Foto: Martin Szunyog – Rec&Shot (so súhlasom autora)

Jaskyňa mŕtvych netopierov je slovenský unikát. Podobnú prehliadku, nikde inde nezažijete.

Na Slovensku môžete nájsť jedinú sprístupnenú vysokohorskú jaskyňu. Nachádza sa v Nízkych Tatrách, pod ich najvyšším vrcholom Ďumbier a zatiaľ vieme, že je dlhá minimálne 22,5 km. Reč je o Jaskyni mŕtvych netopierov, kde sa každý návštevník, môže aspoň na malú chvíľu, cítiť ako skutočný speleológ. Jej prehliadka totiž patrí k najdobrodružnejším a najadrenalínovejším v našej krajine. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Celkom 14 poschodí, v dvoch rôznych vetvách, s celkovou zatiaľ známou dĺžkou 22,5 km. Jaskyňa mŕtvych netopierov je slovenským unikátom, už len preto, že je jedinou sprístupnenou vysokohorskou jaskyňou. Aj samotný oficiálny vchod do jaskyne leží nad hranicou lesa v pásme kosodreviny. S nadmorskou výškou 1520 m.n.m. je pritom najspodnejším zo sedem vchodov do jaskynného kráľovstva.

Foto: Martin Szunyog – Rec&Shot
Foto: Martin Szunyog – Rec&Shot

Jaskyňa mŕtvych netopierov dostala svoj názov po veľkom množstve netopierích kostí, ktoré sa v jaskyni nachádzajú. Prečo netopiere v jaskyni dodnes vo veľkom hynú, nie je stále celkom jasné. Vek najstarších pozostatkov sa pritom odhaduje až na 6000 rokov. V jaskyni však nenachádzajú smrť len netopiere. V okrajových častiach sa nachádzajú aj pozostatky kún, medveďa či dokonca kozy. Vám však situácia, že by ste z jaskyne nenašli cestu späť, nehrozí. Sprevádzať vás budú profesionálni speleológovia. Práve oni sú totiž prevádzkovateľmi jaskyne.

Foto: Martin Szunyog – Rec&Shot
Foto: Martin Szunyog – Rec&Shot

Speleologický oblek, speleologická čelovka, istiace lano a prilba. To je výbava, ktorú pri vstupe do jaskyne „vyfasujete“. Kvalitná a pevná horská obuv je už vo vašej réžii. Rovnako aj teplé oblečenie. Verte, že sa vám budú hodiť. Prehliadka jaskyňou mŕtvych netopierov je totiž trošku iná, na akú ste zvyknutí. V ponuke sú tri rôzne trasy s rôznym stupňom obťažnosti. Platí tu pritom jednoduché pravidlo. Čím kratšia trasa, tým dlhšia prehliadka. Zbrzdia vás totiž „prekážky“ a „pasce“ ktoré si pre vás pripravila príroda. Druhé pravidlo je tiež pomerne jednoduché. Čím náročnejšia trasa, tým adrenalínovejší zážitok.

Foto: Martin Szunyog – Rec&Shot
Foto: Martin Szunyog – Rec&Shot
Foto: Martin Szunyog – Rec&Shot

Varianta A s najnižšom obťažnosťou je vhodná aj pre najmenších turistov. Prehliadková trasa má niečo cez 1 km a potrvá vám približne 1 hodinu. Varianty B a C, to sú už zákutia jaskyne, kde budete elektrické osvetlenie či vybetónované chodníky, hľadať márne. Namiesto toho nájdete nízke stropy, úzke priestory, ale aj jazierko či hlboké priepasti, na ktorých dno nedosvietite ani s baníckou čelovkou. Pri týchto adrenalínovejších, viac ako dve hodiny trvajúcich trasách, sa môžete pripraviť na jedinečný zážitok. V budúcnosti sa dokonca plánuje aj trasa D. Tá má návštevníkov doviesť až do Bystrického dómu, priestoru väčšieho ako futbalové ihrisko, ktorý je zatiaľ pre návštevníkov neprístupný.

Foto: Martin Szunyog – Rec&Shot
Foto: Martin Szunyog – Rec&Shot

Jaskyňu mŕtvych netopierov nájdete celkom jednoducho. Stačí spod Chopku, z Trangošky, vyraziť na Chatu Milana Rastislava Štefánika pod Ďumbierom. Zhruba po hodinke šliapania Trangošskou dolinou, narazíte na smerovník, a ten vás odkloní k vchodu do jaskyne. Vstup do jaskyne mŕtvych netopierov je možný len po registrácii, ktorú vybavíte telefonicky. Ak sme vás na adrenalínovú prehliadku nalákali, možno ju ešte toto leto stihnete navštíviť. Jaskyňa mŕtvych netopierov bola síce pre byrokratické problémy polroka zatvorená, no podľa informácií od prevádzkovateľov, to s koncom sezóny vyzerá nádejne. Na konci augusta by tak mohli privítať prvých aj posledných tohtoročných návštevníkov.

Foto: Martin Szunyog – Rec&Shot

Viac fotografií z Jaskyne mŕtvych netopierov od Martina Szunyoga z Rec&Shot nájdete v nižšie uvedenej galérii.

Pozri aj: Zabudnite na masy ľudí aj vstupné. 15 voľne prístupných jaskýň Slovenska uprostred prírody, kde môžete utiecť pred teplom

Array

#cestujemdoma

Spoznávaj Slovensko a jeho krásy, podpor domácu ekonomiku a cestovný ruch.

Uložiť článok

Najnovšie články