Foto: tpinter80, adazak81 (instagram)

Ľadovcové plesá sú ikonickou súčasťou Tatier. Vedeli ste však, že nájsť ich môžete aj v tých Nízkych?

V Tatrách ich nájdete mnoho. 100 veľkých a 65 drobných plies zdobí doliny najvyššieho pohoria na Slovensku. Dôkazy niekdajšieho zaľadnenia slovenských hôr však nájdete i v Nízkych Tatrách. Ľadovce v dolinách Nízkych Tatier však neboli tak dlhé a mohutné ako v Tatrách, a preto je tu plies menej. Kým v polovici 20. storočia ich bolo ešte 13, v novom tisícročí ich podľa magazínu Štátnej ochrany prírody bolo už len 7. 

Vrbické pleso

Najväčším a súčasne i najhlbším plesom Nízkych Tatier je to, ktoré nájdete v závere Demänovskej doliny pod obľúbeným lyžiarskym strediskom Jasná. Toto prírodné jazero je morénového pôvodu a teda vzniklo pri ústupe ľadovca od Chopku. Vrbické pleso s rozlohou 0,68 ha a maximálnou hĺbkou 4 metre, je každoročne obľúbenou lokalitou tisícov turistov a to najmä vďaka jednoduchému prístupu a hustou sieťou turistických chodníkov v okolí.
Vrbické pleso

Bystré pleso & Bystré pliesko

Na opačnej strane Chopku nájdete v Bystrej doline dve najvyššie položené plesá Nízkych Tatier. Kým Bystré pleso s rozlohou 0,45 ha leží vo výške 1640 m.n.m., Bystré pliesko, síce o polovicu menšie, nájdete ešte o 20 metrov vyššie.
Chopok, Nízké Tatry

Krížske pleso

Na severnej strane Nízkych Tatier, medzi vrcholmi Poľana a Kotliská, pod Krížskym sedlom, nájdete v turisticky neprístupnej doline posledné trvalé pleso z tohto zoznamu. Krížske pleso leží vo výške 1610 m.n.m. a jeho rozloha dosahuje 0,30 ha.

 

Foto: sophinka.sk

Lukovské pliesko

Lukovské pliesko otvára zoznam nízkotatranských plies, ktoré pravidelne strácajú vodu. Po horúcich a suchých mesiacoch, koncom leta celkom miznú. Nájdete ho pod hlavným hrebeňom, neďaleko Chopku v samotnom závere Lukovskej doliny, no bez prístupovej turistickej trasy.

Foto: hiking.sk

Latiborské pleso & Latiborské pliesko

V Ľupčianskej doline, v severnej časti Nízkych Tatier pod Latiborskou hoľou môžete nájsť dve maličké Latiborské plesá s rozlouhou 0,10 a 0,15 ha. Obe tieto prírodné jazerá majú najviac vody koncom jari, po roztopení snehu a koncom leta po horúcich a suchých mesiacoch pravidelne vysychajú.

Foto: hiking.sk

Pozri aj: Jasná sa zmení na nepoznanie. V národnom parku začala stavba najväčšieho hotelového komplexu v celých Tatrách

Magazín Štátnej ochrany prírody SR, wikipedia.org
Príbehy
0
Komentovať (0)