Foto: Profimedia

Tony lacného oblečenia končia v čilskej púšti, situácia je alarmujúca.

Na problematiku fast-fashion reťazcov sa upozorňuje už niekoľko rokov a treba podotknúť, že nielen v súvislosti s podmienkami, za akých lacné oblečenie vzniká. Jasným príkladom je púšť Atacama v Čile, v ktorej sa nakopilo približne 39-tisíc ton vyhodeného oblečenie. Informuje o tom portál Insider.

Tovar z USA či Európy končí v Čile

Ako sa ďalej píše v článku, obrovské množstvo oblečenia pochádza z maloobchodného trhu v USA, ale tiež z Európy či Ázie. Ošatenie sa v nízkych sumách vyrába v chudobných krajinách ako Bangladéš a neskôr putuje do predajní po celom svete. To, čo sa nepredá, ale vyhodí, napokon končí v Čile. O probléme, ktorý v Atacame vznikol, sa informovalo ešte v roku 2021 a už v tej dobe tam bolo takmer 39-tisíc ton odpadu. Dá sa predpokladať, že dnes je číslo opäť vyššie.

Foto: Profimedia

Oblečenie nie je možné posielať na komunálne skládky, pretože nie je biologicky rozložiteľné a často obsahuje chemické produkty,“ povedal agentúre AFP Franklin Zepeda, zakladateľ spoločnosti EcoFibra, ktorá sa pokúša opätovne použiť textílie výrobou do izolačných panelov. Skládka údajne priťahuje predovšetkým miestne ženy, ktoré tam hľadajú veci vhodné na nosenie, ale aj ďalší predaj.

Verejnosť najnovšie šokovali satelitné snímky, ktoré boli uverejnené na portáli SkyFi. „Snímka s rozlíšením 50 centimetrov, ktorá je klasifikovaná ako veľmi vysoké rozlíšenie, bola nasnímaná pomocou satelitov a ukazuje, aká veľká je kopa v porovnaní s mestom v spodnej časti obrázka,“ napísali vývojári zo SkyFi. Podľa odhadov nadácie Ellen McArthur Foundation má na skládke každú sekundu pribudnúť oblečenie v objeme jedného smetiarskeho auta.

Uložiť článok

Najnovšie články