Foto: Wikimedia (C. Goldsmith)

Prelomová štúdia môže symbolizovať blízky koniec AIDSu.

Podľa novej štúdie, ktorej sa zúčastnilo viac ako 1 000 európskych mužov, je možné zabrániť šíreniu vírusu, pokiaľ pacient nakazený HIV berie antiretrovirálne lieky. Ich úlohou je potláčať vírus v tele pacienta. Muži, ktorí boli subjektom štúdie, mali pravidelne sexuálny styk s partnerom bez kondómu. Napriek tomu, že vírusom boli nakazení, nepreniesli ho ďalej.

Vyskytlo sa síce 15 prípadov, kedy sa títo partneri nakazili, no infekcia nepochádzala od liečených partnerov, ale z tretej strany. Podobné štúdie pritom už v minulosti dokázali, že prenos nehrozí ani heterosexuálnym párom, z ktorých jeden člen páru je nakazený a druhý zdravý. V roku 2017 žilo na svete približne 40 miliónov ľudí, ktorí boli nakazení vírusom HIV z čoho 21,7 milióna ľudí bolo na antiretrovirálnych liekoch. V Spojenom kráľovstve žije s vírusom HIV približne 100-tisíc ľudí, no takmer 8-tisíc z nich nenavštívilo lekára, čo znamená, že o tom ani nevedia.

Diagnóza je náročná

V rannom štádiu je diagnostika údajne veľmi náročná, no pokiaľ by sa všetci pacienti nechali testovať, budúcnosť konca AIDS by bola ešte bližšie. Nové diagnózy začali klesať od roku 2005. V tomto období bol ich vrchol, zatiaľ čo len medzi rokmi 2015 a 2016 existuje 28% pokles. Neskorá diagnóza je stále veľkou výzvou v boji proti AIDS a to až v 43% prípadov. Lekári sú napriek veľmi optimistickí, čo sa týka liečby HIV v budúcnosti.

Unsplash

Počas vedenia našich štúdii sa antiretrovirálne lieky stali omnoho efektívnejšou, spoľahlivejšou a trvácnejšou zbraňou, ktorú pacienti skvelo znášajú,vyjadril sa Myron S. Cohen z Inštitútu pre všeobecné zdravie a infekčné choroby v Severnej Karolíne. Jeden z testovaných pacientov bol 34 ročný Alex Sparrowhawk, ktorému bolo HIV diagnostikované pred desiatimi rokmi. Vtedy ho zaujímali len dve veci. Ako ho ovplyvní byť HIV pozitívny pri jeho práci a čo to znamená v prípade budúcich vzťahov.

Odpoveďou je zodpovednosť

Alex začal okamžite užívať antiretrovirálne lieky, pričom začínal so štyrmi tabletkami denne. Neskôr sa to podarilo zredukovať na jednu tabletku denne. Toto je sprevádzané faktom, že za posledných 9 rokov zodpovednej liečby nebol Alex schopný nikoho nakaziť. Medzi diagnózou a súčasťou strávil Alex 6,5 roka vo vzťahu s mužom. V tom čase mu však bolo povedané, že existuje malá pravdepodobnosť prenosu HIV na jeho partnera, čo však bolo preňho stále veľmi úzkostné. V súčasnosti je však už táto pravdepodobnosť nulová.

theguardian.com
Uložiť článok

Najnovšie články