Nemusíte míňať tisíce eur

Letenky do Tichomoria, Karibiku či k Indickému oceánu sú často na astronomických úrovniach a aj keď návšteva exotických rajov stojí za to, lacnejšie alternatívy, prakticky pre každého, nájdeme aj v európskych končinách. Perfektné podmienky na šnorchlovanie turistom ponúkajú Grécko, Portugalsko, Malta, Taliansko, ale tiež azda najobľúbenejšia letná destinácia Slovákov – Chorvátsko.

Do spomenutých európskych letovísk sa dostanete za pár desiatok eur a v pomerne krátkom čase. Nemusíte tak míňať tisícky eur a zároveň svoje dobrodružné ja neukrátite o nezabudnuteľné zážitky v podobe dychberúceho podmorského sveta. Poďme sa teda pozrieť na 5 konkrétnych tipov, kam sa za šnorchlovaním vybrať.

Netreba však zabúdať na to, že tam, kde začína akékoľvek vaše dobrodružstvo, musíte mať aj správnu výbavu. Tú vám vie zabezpečiť Decathlon, ktorý ponúka širokú škálu dostupného a kvalitného vybavenia. Podmorský svet hýri pestrým životom, ktorý viete objavovať práve vďaka šnorchlovaniu. Je to ten najlepší spôsob, ako sa zoznámiť s unikátnym životom, ktorý v prirodzenej podobe vidíme iba na obrazovkách televízii. Na deti môže takáto skúsenosť určite pôsobiť aj edukatívne a ako sa hovorí, lepšie raz vidieť, ako 100-krát počuť.

Ak máte správne príslušenstvo, ako napríklad celotvárovú masku či kvalitné plutvy, šnorchlovanie ponúka atraktívny a bezpečný zážitok pre celú rodinu. Ani pod vodou však netreba zabúdať na slušné správanie a rešpektovanie prirodzeného prostredia tamojších živočíchov, pričom vyplatiť by sa vám nemuselo ani odcudzenie mušlí či koralov.

Elafonisi, Grécko

Drvivá väčšina cestovateľských portálov zaradila do svojho výberu najlepších šnorchlovacích lokalít práve grécke Elafonisi. Azda najpopulárnejšia pláž na ostrove Kréta turistov fascinuje najmä vďaka nezameniteľnému ružovému piesku, no pre milovníkov potápania ponúka priezračne čistú vodu, ideálnu na objavovanie podmorského života v Stredozemnom mori. Jedna z najunikátnejších európskych pláží uspokojí každého návštevníka.

Foto: Unsplash

Ak chcete svoj zážitok z gréckeho šnorchlovania posunúť na ešte vyššiu úroveň, odporúčame navštíviť neobývaný ostrovček Koufonisi, ktorý sa nachádza južne od Kréty. Tamojšie cestovné agentúry tu organizujú výlety loďou a voda tu je ešte o štipku čistejšia, ako na spomínanom Elafonisi. Zároveň je pravdepodobné, že sa vyhnete veľkým davom turistov.

Počas letnej sezóny more poteší okrem svojej čistoty aj teplotou, čím predstavuje vhodné podmienky prakticky pre každého. K dokonalosti už azda chýba len správny výber pohodlných plaviek a boardových šortiek ako pre mužov, tak aj pre nežnejšie pohlavie.

Foto: Decathlon

Makarska, Chorvátsko

Znalci chorvátskych pláží budú určite poznať letovisko Tučepi, ktoré sa nachádza na Makarskej riviére na juhu krajiny. Ak ste o tom náhodou nevedeli, práve Makarska je okrem iného aj vyhľadávanou lokalitou na šnorchlovanie. V azúrovom mori sa môžete tešiť predovšetkým na široké spektrum rôznofarebných rýb. Tamojšie cestovné agentúry tiež ponúkajú rôzne výlety a školu potápania so skúsenými inštruktormi. Ak chcete šnorchlovanie posunúť na inú úroveň, určite Chorvátsko neobchádzajte.

Foto: Unsplash

Špecifikom chorvátských pláži sú často ostré kamene, ale aj morskí ježkovia, preto si do tejto destinácie nezabudnite pribaliť vhodnú obuv do mora, ktorá vám zabezpečí pohodlie, eliminuje riziko pokĺznutia a čo je najdôležitejšie, komplexne ochráni vaše chodidlá. Ak však plánujete skôr oddychovať na pláži, určite sa vám zíde expresný samorozkladací vetruvzdorný kempingový prístrešok chrániaci pred slnkom.

