Foto: Public Domain Pictures, Unsplash

Spoznajte krásy dolného Liptova.

Liptov patrí k najkrajším a najnavštevovanejším regiónom Slovenska. Ponúka najmä veľké množstvo prírodných krás a zaujímavostí, ale aj historické pamiatky a súčasne už aj rôznorodé moderné atrakcie. V jednom regióne je toho toľko, že je logické si ho rozdeliť na niekoľko častí. Dolný Liptov, ktorý zodpovedá okresu mesta Ružomberok patrí medzi tie menej často navštevované. V cestovnom ruchu ale ukrýva obrovský potenciál. 

Tipy na výlet na Liptove

Vlkolínec a vyhliadka na Sidorove

Pamiatková rezervácia ľudovej kultúry Vlkolínec patrí k najväčším kultúrno-historickým klenotom Slovenska. Podhorská osada sa nachádza na južnom okraji Ružomberka a je jednou z najobľúbenejších lokalít cestovného ruchu na Liptove. Lákadlom sú tradičné jednopodlažné zruby, z ktorých mnohé sú pre návštevníkov otvorené aj zvnútra. Celá horská osada je spomienkou na to, ako kedysi žili predkovia dnešných Slovákov v mnohých podhorských dedinkách po celom Slovensku. Priamo nad Vlkolíncom sa oplatí vystúpať aj na 1 099 metrov vysoký vrchol Sidorovo, kde od minulého roka nájdete zabezpečenú vyhliadkovú plošinu.

Foto: Lukáš Mužla (interez.sk)
Foto: Lukáš Mužla (interez.sk)

Korytnica

Kedysi pýcha dolného Liptova, ktorú poznali v celom Uhorsku. Dnes už len spustnutý a prakticky len veľmi málo udržiavaný areál niekdajších kúpeľov, ktorý má však napriek tomu zaujímavú atmosféru. Kúpeľníctvo má v Korytnici hlbokú históriu a to až do 16. storočia. O význame miestnych kúpeľov a ich prameňov svedčí napríklad návšteva Ľudovíta Štúra či rakúskeho cisára Františka Jozefa. Od roku 2003 sú však kúpele definitívne uzatvorené a celý areál viac ako desaťročie chátral. Nový majiteľ neskôr zrekonštruoval aspoň korytnické pramene a tie tak teraz poslúžia každému návštevníkovi Korytnice.

Foto: Lukáš Mužla (interez.sk)
Foto: Lukáš Mužla (interez.sk)

Donovaly

Jedno z najznámejších stredísk cestovného ruchu na strednom Slovensku. Aj keď sú Donovaly vyhľadávané zväčša počas zimnej sezóny, ani počas leta sa tu nebudete nudiť. Nájdete tu množstvo moderných rodinných atrakcií hneď v niekoľkých rôznych konkurenčných areáloch. Oblasť Donovalov však ponúka aj široké možnosti turistiky či horskej cyklistiky a slúži často ako východiskový bod, či dôležitá križovatka viacerých turistických trás.

Foto: Lukáš Mužla (interez.sk)

Brankovský vodopád

Vysoký je až 55 metrov, svojou výškou poľahky prekonáva takmer všetky tatranské vodopády, no i tak ho mnoho ľudí nepozná. Brankovský vodopád na dolnom Liptove je najvyšším vodopádom Nízkych Tatier a tretím najvyšším na celom území Slovenska. Nachádza sa pri ústí Revúckej doliny, pri hlavnom ťahu smerom z Donovalov na Ružomberok približne na úrovni obce Podsuchá. Priamo z obce sa k majestátnemu vodopádu dostanete nenáročným chodníkom asi za 1 hodinu.

Brankovský vodopád.

Veľkofatranský hrebeň

Dolný Liptov je unikátnym regiónom najmä z pohľadu výletov do prírody. Zo západnej strany región ohraničuje Veľká Fatra. Nájdete tu napríklad Ľubochniansku dolinu, najdlhšiu dolinu v slovenských horách, ktorá je vhodná najmä pre cyklistov. Pre peších turistov ponúka Veľká Fatra v tejto časti niekoľko krásnych vrcholov ako Rakytov či Čierny kameň. Pre náročnejších je tu možnosť hrebeňovky Veľkej Fatry od Smrekovice, až po známu Kráľovu studňu, ktorú zvládnete aj za dva dni.

Foto: interez.sk

Nízke Tatry

Dolný Liptov je aj skvelým východiskovým bodom do Nízkych Tatier. K Ďumbieru, Chopku či Kráľovej holi je to odtiaľto síce ďaleko, no región ponúka menej známu a aj menej navštevovanú západnú časť pohoria. Vydať sa tak môžete napríklad na Salatín s jedinečným kruhovým výhľadom na široké okolie. Ak chcete vystúpať na nízkotatranský hrebeň čaká na vás Veľká Chochuľa či Prašivá. Menej náročným turistom určite postačí aj začiatok hrebeňa na Kozom chrbte.

Foto: Lukáš Mužla (interez.sk)

Tip na ubytovanie: Gothal Liptovská Osada

Ak vás dolný Liptov očaril a radi by ste sa sem ešte počas nasledujúcich letných týždňov vybrali, odporučiť vám rozhodne môžeme rezort Gothal Liptovská Osada, kde sa len nedávno konal aj teambuilding redakcie interez. Gothal ponúka ubytovanie pre rôzne typy návštevníkov. Vybrať si môžete medzi apartmánmi v apartmánových domoch a samostatných chalupách roztrúsených po celom areáli. Návštevníkom je k dispozícii vodný svet s bazénmi a wellness centrum s 3 saunami, ale aj bowlingové centrum či tenisové kurty. A čo je najlepšie, poloha rezortu Gothal ponúka dolný Liptov ako na dlani a do žiadneho jeho kútu to odtiaľto nebudete mať ďaleko.

#cestujemdoma

Spoznávaj Slovensko a jeho krásy, podpor domácu ekonomiku a cestovný ruch.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )