foto: Instagram (@calmzone)

Tento projekt je šokovou terapiou, ktorá však rozhodne má zmysel.

Sú veci, o ktorých sa jednoducho nehovorí, a samovražda je definitívne jednou z nich. Deje sa to. Ľudí, ktorí nevidia zmysel života, bohužiaľ pribúda. Aby sa ukázala nutnosť preventívnych opatrení, ktoré by mohli zabrániť zbytočnej smrti ďalších ľudí, vznikol Project 84. Napriek tomu, že je kontroverzný, rozhodne nie je zbytočný.

Na streche londýnskych budov televízneho štúdia This Morning a London’s South Bank sa z ničoho nič objavilo 84 sôch, ktoré sú také reálne, až z nich prebehne po chrbte mráz. Zobrazujú mužov, ktorí sa rozhodli ukončiť svoj život. Mnohých ľudí to znepokojilo, pretože si mysleli, že ide o skutočných ľudí. Tento kontroverzný projekt, ktorý tvorcovia nazvali Project 84, má ukázať na stúpajúci počet samovrážd vo Veľkej Británii. Vznikol pod záštitou kampane Campaign Against Living Miserably (CALM), ktorá chce poukázať na to, že život má vždy zmysel.

Samovraždy sú veľkým spoločenským problémom, o ktorom sa však hanbíme hovoriť. Ľudia nevyhľadávajú lekársku pomoc, bojujú sami so sebou, pričom o ich problémoch často nevie ani najbližšie okolie. Štatistiky sú desivé. Preto si pred samovraždami nemôžeme zatvárať oči.

84 mužov každý týždeň spácha samovraždu

Autorom sôch je umelec Mark Jenkins, ktorý sa naozaj nezvyčajným spôsobom rozhodol poukázať na túto problematiku. Vo Veľkej Británii spácha samovraždu v priebehu jedného týždňa až 84 mužov. Keď sa na to pozrieme bližšie, približne každé dve hodiny si jeden muž dobrovoľne zoberie svoj život.

Každá postava bola inšpirovaná reálnym človekom

Project 84 with Mark Jenkins. Link in Bio

A post shared by ruttkowski68 (@ruttkowski68) on

Postavy sa objavili na budove štúdia televízie This Morning

Autor pri tvorbe sôch spolupracoval s pozostalými, ktorých blízki ukončili život práve samovraždou. Sochy vyzerajú hrozivo. Ich cieľom je však prebudiť okoloidúcich, ktorí neraz netušia, čo sa deje v ich okolí. Poukazujú na neskutočnú psychickú záťaž a stres mužov v strednom veku, s ktorým sa neraz nevedia vyrovnať. Samovražda mužov patrí k najčastejším príčinám úmrtia mužov do 45 rokov vo Veľkej Británii, pričom tri zo štyroch obetí samovrážd sú práve muži.

1 muž každé 2 hodiny, 12 mužov každý deň, 84 mužov každý týždeň, 4368 mužov každý rok

Mnoho ľudí vyčíta organizátorom necitlivosť. Podľa nich môže tento projekt negatívne vplývať na citlivé povahy, ako aj vyvolať smutné spomienky či depresie u tých, ktorých blízki ukončili život práve takýmto spôsobom. Mark Jenkins však tvrdí, že tento projekt určite nie je zbytočný. To, že budeme ignorovať vzrastajúci počet samovrážd, vôbec nepomôže ich prevencii. Skôr naopak.

Nezisková organizácia CALM  sa už viac ako 11 rokov snaží pomáhať ľuďom, ktorí nevidia zmysel života, avšak podľa všetkého ich pomoc nestačí. Preto sa rozhodli zasiahnuť radikálnejším spôsobom. Až 55 percent mužov, ktorí bojujú s depresiou, nepovedie o nej ani svojim najbližším. A to je ten najväčší problém.

Causing an important stir in the office #project84 #CALM #mentalhealth #itvstudios

A post shared by KateWinter (@wintershenton) on

Veríme, že táto šoková terapia sa neminie účinku. Ak zachráni čo i len jeden ľudský život, určite bude mať zmysel.

Pozri aj: Takto ste bezdomovcov ešte nevideli. Nová kreatívna kampaň ich pretvorila na osoby, ktoré by pokojne mohli byť riaditeľmi svetových korporácií

washingtonpost.com, dailymail.co.uk
Uložiť článok

Najnovšie články