Zábery z filmu Benedetta Foto: Pathé

Predstavujeme najpoburujúcejší film tohto roka, ktorý je inšpirovaný reálnym príbehom homosexuálne orientovanej mníšky Benedetty Carlini.

Jeden z najočakávanejších filmov tohto roka spôsobí množstvo kontroverzie a rozprúdi búrlivé diskusie. Ako to môžeme dopredu vedieť? Ukazuje skutočne vášnivý lesbický sex, aj priamo v kostole, ukájanie sa a v hlavných úlohách dve mníšky, ktoré nemajú problém zhrešiť aj priamo pod krížom. K tomu všetkému za jeho vznikom stojí režisérska ikona, takže sa máme na čo tešiť. 

Skutočný príbeh

Benedetta Carlini bola katolíckou a mystickou mníškou pôsobiacou v 17. storočí v protireformačnom Taliansku. Vo svojich tridsiatich rokoch sa stala opátkou kláštora v meste Pescia, niekoľko kilometrov od Florencie.

Mávala nadprirodzené náboženské aj erotické vízie. Jedným z jej najdrsnejších zjavení bolo napadnutie mužmi, ktorí ju mlátili reťazami aj mečmi. Dokonca mala vidieť aj samotného Ježiša Krista a na tele sa jej objavovali stigmy.

Ešte väčší škandál v kláštore Matky Božej však spôsobilo odhalenie o jej lesbickom sexuálnom vzťahu s mladou sestrou Bartolemejou. Ich vášnivý erotický vzťah mal tragický koniec.

Záber z filmu Benedetta Foto: Pathé

Pod taktovkou kvalitného režiséra

Na motívy jej príbehu vytvoril režisér Paul Verhoeven eroticko-životopisnú drámu, od ktorej sa očakáva, že môže divákov poriadne šokovať. V tomto prípade však už téma lesbickej mníšky môže byť pre mnohých poburujúca sama o sebe. Bude obsahovať rúhanie, homofóbiu aj otvorený lesbický vzťah.

Verhoeven stojí za filmami ako Základný inštinkt alebo Showgirls, a preto je jasné, že mu skúmanie ľudskej sexuality nie je cudzie. Jeho zatiaľ posledný uvedený film s názvom Elle z roku 2016 napríklad ukazoval ženu, ktorá sa stane obeťou brutálneho znásilnenia.

Záber z filmu Benedetta Foto: Pathé

Sex a uspokojovanie sa aj pred krížom Ježiša

Iba pred niekoľkými hodinami bol uvedený prvý trailer k tejto dlhoočakávanej snímke. Ako môžeme vidieť, režisér stavil na množstvo dráždivých a erotických scén. Nebojí sa ukázať sex priamo pred krížom, uspokojovanie sa dievčat v kostole počas bohoslužieb alebo samotný vášnivý akt mladých mníšok v explicitnej forme. Rúhajúcej sa Benedette však za jej hriechy hrozí tvrdý trest.

V hlavnej úlohe sa predstaví herečka Virginie Efira, ktorú sme mohli vidieť aj v spomínanej snímke Elle. Po jej boku uvidíme hercov ako Lambert Wilson či Charlotte Rampling.

Záber z filmu Benedetta Foto: Pathé

Kontroverzný, sľubuje však veľkú kvalitu

Snímka Benedetta už mala byť uvedená na festivaloch v priebehu minulého roka, situácia to však nedovolila a o Zlatú palmu v Cannes zabojuje až toto leto. Vznikla podľa knižnej predlohy autorky Judith C. Brownovej Immodest Acts: The Life of a Lesbian Nun in Renaissance Italy z roku 1986 o príbehu mníšky Benedette Carlini.

Mali by sme sa ho dočkať už tento rok

Niet pochýb, že pôjde o jeden z najkontroverznejších filmov tohto roka. Samotný trailer však už vyzerá veľmi kvalitne a pútavo, a sľubné režisérske meno predpokladá, že sa máme na čo tešiť. Paul Verhoeven už pred dvoma rokmi oslávil 80 rokov, vyzerá to však, že je stále vo výbornej forme a môže priniesť veľký filmový zážitok.

monstrousregimentofwomen.com, joe.ie, indiewire.com, ČSFD, IMDb
0
Uložiť článok
Komentovať