Foto: Facebook (Susedská burza so zákuskami)/Unsplash

Facebookové skupiny sú plné predajcov, ktorí predávajú "zvyškové", doma vyrobené zákusky či chlebíčky. Vo väčšine prípadov nejde o činnosť v súlade so zákonmi.

S rozvojom internetu a sociálnych sietí sa značne zjednodušila aj možnosť podnikať. Ponúkanie svojich produktov nebolo nikdy ľahšie a veľmi dobre to vedia aj predajcovia, ktorí pôsobia v rôznych facebookových skupinách. Či už ide o skupiny konkrétnych mestských častí, komunity mamičiek alebo dôchodcov, všade platia zákony a povinnosti, ktoré je nutné si pri predaji splniť. Predovšetkým, ak ide o potraviny.

Piekla som na našu rodinnú oslavu a mám nazvyš 3 krabičky koláčikov,“ začína jeden z mnohých príspevkov vo facebookovej skupine zameranej na obyvateľov istej bratislavskej mestskej časti. Kým u niektorých môžeme skutočne hovoriť o ojedinelých príspevkoch, iní takto svoje domáce výrobky ponúkajú v skupinách pravidelne. „Ak ste pred Vianocami nestihli napiecť, viem predať niekoľko boxov s mixom koláčikov,“ písalo sa v mnohých príspevkoch počas predvianočného obdobia.

Iste, na prvý pohľad ide o nevinné príspevky s cieľom predať prebytočné pochutiny a dokonca za výhodné ceny. Netreba však zabúdať, že predaj akýchkoľvek potravín podlieha stanoveným pravidlám, ktoré „domáce cukrárky“, „facebookové mamičky“, či rafinované nelegálne pekárne a cukrárne často nedodržiavajú.

Všetci majú rovnaké povinnosti

Ako vyplýva z dokumentu Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR (ŠVPS), pri predaji potravín cez webstránky či sociálne siete musia predajcovia dodržať rovnaké pravidlá ako podnikatelia a SZČO. To znamená, že sa ich v prvom rade týka oznamovacia povinnosť voči príslušným orgánom.

Ilustračná foto: Facebook (Susedská burza so zákuskami)

Podľa §6 zákona o potravinách každý prevádzkovateľ vrátane prevádzkovateľa predaja na diaľku, oznámi príslušnému orgánu úradnej kontroly potravín každú prevádzkareň podliehajúcu jeho kontrole, ktorá vykonáva činnosť na akomkoľvek stupni výroby, spracúvania a distribúcie potravín,“ uvádza vo vyjadrení pre interez ŠVPS.

Základnou povinnosťou prevádzkovateľa predaja na diaľku je uvádzať na trh bezpečné potraviny, splniť si registračnú povinnosť, identifikovať sa, rešpektovať práva spotrebiteľa, nepoužívať nekalé obchodné praktiky, poskytnúť informácie o predávanej potravine, dodržiavať zákonné požiadavky súvisiace s reklamou, zabezpečiť vysledovateľnosť ponúkaných potravín, dodržiavať hygienické požiadavky pri predaji potravín, zabezpečiť okamžité stiahnutie nebezpečnej potraviny z trhu,“ špecifikuje ďalej vo svojom vyjadrení ústredný riaditeľ ŠVPS Jozef Bíreš.

Hrozia vysoké pokuty

Z uvedených informácií vyplýva, že väčšina spomínaných predajcov v skupinách na sociálnych sieťach tieto povinnosti nespĺňa a okrem povinností voči úradom si neplní ani tie voči spotrebiteľom. Tí nevedia nič o použitých potravinách, ich kvalite, pôvode či uskladnení a objednávky zväčša prebiehajú iba cez správy. Nakupujúci tak nemá žiadne záruky, a to ani z pohľadu zdravotnej stránky, nakoľko mu môžu neoverené potraviny spôsobiť zdravotné problémy.

Ilustračná foto: Unsplash

Kým riadne nahlásení predajcovia podliehajú kontrole potravinárov na úrovni výrobkov a aj ich skladovania, „domáci“ výrobcovia nie. Pokuty sa pritom môžu v závislosti od závažnosti priestupku vyšplhať na tisíce eur. „Orgán úradnej kontroly potravín uloží právnickej osobe alebo fyzickej osobe – podnikateľovi pokutu od 100 eur do 100-tisíc eur, ak v rozpore so zákonom o potravinách alebo osobitnými predpismi nezabezpečí registráciu prevádzkarne vrátane predaja na diaľku,“ vyplýva zo stanoviska ŠVPS pre interez.

Tento článok je dostupný členom Interez PREMIUM

Uložiť článok

Najnovšie články