Ilustračná fotografia, SITA

Horúčku má podľa čínskych lekárov až 99 percent pacientov nakazených koronavírusom. U tretiny pacientov sa vyskytuje bolesť svalov a ťažkosti s dýchaním.

Najčastejšími príznakmi nákazy novým koronavírusom sú horúčka, únava a suchý kašeľ. Vyplýva to zo štúdie, ktorú na vzorke 140 pacientov vykonali lekári Univerzitnej nemocnice v epicentre epidémie – v čínskom meste Wu-chan. Horúčku malo podľa lekárov až 99 percent pacientov zaradených do štúdie.

Článok pokračuje pod videom ↓

Únavu a suchý kašeľ pozorovali lekári u polovice nakazených, a zhruba u tretiny z nich sa vyskytovala bolesť svalov a ťažkosti s dýchaním. Tie sa však objavili až priemerne po piatich dňoch od objavenia sa prvých symptómov.

Tempo rozširovania epidémie sa začína znižovať

Ako v nedeľu ráno informovala čínska Štátna zdravotná komisia, počet osôb infikovaných koronavírusom sa v nedeľu zvýšil o 2 009, čo znamená, že už tretí deň po sebe je počet nových prípadov o poznanie nižší ako býval predtým.

Podľa odborníkov to môže naznačovať, že tempo rozširovania epidémie sa začína znižovať. Momentálne v Číne registrujú spolu 68 500 infikovaných. Počet úmrtí vzrástol za posledných 24 hodín o 142, celkovo tak na ochorenie COVID-19, ktoré nový koronavírus spôsobuje, zomrelo už 1 665 ľudí.

Čínske úrady poskytli v nedeľu aj ďalší údaj – z celkového počtu nakazených sa už od začiatku prepuknutia epidémie vyzdravelo a bolo prepustených z nemocnice 9 419 ľudí.