Foto: Profimedia

Patriarcha Kirill I. sa nespája so skromnosťou, práve naopak. Na sociálnych sieťach sa stali virálnymi fotografie luxusných hodiniek či jachty, ktoré mu majú patriť.

Považuje sa za blízkeho spojenca Vladimira Putina a otvorene hlása, že súhlasí s jeho konaním, ktoré odsúdila v podstate väčšina demokratického sveta. Patriarcha Kirill I. bol spájaný s viacerými škandálmi a rozruch vyvolali nielen jeho názory, ale aj diskusie o obrovskom majetku, ktorý má vlastniť. 

V článku sa dozviete aj:

  • ako sa spája jeho minulosť s KGB;
  • aké vyhranené názory má na tému eutanázie alebo homosexuality;
  • ako boli z jeho ruky vyretušované hodinky za 30-tisíc;
  • aký veľký môže byť jeho majetok a ako je to možné;
  • čo hovorí na politiku Vladimira Putina.
Foto: Bogaerts, Rob / Anefo, CC BY-SA 3.0 NL, via Wikimedia Commons

Ako sa stal Kirillom I.

Celý menom Vladimir Michajlovič Gunďajev sa narodil 20. novembra 1946 v Leningrade, dnešnom Petrohrade, uvádza Britannica. Jeho otec aj starý otec boli reverendami a v tejto cirkevnej ceste ich nasledoval. Rehoľné meno Kirill prijal v roku 1969 a o rok neskôr ukončil Leningradskú teologickú akadémiu.

V roku 1971 sa Kirill stal predstaviteľom Ruskej pravoslávnej cirkvi. Vo svojom postavení stúpal stále vyššie, až bol napokon začiatkom roka 2009 zvolený za patriarchu a nahradil svojho predchodcu, Alexeja II., ktorý zomrel na zástavu srdca. Stal sa z neho hlavný predstaviteľ ruskej pravoslávnej cirkvi.

Mal byť agentom KGB

Ako uvádza Politico, Kirill mal byť v minulosti agentom sovietskej tajnej služby a s touto jeho temnou minulosťou mali súvisieť aj profesijné úspechy, ktoré dosiahol. Magazín Forbes vysvetľuje, že nemal byť iba informátorom, ktorých bolo v tomto období skutočne veľa, ale aktívnym predstaviteľom organizácie.

Navyše, v rovnakom období, keby mal v KGB pôsobiť Kirill, tu pôsobil aj ruský prezident Vladimir Putin. Bol členom kontrarozviedky a neskôr bol v roku 1984 poslaný do Drážďan vo východnom Nemecku. Tam mal podľa spisovateľky Maši Gessenovej, ktorá je autorkou jeho biografie, zhromažďovať hlavne výstrižky z novín. Novinárka Catherine Beltonová však tvrdí, že Putin sa tam zapájal do koordinácie KGB, podporoval teroristov, riadil predaj zbraní, či obstarával bezdrôtové technológie.

Na fotografii Vladimir Putin a Kirill I. vpravo Foto: Profimedia

Postavil sa proti eutanázii aj homosexuálom

V roku 2006 vystúpil na stretnutí konferencie WRPC (World Russian People’s Council), kde sa vyjadril k západným lídrom, ktorí podľa neho diktátorsky kážu ľuďom, aby akceptovali eutanáziu, homosexualitu či hazardné hry.

Podľa magazínu Time s odvolaním na ruskojazyčné médiá Kirill počas návštevy Kirgizska, kde propagoval svoj nový preklad knihy, označil homosexuálne manželstvá hrozbou rodinných hodnôt.

Zvláštna kauza s hodinkami za 30-tisíc

Škandál vyvolalo nie iba množstvo jeho výrokov, ale aj fotografia, ktorá obletela internet a stala sa témou mnohých búrlivých diskusií.

Pochádzala síce z roku 2009, no o tri roky neskôr sa objavila jej upravená verzia. Kirill mal na nej z ruky vyretušované luxusné hodinky značky Breguet, ktorých cena sa podľa BBC odhadovala na viac ako 30-tisíc dolárov. Napriek tomu, že na ruke neboli vidieť, na odraze stola už áno. Odtiaľ totiž odstránené neboli.

V roku 2012 sa kauza s hodinkami začala verejne riešiť, čo viedlo až k vyjadreniu patriarchátu, ktorý zásadne odmietol akúkoľvek manipuláciu s fotografiou s cieľom zmeniť jej vzhľad. Spomínal sa aj vinník, ktorý mal byť odhalený a neznámym spôsobom za tento čin potrestaný.

BBC dodáva, že spor s hodinkami nebol jediný, pri ktorom sa Kirill spájal s drahou značkou. Objavila sa aj fotografia, na ktorej je Kirill v spoločnosti Vladimira Putina a bol na nej videný práve s hodinkami Breguet.

Sám dokonca priznal, že ich vlastní, avšak priniesol zvláštne vysvetlenie, v ktorom hovoril o záhadnom dare. Ruský informačný web Interfax-Religion vysvetľuje, že Kirill mal tieto hodinky iba náhodou objaviť medzi darčekmi, ktoré dostal.

Aj v súčasnosti sú tieto hodinky spájané s Kirillom a fotografia koluje na sociálnych sieťach. Navyše spoločne s ďalšími fotkami, ktoré ukazujú jeho údajný majetok.

Spája sa s obrovským majetkom

Hodnota Kirillovho majetku je veľkou záhadou. Objavilo sa však niekoľko správ, podľa ktorých je podstatne vyšší, než by sa od cirkevného predstaviteľa očakávalo.

Forbes s odvolaním na Moscow News uviedol, že hodnota jeho súkromného majetku v roku 2006 bola štyri miliardy dolárov.

Spravodajský server Meduza zas priniesol s odvolaním na zistenia webu Proekt v roku 2020 správu, podľa ktorej Kirill spolu s jeho dvoma sesternicami z druhého kolena vlastnia nehnuteľnosti v hodnote v prepočte 2,87 milióna dolárov. Samotný Kirill by mal podľa správy vlastniť tri byty či luxusnú jachtu.

NEXTA na Twitteri uviedla, že Kirill lieta v služobnom lietadle v hodnote 43 miliónov dolárov a je majiteľom nehnuteľností po celom svete. Informácie rôznych médií teda ukazujú, že so skromnosťou sa nespája. A pritom sám vyhlasoval, že bohatí Rusi by sa mali podeliť s tými v núdzi, pretože ich inak čaká cesta do pekla.

Meduza s odvolaním na ruské liberálne a opozičné noviny Novaja Gazeta dodáva, že v roku 2019 zverejnili správy o tom, že odhadovaný čistý majetok Kirilla by mal byť 4 až 8 miliárd dolárov. Ide však o nepotvrdené správy.

Putinove pôsobenie je podľa neho Božím zázrakom

Kirill stojí svojimi názormi na strane Vladimira Putina, a to aj čo sa týka ruskej invázie na Ukrajinu. Podľa The New York Times ho dokonca nazval „Božím zázrakom“. Otvorene súhlasí s vojnou na Ukrajine a dokonca Rusom, ktorí majú byť súčasťou prebiehajúcej mobilizácie prisľúbil odpustenie hriechov za smrť na bojisku. Ochotu obetovať sa označil Kirill za významný prejav tých najlepších ľudských vlastností.

A podľa The New York Times mu práve spojenectvo s Putinom zabezpečuje krytie a on medzitým dostáva od Kremľa veľké zdroje.

Najnovšie články