Foto: Profimedia

Jej búrlivá povesť je aj dnes to prvé, čo ľuďom v spojitosti s mladšou sestrou kráľovnej Alžbety II. napadne hneď ako prvé.

Princezná Margaret Rose Windsor dostala prívlastok rebelujúcej mladšej sestry kráľovnej Alžbety II. či dokonca „čiernej ovce“ kráľovskej rodiny. Bola patrónkou a prezidentkou viac ako 80 organizácií zameraných buď na charitatívne činnosti, alebo balet, uvádza web Royal. Na druhej strane ale viedla dekadentný životný štýl, milovala večierky, bola drzá a jej vzťahy s mužmi v očiach verejnosti ostro rozoberané. 

V článku sa dozviete aj:

  • Prečo sa láska Margaret k Petrovi Townsendovi označuje za „najtragickejší kráľovský ľúbostný príbeh všetkých čias“?
  • Kvôli čomu sa rozpadlo jej manželstvo?
  • V čom sa ako prvá zapísala do histórie?
  • Aký mala vzťah so sestrou, kráľovnou Alžbetou II.?
  • Prečo ju kvôli nej sužovali nočné mory?
  • V akom presnom čase každý deň pila vodku?
  • Akým ďalším zlým návykom holdovala?
Foto: Profimedia

Mysleli si, že je hluchonemá

Princezná Margaret sa narodila 21. augusta 1930, teda štyri roky po svojej staršej sestre. Portál Factinate uvádza, že sa vo svojom detstve objavovala na verejnosti tak málo, až si začali ľudia domýšľať teóriu, podľa ktorej bola hluchonemá a kvôli tomu sa ju kráľovská rodina rozhodla pred svetom ukrývať. Ako už iste viete, nebola to pravda.

Napriek tomu, že sa kráľovnou stala Alžbeta, Margaret ako druhá sestra v poradí dostávala množstvo pozornosti a hovorilo sa, že bola rozmaznaná. Už v skorom veku sa mohla zúčastňovať večierkov a vyvolala pobúrenie tým, koľko očí na seba priťahovala.

Monarchiu uprednostnila pred láskou

Najviac kontroverzií sa v živote Margaret spája predovšetkým s jej búrlivým osobným životom a pomermi s mužmi. Jedným z nich bol dôstojník britského letectva Peter Townsend. Keď sa ich vzťah iba vďaka náhode dostal na verejnosť, vyvolalo to rozruch. Dôvodom bolo, že Peter bol rozvedený a dokonca mal dve deti, informoval magazín People.

Podľa Daily Mail ich stroskotaný vzťah dostal prívlastok „najtragickejšieho príbehu kráľovskej lásky všetkých čias“. Opisy chvíľ medzi Margaret a Peterom dnes znejú priam rozprávkovo. Vydať sa za neho ale nemohla, aj keď ju požiadal o ruku a ona súhlasila. Jedinou možnosťou bolo, že by sa kvôli Peterovi vzdala všetkého, čo Margaret napokon neurobila.

Manželstvo jej pokazili aféry

Manželom Margaret sa napokon stal fotograf Antony Armstrong-Jones, ktorý získal titul prvého grófa zo Snowdonu a Margaret sa tak stala grófkou zo Snowdonu. Brides hovorí o tom, že Anthony údajne požiadal Margaret o ruku v tú istú noc, ako sa dozvedela, že jej láska, Peter Townsend, si bude brať inú. Verejnosť sa ale o ich zásnubách dozvedela až o mesiace neskôr.

Svadba Margaret a Antonyho sa uskutočnila 6. mája 1960 a zapísala sa do histórie ako prvá, pri ktorej si kráľovská dcéra vzala obyčajného muža a zároveň prvá kráľovská svadba, ktorá sa objavila v televízii. Manželia mali spolu dve deti, ich vzťah ale netrval naveky. Vstúpili do neho mimomanželské aféry z oboch strán. V roku 1978 sa rozviedli, čo bolo tiež pre člena kráľovskej rodiny v tom čase niečo nemysliteľné.

