Foto: Wikimedia (C. Goldsmith)

Testy preukázali, že v tele pacienta nezostala ani stopa po ochorení.

Muž z Veľkej Británie je druhým dospelým človekom v histórii, ktorému sa podarilo vyliečiť vírus HIV. Podľa lekárov sa tak stalo potom, ako prijal transplantát kostnej drene od darcu, ktorý je voči vírusu odolný. Citlivé testy po troch rokoch od transplantácie a osemnástich mesiacoch od vysadenia liekov, preukázali, že v tele muža skutočne nezostala po víruse ani stopa.

Nie je tu žiadny vírus, ktorý by sme mohli merať,” prehlásil profesor Ravindra Gupta, ktorý viedol tým lekárov. Dodáva, že pacient je funkčne vyliečený a tiež, že je v remisii, no taktiež pripomína, že je príliš skoro na to, aby mohol tvrdiť, že je vyliečený úplne. Brit dostal prezývku Londýnsky pacient. Prvý pacient, ktorému sa podarilo HIV vírus vyliečiť je Berlínsky pacient.

Pixabay

Američan, ktorý v roku 2007 podstúpil v Nemecku liečbu, dodnes žije zdravým životom. Odkedy sa vírus rozmohol v 80. rokoch, na AIDS umrelo už viac ako 35 miliónov ľudí po celom svete a ďalších 37 miliónov v súčasnosti žije s HIV. Lekári v súčasnosti poznajú kombináciu liekov, ktorá dokáže udržať vírus viac-menej pod kontrolou.

Londýnskemu pacientovi, ktorého identita zostáva utajená, bol vírus diagnostikovaný v roku 2003 a v roku 2012 mu bol diagnostikovaný typ rakoviny krvi známy ako Hodgkinov lymfóm. Kvôli druhému ochoreniu podstúpil v roku 2016 transplantáciu kostnej drene. Tá pochádzala od darcu, ktorý mal genetickú mutáciu známu ako CCR5 delta 32. Tá sa spája s obranyschopnosťou voči vírusu HIV.

Unsplash

Transplantácia prebehla relatívne hladko až na prípad poruchy, kedy pacientov imunitný systém napadol imunitný systém transplantátu. Podľa odborníkov nie je jasné, či v tele vyhladila vírus genetická mutácia alebo imunitná porucha po transplantácii. V súčasnosti chcú preskúmať ďalšie možnosti liečby vírusu v spojitosti s CCR5 delta 32. Procedúra, ktorú podstúpil daný pacient je drahá, komplexná a riskantná, preto ju nie je možné uplatniť na ďalších pacientov.

theguardian.com
7
Uložiť článok
Komentovať