Potulky po Slovensku, Adriana Nováková

/ 7.4k / Lukáš Mužla
Haluzická tiesňava je pomerne málo známym miestom na Slovensku, ktoré sa však oplatí navštíviť. Neustále sa rozširujúca tiesňava totiž môže každým rokom vyzerať celkom inak.

Krásne a zaujímavé prírodné lokality Slovenska neležia len v našich najznámejších a najvyšších pohoriach ako Vysoké Tatry, Nízke Tatry či Malá a Veľká Fatra. Nájdeme ich aj v oveľa nižších a turisticky menej často navštevovanejších oblastiach krajiny. Jednou z nich je aj Haluzická tiesňava, ktorá sa nachádza neďaleko obce Haluzice na západnom Slovensku. Počuli ste už o nej? Ak nie, potom ste na správnom mieste.

Prírodná pamiatka vyhlásená v roku 1963 je dnes obľúbeným miestom mnohých turistov. Haluzická tiesňava je často nazývaná aj Prierva, Haluzický výmoľ či Sprašová súteska. Tiesňava je dlhá asi 1,5 km a okolité svahy a steny siahajú až do výšky 50 metrov. Tiesňava je miestami široká až 200 metrov a neustále sa rozširuje. Haluzický potok totiž tiesňavu neustále formuje. Prehlbovanie doliny sa už z bezpečnostných dôvodov podarilo ak nie zastaviť, tak aspoň poriadne obmedziť. V šírke sa však neustále tiesňava rozširuje a to veľmi rýchlo. Ak ste v tiesňave boli pred niekoľkými rokmi, potom vedzte, že dnes môže vyzerať úplne inak.

Haluzická Tiesňava

Posted by Potulky po Slovensku on Montag, 29. August 2016

Haluzická tiesňava bola ešte pred niekoľkými storočiami veľmi krátka. Táto oblasť je však typickým príkladom javu, ktorý sa nazýva riečne pirátstvo. Haluzický potok tiesňavu formoval nielen do hĺbky, ale aj do dĺžky a to smerom dozadu. Spätnou eróziou nakoniec prekonal aj koryto susedného potoka, ktorému „ukradol“ vodu. Haluzický potok sa teda rozšíril o susedné povodie a vytvoril tak prírodnú pamiatku, ktorú môžeme dnes všetci obdivovať.

Haluzická tiesňava 🙂

Posted by Mezei Foto on Montag, 21. März 2016

Haluzická tiesňava :-)20.2.2016

Posted by Mezei Foto on Samstag, 20. Februar 2016

Haluzická tiesňava je turistickým lákadlom najmä pre atmosféru, ktorú dolina potoka spolu s bujnou vegetáciou vytvára. Mini tropický prales, ktorý Haluzická tiesňava evokuje u mnohých návštevníkov, je úžasným miestom na relax a odpočinok v prírode. Tiesňava je sprístupnená všetkým nadšencom zaujímavých miest a po jej celej trase vás bude sprevádzať náučný chodník. Komu tiesňava nepostačí, mal by rozhodne navštíviť aj neďalekú romantickú zrúcaninu Haluzického kostolíka. K vstupu do tiesňavy sa dostanete aj autom, pretože sa nachádza priamo na okraji obce Haluzice.

Haluzická tiesňava je úžasná 🙂 autor fotografie: Adrika Nováková

Posted by Úžasné Slovensko – Wonderful Slovakia on Montag, 10. April 2017

kostolik

Pozri aj: 10 najkrajších rozhľadní Slovenska, ktoré vám ponúknu rozprávkový výhľad

interez.sk (Lukáš M.)


Komentovať (0)