Foto: Stanislav Licko (flickr.com), beautifulslovakia (instagram)

Viete, kde sa nachádza najvyšší vodopád na Slovensku?

Nepatrí medzi najznámejšie, možno ani najkrajšie, no je najvyšším vodopádom v Tatrách i na celom Slovensku. Kmeťov vodopád napriek tomu mnoho ľudí nepozná a bez vedomia, že môžu navštíviť slovenskú jednotku, spoznávajú v Tatrách iné miesta. Kmeťov vodopád totiž neleží na hlavných turistických trasách, ktoré každoročne navštívia masy turistov. Naopak, spokojne si spadá z najprísnejšie stráženej prírodnej rezervácie Slovenska do pekného prostredia Kôprovej doliny. 

80 metrov (podľa niektorých zdrojov až 90 m) vysoký Kmeťov vodopád je teda najvyšším na Slovensku. Nájdete ho v Kôprovej doline, ktorá sa nachádza na rozhraní Západných a Vysokých Tatier pod svahmi ikonického vrcholu Kriváň. Vodopád nesie meno po významnom Slovákovi Andrejovi Kmeťovi, ktorý bol súčasne kňaz, archeológ, geológ, paleontológ, historik, etnograf a v neposlednom rade botanik. Významný je najmä jeho rozsiahly herbár pozostávajúci zo 72-tisíc položiek, ktorý je uložený v Slovenskom národnom múzeu v Martine.

Foto: wikimedia.org

Kmeťov vodopád môžete navštíviť pri prechode Kôprovou dolinou a dovedie vás k nemu „slepá“ odbočka. Nad vodopád sa bežný turista nedostane. Padá totiž z doliny Nefcerka, ktorá je vďaka unikátnym zachovalým ekosystémom európskeho významu najprísnejšie stráženou prírodnou rezerváciou na Slovensku. Kmeťov vodopád je v poradí tretím, no najvyšším vodopádom na horskom potoku Nefcerka padajúcim do Kôprovej doliny.

High tatras Koprova Dolina 3

Kmetov vodopad

A post shared by Kirill (@irondaze) on

One of many hidden gems of High Tatras.

A post shared by Boris Barabas (@borisbarabas) on

Kmeťov Vodopád / Kmetov Waterfall

Do Kôprovej doliny sa dostanete z Troch Studničiek alebo z Podbanského a Kmeťov vodopád nájdete za polovicou z 12 kilometrov dlhej doliny, na ktorej konci máte hneď niekoľko turistických možností. Zo záveru Kôprovej doliny môžete vystúpať do Hladkého sedla ležiaceho na štátnej hranici, odkiaľ budete mať výborný výhľad poľské plesá. Ďalšou možnosťou je pokračovať z Kôprovej doliny dolinou Hlinského potoka, ktorá vás dovedie až pod Kôprovský štít nad Veľkým Hincovým plesom, najväčším plesom Slovenska.

Veľké Hincovo pleso

Pozri aj: Sú maličké, neznáme a na konci leta celkom miznú. 7 plies v Nízkych Tatrách, ktorých počet sa za posledných 50 rokov znížil takmer o polovicu

nasavoda.sk, sme.sk (blog Ján Serbák)slovakianguide.com
Príbehy
0
Komentovať (0)