Foto: Profimedia

Vzťahy s mužmi mali aj tragický koniec

Margaret a jej romániky sa dnes spájajú s viacerými mužmi. V niektorých prípadoch ide o fámy, ktoré neboli nikdy potvrdené. Napríklad sa povráva, že mala pomer s hudobníkom Mickom Jaggerom zo skupiny The Rolling Stones. Či to bola pravda, sa už asi nikdy nedozvieme.

Čo sa ale potvrdilo, bol jej románik s Robinom Douglasom-Homeom, synovcom bývalého britského premiéra. Keď vyplával na povrch, spôsobil škandál. Najprv ho totiž poprela, no pravdu prezradili ľúbostné listy. Ich vzťah ale stroskotal a Robin niekoľko mesiacov po rozchode spáchal samovraždu.

Kvôli sestre mávala nočné mory

Margaret mala so svojou staršou sestrou, kráľovnou Alžbetou II., blízky vzťah už od detstva. History Extra uvádza, že vyrastali ako úplne normálne sestry so všetkým, čo k tomu patrí. A blízke si boli aj v dospelosti.

Napriek tomu Margaret pociťovala tlak z toho, že pochádza z kráľovskej rodiny, ba čo viac, je sestrou samotnej kráľovnej. To sa prejavovalo prostredníctvom nočných môr, v ktorých sa jej opakovane snívalo, že Alžbetu II. sklame.

12:30 a čas na vodku

Princezná Margaret mala vo svojej časnej dospelosti presnú rannú rutinu, ktorou štartovala deň. Bola ale nezvyčajnejšia, než by ste možno čakali, píše Vogue. Budíček zvonil presne o 9:00 a po raňajkách do postele nasledovalo fajčenie jednej cigarety od druhej. Po intenzívnom hodinovom kúpeli nastal zas čas na vodku, ktorej pitie mala naplánované na 12:30.

Búrlivé večierky a drzá povaha

Margaret sa často objavovala v tlači kvôli večierkom, ktoré rada navštevovala, známym osobnostiam, s ktorými s stýkala, alkoholu a cigaretám, ktoré obľubovala alebo svojej drzej povahe, ktorou vraj disponovala.

Foto: Profimedia

Fajčila aj 60 cigariet denne

Na sklonku života ju trápili zdravotné problémy, v roku 1985 prišla pri zákroku o časť pľúc. Ako uvádza BBC, obávala sa, že ju postihne podobný osud s rakovinou ako jej otca, a tak sa snažila obmedziť fajčenie. Úplne prestať fajčiť sa jej napokon nepodarilo a po istom čase sa k tomuto zlozvyku vrátila. Aj keď už nevyfajčila 60 cigariet denne ako predtým, znížila ich počet na polovicu.

Napokon sa Margaret rakovina vyhla, no osudnou sa jej stala mozgová mŕtvica, ktorej podľahla 9. februára 2002 vo veku 71 rokov. Pohreb sa uskutočnil presne v deň výročia pohrebu jej otca.

Spoznajte príbehy kráľovských rodín na Viasat History

Viac o rebelujúcej sestre kráľovnej Alžbety, princeznej Margaret, ktorá dostala monarchiu do ťažkej situácie kvôli svojej láske k rozvedenému mužovi alebo o jej náhlej voľbe vydať sa za iného, sa dozviete prostredníctvom nového seriálu Kráľovská rodina: Ako si udržať korunu, v premiére od 2. júna o 21:00 na kanáli Viasat History.

Prinesie ale ešte oveľa viac. Preskúmal vzácny kráľovský archív za posledných sto rokov, aby oživil príbehy vzostupu, pádu a prežitia kráľovských rodín z celého sveta. Ak vás fascinuje táto nepochybne zaujímavá téma, nenechajte si seriál ujsť.

V spolupráci s Viasat History
Uložiť článok

Najnovšie články