Foto: Three Identical Strangers (Courtesy of Sundance Institute)

Aj keď sú experimenty na ľuďoch bez ich vedomia dnes už neetické a zakázané, v minulosti to tak nebolo.

Z výsledkov takých experimentov veda čerpá poznatky dodnes. Najslávnejším prípadom je Stanfordský väzenský experiment či Aschove experimenty. Ako ďalší, odstrašujúci prípad slúži tento experiment na trojčatách. Tie boli totiž pre účely vedy oddelené a adoptované do troch rôznych rodín.

Väčšina z nás vyrastá v domnienke, že toho o svojej rodine vieme dosť. Vieme, kto nás vychoval, kto sú naši starí rodičia, koľko máme súrodencov a odkiaľ pochádzame. Predstavte si však, že si pre vás život pripraví prekvapenie. Zrazu zistíte, že máte nie jedného ďalšieho súrodenca, ale hneď dvoch. A navyše ste jedným z identických trojčiat.

Presne taký je príbeh Roberta Shafrana, Eddyho Gallanda a Davida Kellmana. Keď mali 19 rokov, dozvedeli sa zrejme najviac šokujúcu správu v ich živote. Chlapci boli ešte v roku 1961 adoptovaní rôznymi rodinami prostredníctvom dnes už neexistujúcej agentúry a až dovtedy o sebe navzájom nemali ani poňatia. Nešlo však o bežný prípad adopcie. Za všetkým sa skrýva nesmierne krutý zámer a zahrávanie sa s osudmi nevinných ľudí.

Za ich adopciu bol zodpovedný psychoanalytik menom Peter Neubauer a celý ten čas ich mal pod dohľadom, aj keď o tom trojičky nevedeli. Jeho cieľom bolo získať odpovede na otázku, ktorá vedcov trápila už desaťročia. Prevažuje pri vývine človeka výchova, alebo faktor dedičnosti? Ak sa rodičom narodia trojčatá, zmení sa niečo, ak bude každé z nich vychovávané v inej rodine, alebo zvíťazí genetika a dedičnosť?

Foto: facebook.com/Movie TV Tech Geeks News

Možno by sa o sebe neboli dozvedeli nikdy, nebyť zvláštnej zhody okolností. V roku 1980 sa Robert prihlásil na univerzitu v New Yorku a bol prekvapený, ako pozitívne ho jeho spolužiaci prijali medzi seba. Aj keď ich nikdy predtým nestretol, vítali ho bozkami a objatiami. Len rok predtým chodil na rovnakú univerzitu Michael Domnitz, dobrý priateľ Eddyho Gallanda. Aj keď Michael vedel, že sa Eddy na univerzitu neplánoval vrátiť, všetci si mysleli, že si to predsa len rozmyslel. Domnitzovi to však nedalo a rozhodol sa, že zistí, čo sa to vlastne deje.

Keď zistil, koho má pred sebou, zbledol. Videl Eddyho dvojníka, takmer presnú kópiu. Okamžite začal klásť otázky, chcel vedieť, či sa Shafran narodil 12. júla 1961, a či bol adoptovaný. Keď Robert odpovedal kladne, Michael mu predostrel svoje podozrenie, že je dvojčaťom jeho priateľa Eddyho. Napokon sa podarilo zorganizovať stretnutie, ktoré vyvolalo u médií nemalú pozornosť. Práve tak sa podarilo zistiť, že Robert a Eddy majú aj tretieho súrodenca.

Keď David uvidel v novinách fotografiu mladých mužov, ktorí sa na neho nápadne podobali, zavolal im, aby im oznámil, že zrejme nie sú dvojčatá, ale trojčatá, pretože on je ich ďalším bratom. Šťastie z bizarného objavu však čoskoro prekryl mrak obáv a hnevu po zistení, prečo a ako vlastne boli rozdelení. Chlapci boli umiestnení do rodín z rôznych ekonomických tried a o tom, že ich vedci pozorne sledovali, nevedeli ani samotné rodiny. Ešte väčšia lavína nevôle sa spustila, keď sa na verejnosť dostala informácia, že Robert, Eddy a David neboli jediní súrodenci, ktorí boli pre účely vedy oddelení od svojich rodín a daní na adopciu.

Ak by ste čakali, že po všetkých útrapách bude mať príbeh šťastný koniec, bohužiaľ, nestalo sa tak. Vo veku 33 rokov si Eddy siahol na život a Robert s Davidom dodnes bojujú o to, aby boli uverejnené oficiálne dokumenty z výskumu, a aby sa im zodpovedná inštitúcia ospravedlnila a patrične ich odškodnila. O priebehu a krutosti experimentu dokonca vznikol aj dokument s názvom Traja identickí cudzinci.

Dokážete si predstaviť, že by ste dnes zistili, že ste adoptovaní a ste jedným z trojčiat, ktoré boli rozdelené kvôli výskumu?

Pozri aj: Tieto pätorčatá boli odobrané rodičom a stali sa atrakciou. Na sestry Dionové sa chodili ľudia pozerať ako na zvieratá v cirkuse

independent
Príbehy
0
Komentovať (0)