Ilustračná foto: Unsplash

Káva je obľúbeným nápojom po celom svete. Dokáže však podnietiť aj k lepším fyzickým výkonom?

Káva je známym stimulantom a mnohí ľudia bez nej nevedia začať svoj deň. Dokáže zvyšovať pozornosť a koncentráciu a je tiež častým spoločníkom ľudí počas pracovného dňa. Kofeín v nej obsiahnutý však môže vplývať aj na fyzický výkon jednotlivcov. 

Portál Science Alert sa opýtal odborníkov na šport a kardiológiu otázku týkajúcu sa kávy a jej efektu na cvičenie.

Doktor Neil Clarke z Univerzity Coventry vo Veľkej Británii povedal, že kofeín je jednou z najskúmanejších látok, ktorá údajne pomáha športovcom podávať lepšie výkony a trénovať tvrdšie a dlhšie.

Niekoľko výskumných prác naozaj preukázalo, že kofeín zlepšuje výkonnosť pri behu, cyklistike, futbale, basketbale, tenise, golfe a pri vzpieraní. Clarke však hovorí, že výsledky pri šprinte sú nejednoznačné. Pri behoch trvajúcich pod tri minúty boli pozorované obmedzené zlepšenia, no pri behoch dlhých asi 10 sekúnd môže kofeín zlepšovať výkon, rýchlosť či silu.

Ilustračná foto: Unsplash

Káva vs. kofeín

Väčšina vykonaných štúdií sa zameriava na účinok kofeínu, resp. kofeínových tabliet a nie na pitie kávy. Meranie toho, ako káva ovplyvňuje športový výkon je komplikovanejšie kvôli rozdielnemu množstvu kofeínu v každej šálke. Existuje však niekoľko štúdií zameraných práve na kávu a Clarke hovorí, že káva môže byť používaná ako alternatíva ku kofeínovým tabletkám a v niektorých prípadoch môže byť dokonca účinnejšia.

Ilustračná foto: Unsplash

Môže mať negatívny vplyv?

Ako pri všetkom, a to najmä v oblasti výživy, aj pri káve či kofeíne treba mať na pamäti obmedzenia. Doktor Neil Schwartz z univerzity v Južnej Alabame tvrdí, že jednotlivci reagujú na príjem kofeínu či kávy rôzne. Ak je káva dobre tolerovaná, môže pomôcť duševnému aj fyzickému výkonu.

Pitie kávy však so sebou môže priniesť aj negatíva. Kofeín je spájaný s úzkosťou a s menšou potrebou spánku, čo môže mať negatívny vplyv na športový výkon.

Ilustračná foto: Unsplash

Môže sa teda stať, že v čase, keď je potrebné vydať športový výkon v súťaži, môže byť človek až príliš nervózny a zažívať úzkosť, čo môže mať negatívny vplyv na športový výkon.

Vedci sa zhodujú na tom, že kofeín vo viacerých formách zlepšuje fyzický výkon, ale účinky závisia od jednotlivca.

0
Uložiť článok
Komentovať