Foto: Decathlon

Cala Goloritzé, Taliansko

Talianska Sardínia nie je len romantická architektúra, očarujúce dedinky s nezameniteľnou atmosférou, či neodolateľná gastronómia. Doslova skrytým pokladom je pláž Cala Goloritzé, ktorá je dostupná len loďou, prípadne menšou pešou túrou. Jedna z množstva krištáľovo čistých zátok každoročne láka čoraz viac návštevníkov a nie je sa čomu čudovať. Tyrkysová, dokonale priehľadná voda s magickým bielym pieskom ponúka turistom nezabudnuteľný zážitok.

Foto: Profimedia

Podobne ako v Chorvátsku, aj tu môžete šnorchlovaním objavovať najrôznejšie druhy farebných rybičiek v perfektne priehľadnej vode. Podľa dostupných informácií si tu na svoje prídu predovšetkým tí, ktorí sa neboja hlbokých vôd. Vstup do mora je pomerne ostrý a už po krátkom čase ste niekoľko metrov nad morským dnom. Vďaka krásnej vode údajne bez problémov dovidíte na dno aj pri 10-metrovej hĺbke.

Ako stvorené sú do tohto prostredia celotvárové masky, ktoré vám umožnia bez problémov dýchať, vďaka vyrovnaniu tlaku uľahčia ponor až do troch metrov a zážitok vďaka novým technológiám nepokazí ani zahmlievanie masky. Objaviteľov poteší panoramatické zorné pole s rozsahom 180 stupňov, systém dry-top nedovolí prenikaniu vody z vrchnej strany šnorchla a silikónová lícnica zabezpečí pohodlie pri skúmaní krás podmorského sveta. Patentované technológie, ekologický dizajn a zaručený maximálny zážitok, čo viac si priať?

Foto: Decathlon

Prírodná rezervácia Berlenga, Portugalsko

Pre skutočných dobrodruhov tu máme portugalskú špecialitku v podobe prírodnej rezervácie Berlenga. Tá sa nachádza približne 10 kilometrov od pobrežného mesta Peniche. Táto oblasť patrí medzi tie najväčšie, ktoré v Európe nájdete a ponúka unikátne pohľady ako na veľké množstvo druhov živočíchov, tak aj na poklady ukrývajúce sa pod morskou hladinou. Z legiend je známe, že v oblasti údajne v minulosti pôsobili piráti.

Foto: Profimedia

Čistý, hlboký a priezračný oceán, lemovaný nedotknutou prírodou, ukrýva napríklad vraky potopených lodí, ale aj spomínané druhy morských živočíchov. Dopraviť sa sem viete jedine na malých loďkách a ak hľadáte pokojný neobjavený raj, práve Berlenga v Portugalsku vaše očakávania naplní. Podobne, ako pri Cala Goloritzé, aj tu oceníte kvalitnú celotvárovú masku, ktorá umocní váš zážitok z dobrodružného objavovania morských pokladov.

Ghar Lapsi, Malta

Ďalším európskym unikátom je maltské Ghar Lapsi. Aj v tomto prípade sa zhodlo viacero cestovateľských portálov, ktoré na tomto európskom klenote zaujalo hneď niekoľko vecí. Tou prvou je prístupnosť z krásnych bielych pláží, čo pri podobných lokalitách často nebýva zvykom. Ghar Lapsi je plné plytkých potápačských lokalít, ktoré sú tvorené systémom podmorských jaskýň.

Foto: Diego Delso, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Tie majú množstvo trhlín, čím zabezpečujú priechod denného svetla a teda širokú škálu možností objavovania tamojšieho vodného sveta. V jaskyniach tiež hľadá útočisko veľké množstvo druhov rýb a teda je jasné, že sa bude na čo pozerať. Ako sme však nedávno písali, pri Malte je nutné podotknúť, že nejde o úplne lacnú dovolenku, ale skôr o ostrovný raj, ktorý je v rámci Európy skutočne unikátny po viacerých stránkach.

V spolupráci s Decathlon
Uložiť článok

Najnovšie články